کاکه‌ای‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کاکایی‌های عراق)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کاکه‌ای یا کاکایی گروهی از کردهای پیروی آیین یارسان[۱][۲] هستند که بیشتر در استان نینوا، کرکوک، خانقین، هورامان و هاوار در عراق سکونت دارند ایل کاکاوند از طوایف کرمانشاه منتسب به ایشان اند. اینان همان اهل حقها و یا یارسان میباشند که از ترس مذهب حاکم و همچنین اسلامگراهای رادیکال خود را عشیره کاکه یی معرفی میکنند. پیروان دین یارسان به باززایی (تناسخ) باور دارند. کاکه‌ای‌ها به خاطر باورهایشان همواره از سوی مسلمانان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و این باعث شده است که رفتاری محتاطانه داشته باشند و هویتشان مرموز بماند و در نتیجه تقریباً ناشناخته مانده‌اند.[۳] طیب طاهری در سال 2007 کتاب دینی آنها را که سالهای سال آنرا در خفا نگه داشته بودند در سلیمانیه عراق و در انستیتو فرهنگی کرد به سرپرستی استاد مظهر خالقی به چاپ میرساند. این اقدام باعث واکنشهای زیادی از جانب سادات میشود اما نقطه ی عطفی میگردد تا یارسان ها جرأت ظاهر شدن در مناسبات و تعاملات فرهنگی پیدا کنند. از این رو پس از چاپ این کتاب انجمنها و کتابهای در خصوص خود مینویسند و انتشار میدهند. پروفسور کرین بروک مستشرق آلمانی در ابتدای کتاب تاریخ و فلسفهٔ سرانجام تألیف و تحقیق طیب طاهری مینویسد چاپ جلد نخست از کتاب سرانجام شرایط باز تحقیق و تفحص در مورد این دین کهن و باستانی را فراهم میسازد.[۴]

کاکه‌ای‌ها در جنوب دشت نینوا از حمرین تا قره‌علی‌داغ، شرق این دشت در منطقه میان تازه و طوزخورماتو و در غرب در منطقه حویجه ساکن هستند و محل سکونت اصلی آن‌ها منطقه طاووق در کرکوک و خانقین تا قصرشیرین در کرانه رودخانه زاب بزرگ است و در تلعفر نیز حضوری چشمگیر دارند. ۱۳ هزار نفر از مردم کاکه‌ای عراق در تابستان ۲۰۱۴ با حمله داعش به موصل از دشت نینوا آواره شدند. این افراد پس از سرقت دارایی‌هایشان توسط اعضای داعش به اقلیم کردستان مهاجرت کرده‌اند. براساس آمارهای سال ۱۹۲۸ میلادی، در آن سال تعداد کاکه‌ای‌های عراق ۲۰ هزار نفر بوده‌است.

افراد داعش دو آرامگاه مقدس پیران یارسان را در دشت نینوا شامل ˈشاه حیاسˈ، ˈشاه ابراهیم در روستاهای وردک و شهر بغداد را مورد حمله قرار دادند. دیرینگی این مزارها به حدود ۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Zurutuza, Karlos. "Where a moustache can mean life or death". www.aljazeera.com. Kakai Kurds in northern Iraq live under constant threat
  2. "ISIS threatens to attack Kaka'i religious minority in Iraq - ARA News". ARA News. 20 March 2016. Archived from the original on 21 February 2017. Retrieved 24 June 2017. The Kaka’i Kurds are one of several multi-ethnic groups who are part of the Yarsan or Ahl el-Haqq (people of truth), a religion founded by Sultan Sahak in the late 14th century in western Iran. Some Yarsanis in Iraq are called the Kaka’is.
  3. تاریخ و فلسفه سرانجام (شرحی بر نحله های فکری و اعتقادی کردستان) . طیب طاهری، نشر مکریانی اربیل ص 39.
  4. تاریخ و فلسفه سرانجام (شرحی بر نحله های فکری و اعتقادی در کردستان، طیب طاهری، اربیل نشر مکریانی 2009.