تتر (رمزارز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Tether Logo.svg

تتر (به انگلیسی: Tether) پراستفاده ترین ارز دیجیتال دنیاست. با این حال یک رمزارز بحث‌برانگیز است که در گذشته به غلط[۱] ادعا می‌کرد هر توکن دارای پشتوانه‌ای به ارزش یک دلار ایالات متحده است. تتر یک رمزارز باثبات است، زیرا نوسانات رایج در بازار رمزارزها تأثیری بر آن نداشته و ارزش آن تقریباً همواره برابر با یک دلار است. دلیل بحث‌برانگیز بودن تتر این است که شرکت منتشرکننده آن، شواهد کافی دال بر حسابرسی پشتوانه ادعایی خود را ارایه نکرده‌است. در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ و پس از اینکه سرمایه‌گذاران تردیدهایی جدی نسبت به تتر یافتند، قیمت این رمزارز به ۹۰ سنت رسید. در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ نیز خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد مقامات قضایی ایالات متحده بررسی نقش تتر در دستکاری قیمت بیت کوین را آغاز کرده‌اند. پس از موفقیت تتر در بازار، رمزارزهای باثبات دیگری نیز منتشر شدند که ارزش هر توکن آنها نیز برابر با یک دلار ایالات متحده بود.[۲]

مشکل غیرمتمرکز نبودن تتر به معنای واقعی[ویرایش]

کدهای زیر در قرارداد هوشمند ارز تتر نشان میدهد که صاحب یا Owner این قرارداد هوشمند که همان کمپانی تتر است این امکان را دارد که بعضی ادرس والت ها را به یک لیست سیاه (Black list) اضافه کند و حتی امکان نابود کردن موجودی افرادی که در لیست سیاه قرار گرفته اند با استفاده از تابع DestroyedBlackFunds وجود دارد. [۳]

contract BlackList is Ownable, BasicToken {
  function getBlackListStatus(address _maker) external constant returns (bool) {}

  function getOwner() external constant returns (address) {}

  mapping (address => bool) public isBlackListed;
  
  function addBlackList (address _evilUser) public onlyOwner {}

  function removeBlackList (address _clearedUser) public onlyOwner {}

  function destroyBlackFunds (address _blackListedUser) public onlyOwner {}

  event DestroyedBlackFunds(address _blackListedUser, uint _balance);

  event AddedBlackList(address _user);

  event RemovedBlackList(address _user);

}

و با بررسی بیشتر این کدها و بررسی تابع (فانکشن) transfer این قرارداد هوشمند متوجه میشویم که این تابع قابلیت این را دارد که از انتقال ارزهای تتر کاربرانی که در لیست سیاه قرار گرفته اند جلوگیری کند

function transfer(address _to, uint _value) public whenNotPaused {
    require(!isBlackListed[msg.sender]);
    if (deprecated) {
      return UpgradedStandardToken(upgradedAddress).transferByLegacy(msg.sender, _to, _value);
    } else {
      return super.transfer(_to, _value);
    }
  }

خط اول بدنه این تابع به وضوح نشان میدهد که کاربرانی که در لیست سیاه قرار دارند امکان اجرای این تابع را ندارند، به عبارت دیگر نمیتوانند تتر های خود را به والت دیگری انتقال دهند و تترهای آنها بلوکه شده است.

هرچند کمپانی تتر مدعی است برای جلوگیری از پولشویی و بلوکه کردن موجودی افراد تحت تعقیب قانونی از این قابلیت استفاده میکند این موضوع دقیقا در تناقض با غیرمتمرکز بودن این ارز است و از لحاظ فنی یک کنترل کننده مرکزی به نام کمپانی تتر میتواند ارزهای کاربرانش را بلوکه کند.


