کمپوچیای دمکراتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Democratic Kampuchea
កម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ
Kâmpŭchéa Prâcheathippadey

۱۹۷۵–۱۹۷۹
 

پرچم Emblem
سرود
Dap Prampi Mesa Chokchey
ដប់ប្រាំពីរមេសាមហាជោគជ័យ
"Great Victorious Seventeenth of April"
Location of Democratic Kampuchea
پایتخت پنوم‌پن
زبان‌(ها) زبان خمر
دولت سوسیالیسم دهقانی نظام تک‌حزبی under تمامیت‌خواهی
General Secretary
 - 1976–1979 پل پوت
Head of State
 - 1975–1976 نوردوم سیهانوک
 - 1976–1979 Khieu Samphan
Head of Government
 - 1976–1979 پل پوت
قانونگذار People's Representative Assembly
دوره تاریخی جنگ سرد
 - جنگ داخلی کامبوج ۱۷ آوریل ۱۹۷۵
 - Vietnamese invasion ۷ ژانویه ۱۹۷۹
یکای پول None - currency was abolished.
امروزه بخشی از  کامبوج

مختصات: ۱۲°۱۵′ شمالی ۱۰۵°۳۶′ شرقی / ۱۲٫۲۵۰°شمالی ۱۰۵٫۶۰۰°شرقی / 12.250; 105.600 کمپوچیای دمکراتیک نام دولت تحت کنترل خمرهای سرخ بود که بین ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ در کشور آسیای جنوب شرقی کامبوج حکم می راندند. این دولت پس از شکست جمهوری خمر لون نول از نیروهای خمر سرخ تأسیس شد. این دولت پس از از دست دادن کنترل بیشتر خاک کامبوج به دلیل اشغال توسط ویتنام به عنوان یک دولت در سایه مورد حمایت چین به بقای خود ادامه داد. خمرهای سرخ در ۱۹۸۲ دولت ائتلافی جمهوری کمپوچیا را با دو حزب چریکی غیر کمونیست تشکیل داد که مورد شناسایی بین‌المللی قرار گرفت. این دولت در ۱۹۹۰ به کامبوج تغییر نام داد.

در دوران رهبری پل پوت، شهرها تخلیه شدند، مذهب سازمان یافته ملغی شد و مالکیت خصوصی، پول و بازارها حذف شدند. یک نسل کشی منجر به اتلاف ۲۰ درصد جمعیت کشور شد و بیشتر کشتارها ملهم از ایدئولوژی خمرهای سرخ بود که بر «انتقام بی تناسب» از اغنیا و ستمگران قدرتمند تأکید داشت. قربانیان شامل سرمایه داران غنی، افراد حرفه‌ای، روشنفکران، پلیس و کارمندان دولت و اقلیتهای قومی چون چینی، ویتنامی، لائو و چام بود.

کشتار تنها در ۱۹۷۹ با اشغال کشور توسط قوای جبهه متحد کمپوچیایی برای رهایی ملی و جمهوری خلق ویتنام که در پی آن جمهوری خلق کمپوچیا پایه نهاده شد پایان یافت. این دولت طرفدار شوروی بود و کشور نابود شده را از نو آفرید. این روند از قوای کمپوچیای دمکراتیک که در مرز تایلند مناطقی را تحت کنترل داشتند ضربه می دید. جمهوری خلق چین و بیشتر کشورهای غربی به شناسایی کمپوچیای دمکراتیک به عنوان دولت قانونی کشور ادامه دادند.

منابع[ویرایش]