کوهستانق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کوهستانق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه جنوبی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است. موقعیت جغرافیایی: روستای کوهستانق از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی شهرستان خلخال و جنوب استان اردبیل و شمال شرقی شهرستان میانه و شمال غربی استان زنجان می‌باشد. توصیف کوهستانق: کوستانا که درتابلوی آن (کوهستانق!) نوشته به هیچ وجه با زبان بومی محل سنخیت نداشته و ساکنین این روستا آن را کوستانا تلفظ می‌کنند که در زبان ترکی معانی متعددی برای آن از قبیل کوستانه: به معنای شاه بلوط (اسامی کهن نوشته دکتر سیمین فر) و . . . می‌توان یافت انتهای دره ای که کوستانا در آن واقع است غارهایی با عمق ۱۰ الی ۲۰ متر دیده می‌شود که بنظر می‌آید قبلاً مسکونی بوده و مدتی نیز بعنوان آغل گوسفندان از آن استفاده شده، درختان وحشی (تمشک، زرشک و داغداغی و . . .)و صعب العبور بودن منطقه زیبایی طبیعی آن را حفظ کرده است. در مسیر این روستا به طرف زیرینجین دره ای زیبا که دو طرف آن را دیواره‌ها و پرتگاه‌های صعب العبوری دربر گرفته منظره چشم نواز و بدیعی می‌نماید. بر فراز یکی از این صخره‌ها قلعه ای باستانی که متأسفانه یا خوشبختانه از دیدها پنهان مانده خود نمایی می‌کند گلین قایاسی یا گلین قالاسی را می‌توان خواهر خوانده قیز قالاسی نامید، قدمت آن را با کمی تحقیق می‌توان مشخص کرد که امیدواریم صورت پذیرد. اما به گمان من همزمان با قلعه قیز قالاسی می‌باشد و از لحاظ موقعیت یک مکان کاملاً نظامی و سوق الجیشی بوده که موانع طبیعی مانع از دید آن از اطراف و حتی رسیدن به آن می‌شود. ساکنین بومی این محل هیچ‌کدام از سابقه این قلعه آگاهی ندارند! دره بکر با آبشارهای متعدد و محلی بسیار دیدنی که می‌شود به تکه ای از بهشت تعبیر کرد .

 بوته‌های وحشی زرشک و سماق و درختان و درختچه‌های داغ داغان و . . . به وفور دیده می‌شوند. . سیستم آبیاری منحصر بفردی که در منطقه به چشم می‌خورد بنا به گفته ساکنین، آبها از کنار چشمه توسط آرخ یا قانا (قنوو) انجام می‌پذیرفت.

روستاهای (خارابالیق و زیرینجین) به دلیل کمبود امکانات اولیه از قبیل راه و آب و برق متأسفانه خالی از سکنه شده‌اند. یکی از اهالی روستای کوهستانق که بیش از ۸۰ سال سن دارد قدمت تاریخی این روستا را قبل از اسلام برشمرده و از وجود قبرستانی قدیمی در روستا به ما می‌گوید که سنگهای قبر آن با علامتهای (آی اولدوز) ماه و ستاره یا خورشید در چند دهه پیش وجود داشته‌اند که متأسفانه باز هم طبق معمول توسط افراد سودجو به غارت برده شده و اثری آنچنانی از آنها باقی نمانده است. ع. نوبخت

منابع[ویرایش]