ارز دیجیتال تتر چگونه به وجود آمد؟

این رمز ارز ابتدا با نام Realcoin در جولای سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد.USDT که با نام Tether شناخته می‌شود و یک ارز دیجیتال پایدار است. بارزترین ویژگی مهمترین استیبل کوین بازار این است که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محفوظ است و همواره قیمت آن برابر یک دلار است.

در واقع تتر به عنوان ابزاری برای کنترل عدم پایداری قیمت در معاملات رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب این ارز دیجیتال بلاک چین محور هم از امکانات ارزهای دیجیتال بهره‌مند است و هم مشابه ارزهای رایج فیزیکی، فاقد نوسانات قیمت رمز ارزها می‌باشد و قیمت نسبتاً ثابتی دارد.

ارز دیجیتال USDT ابتدا روی پلتفرمی به نام اُمنی (Omni) ارائه شد. پلتفرم اُمنی یک زیرلایه روی شبکه بلاکچین بیت کوین است که امکان تبادل توکن های مختلف را در بستر این شبکه فراهم می‌کند. در ادامه ارز دیجیتال تتر به‌ صورت توکن ERC-20 در بستر شبکه اتریوم و در حال حاضر در بلاکچین های ترون و ایاس نیز ارئه میشود.

ارزهای DAI ,BUSD ,USDC ,TUSD هم از آخرین جایگزین های ارائه شده برای USDT هستند که همگی معادل یک دلار آمریکا هستند.

عموما تریدرها زمانی که بازار مبادلات ارزهای دیجیتال نوسان و افت قیمت‌های شدید دارد، با تبدیل رمز ارزهای خود به استیبل کوین هایی نظیر تتر گام مؤثری در حفظ ارزش دارایی خود بر میدارند.


5 نکته مهم انتخاب بهترین صرافی برای خرید تتر

همانطور که اشاره کردیم چند نکته را زمان خرید هر ارز دیجیتالی، مخصوصا ارزهای پر کاربرد نظیر USDT باید بررسی کنید.

1. قیمت تتر 2. فی یا کارمزد معامله 3. شبکه هایی که امکان انتقال ارز روی آن وجود دارد (پایین ترین کارمزد انتقال ارز تتر مربوط به شبکه های بایننس اسمارت چین، پولیگان و سولانا است.)[۴] 4. واریز رمز ارز به کیف پول چقدر طول خواهد کشید 5. انتقال ارز تتر با سرعت انجام میشود یا خیر ؟

در صورت خرید تتر، چطور از آن نگه‌داری کنم؟

سوال بیشتر خریداران تتر این است که تترهای خود را کجا نگه داریم؟

تتر یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که دسترس‌پذیری بسیار بالایی دارد و روی ده‌ها کیف پول (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) قابل ذخیره‌سازی و انتقال است. و میتوان آن را روی کیف پول های نرم افزاری و سخت افزای نگهداری کرد. در ادامه لیست کیف پول های معتر نرم افزاری و سخت افزاری برای نگهداری تتر اعلام شده است.

انواع کیف پول نرم افزاری تتر

کیف پول متامسک

کیف پول Exodus

کیف پول تراست ولت

انواع کیف پول سخت افزاری تتر

کیف پول مای اتر (MyEtherWallet)

کیف پول اومنی (OmniWallet)

کیف پول تتر (Tether Wallet)

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول اگزودوس (Exodus)

بایننس والت (Binance Wallet)

کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

کیف پول نکسو (Nexo Wallet)

منابع[ویرایش]

 1. "Attorney General James Ends Virtual Currency Trading Platform Bitfinex's Illegal Activities in New York". ag.ny.gov (به انگلیسی). Retrieved 23 February 2021.
 2. «تتر چیست و چگونه می‌توان تتر خرید».
 3. «آیا نگهداری تتر در والت امن است؟ بررسی تخصصی کدهای قراداد هوشمند USDT».
 4. «خرید تتر USDT (قیمت لحظه‌ای، نمودار و تحلیل)».

4. تتر چیست؟ نمودار لحظه ای قیمت تتر