بابا یادگار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بابایادگار
نام بابایادگار
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان دالاهو
بخش کرند غرب
اطلاعات اثر
نام محلی باوه یاگار
کاربری بقعه زیارتگاه

بابا یادگار نام یکی از ذات‌های بزرگان یارسان، از یاران سلطان سهاک و یکی از هفت تن یارسان است. آرامگاه وی در روستای زرده در شهرستان دالاهو در استان کرمانشاه، نزدیک قلعه یزدگرد و در دامنه کوه دالاهو قرار دارد.

زندگی[ویرایش]

بابا یادگار از مادری به نام «داده سارا» در سده هشتم هجری متولد شده [نیازمند منبع] و در هنگام جوانی بنا به دستور سلطان سهاک برای گسترش دادن آیین یارسان به هندوستان و پاکستان رهسپار شده‌است.[نیازمند منبع] بابا یادگار چون متأهل نشده تا اولادی داشته باشد از این رو دو نفر از یارانش به نام خیال و وصال به سمت «پیر» بر مریدانش، جانشین خود گردانید و سادات خاندان بابایادگار از نسل آن دونفرند. دشمنان یارسان بابایادگار را کشتند و او را در جایی به نام سرانه در پیرامون کوه دالاهو کرمانشاه به خاک سپردند که آن دیار اکنون به نام بابایادگار معروف می‌باشد. بابایادگار را به نام «یار زرده بام» هم می‌خوانند و از او مجموعه‌ای از کلام مقدس به نام «زلال زلال» به جای مانده‌است.

زیارتگاه بابایادگار[ویرایش]

از نظر معماری این بنا به صورت فضای مربع شکل کوچکی است و بر روی آن گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته‌است. سطوح داخلی و خارجی این بنا به وسیله ملات گچ اندود شده‌است. این مقبره، یکی از زیارتگاه‌های مهم اهل حق به‌شمار می‌رود. بیش تر از این مشایخ در اوایل حکومت صفویان زندگی می‌کردند و در نوار مرزی ایران و عثمانی به ترویج مذهب اهل حق اشتغال داشتند.

در نزدیکی زیارتگاه بابایادگار چشمه غسلان، هفت تن، چهل تن و هانیتا از جمله زیارت‌گاه‌های اهل حق به‌شمار می‌رود.

بمباران شیمیایی زیارتگاه[ویرایش]

در ۳۱ تیرماه ۱۳۶۷ روستای زرده در نزدیکی آرامگاه بابایادگار مورد حمله بمب شیمیایی قرار گرفت.

منابع[ویرایش]

  • سایت جامع گردشگری ایران
  • صفی زاده، دانشنامه نام آوران