اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران و به اختصار: اسکودا که کانون وکلای دادگستری نیز خوانده می‌شود، نهادی غیردولتی است که در جهت پشتیبانی از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده‌است.

کانون وکلا در سراسر ایران دارای چندین کانون استانی و منطقه ای می‌باشد که قدیمی‌ترین آن کانون وکلای مرکز است. کانون وکلای دادگستری کرمان، فارس، اصفهان، کرمانشاه، بوشهر، قم، گیلان و مازندران و... از دیگر کانون‌های وکلای دادگستری ایران می باشند.

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با نام مخفف (اسکودا) نام دارد.لازم بذکر است اشخاص حقوقی حق تشکیل اتحادیه را ندارند حتی چنانچه قانون خاص هم داشته باشند. طبق نص صریح قانون فعالیت احزاب ماده یک وماده 2 تصویب نامه هئیت وزیران مورخ 30/3 /61 که مقرر داشته تاسیس کنندگان گروه (هیئت موسس)اشخاص حقیقی هستند و آیین نامه اجرائی قانون فعالیت احزاب که در ماده 2 آن مقرر داشته وکلای دادگستری حتی با وجود قانون خاص تابع این قانون می باشند در نتیجه به هیچ عنوان اتحادیه موصوف حق تشکیل نداشته چه رسد به فعالیت .ضمناآيين نامه اجرايي واحد هاي صنفي موضوع قانون فعاليت احزاب مصوب مجلس شوراي اسلامي 7/6/1360 ماده 1- در اين آيين نامه منظور از انجمن , جمعيت , اتحاديه صنفي و امثال آن تشكيلاتي است كه به وسيله دارندگان كسب , پيشه , حرفه و تجارت معين تشكيل مي گردد و اهداف , برنامه و رفتار آن به گونه ايي در جهت منافع خاص مربوط به آن صنف مي باشند . اعم از اينكه داراي قانون و مقررات خاص باشند يا نباشند مانند پزشكان , وكلاي دادگستري , روزنامه نگاران , صنعتگران , صاحبان دفاتر اسناد رسمي , جامعه داروسازان و كانون صنفي فرهنگيان , كانون بازنشستگان و امثال آن كه در يك محدوده جغرافيايي شهري فعاليت دارند. در نتیجه طبق نص صریح قانون اتحادیه صنفی حق فعالیت خارج از یک محدوده جغرافیایی شهری را ندارد. در نتیجه فعالیت کشوری این اتحادیه غیر قانونی بوده و برگزاری آزمون کشوری توسط اتحادیه صنفی طبق نص صریح قانون ممنوع است

منبع[ویرایش]