صرافی ارز دیجیتال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوگوهای مختلف ارزهای دیجیتال. لوگوی بیت کوین در وسط که دو دست آن را گرفته‌اند.

صرافی رمزارز (انگلیسی: Cryptocurrency Exchange) یا صرافی ارز دیجیتال (به انگلیسی Digital Currency Exchange (DCE)) کسب‌وکاری است که به مشتریان امکان می‌دهد که رمزارز یا ارزهای دیجیتال را با دارایی‌های دیگر همچون پول‌های بی‌پشتوانه متعارف یا دیگر ارزهای دیجیتال معاوضه کنند. صرافی رمزارز می‌تواند یک بازارگردان باشد که به‌طور معمول شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش را به عنوان کمیسیون تراکنش به ازای خدمت یا هزینه خدمات می‌گیرد.

مفهوم[ویرایش]

صرافی ارز دیجیتال می‌تواند یک تجارت خشت و ملاتی یا فقط یک تجارت برخط باشد. در حالت تجارت خشت و ملات صرافی روش‌های سنتی مبادله را با ارزهای دیجیتالی تعویض می‌کند. در کسب‌وکار برخط پول‌هایی که الکترونیکی ارسال شده‌اند را با ارزهای دیجیتال معاوضه می‌کند.[۱] بیشتر صرافی‌های ارزهای دیجیتال در خارج از کشورهای غربی فعالیت می‌کنند تا از مقررات‌گذاری و تعقیب قضایی دوری کنند. گرچه آن‌ها ارزهای حکومتی غربی را نیز تبدیل می‌کنند و حساب‌های بانکی در چندین کشور برای تسهیل جابجایی سپرده با ارزهای ملی مختلف بهره می‌گیرند.

انواع صرافی ارز دیجیتال[ویرایش]

* متمرکز (انگلیسی: Centralized Exchange): صرافی متمرکز شباهت زیادی به بانک دارد! مزیت بزرگ این گونه صرافی‌ها این است که نیازی به حفظ و نگهداری از کدهای ۱۲ یا ۲۴ رقمی کیف پول دیجیتال و دردسرهای آن ندارید! فقط کافیست از طریق یک ایمیل و پسوورد وارد صرافی شوید و در کسری از ثانیه هر ارزدیجیتالی را که بخواهید بخرید.

* غیر متمرکز (انگلیسی: Decentralized Exchange): در صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، افراد می‌توانند بدون نیاز به باز کردن حساب در صرافی، معامله ارز دیجیتال خود را به صورت همتا به همتا (کاربر به کاربر) و بدون واسطه انجام دهند. در واقع، شیوه عملکرد این صرافی به صورت غیرمتمرکز است و هیچ مرجع کنترل‌کننده‌ای وجود ندارد.

بزرگ‌ترین تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز یا همان DEX، نبودن یک شخص سوم در انجام معاملات است. به لطف قرارداد هوشمند در این نوع صرافی‌ها معاملات بدون هیچ دستکاری و واسطه‌ای در کمترین زمان ممکن و بصورت همتا به همتا (peer-to-peer) انجام می‌شود.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Working Group on Typologies (18 اکتبر 2010). "Draft Report on Money Laundering and Terrorist Financing through New Payment Methods" (PDF). Paris: Financial Action Task Force. Archived from the original (PDF) on 11 February 2014. Retrieved 22 April 2019. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)
  2. bitcial (5 May 2021). "تفاوت صرافی متمرکز و غیرمتمرکز". {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)