کارتریج تونر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک کارتریج تونر سیاه‌رنگ از شرکت هیولت پاکارد (HP).

کارتریج تونر (به انگلیسی: Toner cartridge) یا لیزر تونر (به انگلیسی: laser toner) یا کارتریج لیزری یکی از اجزای مصرف شدنی پرینتر لیزری است که شامل پودر تونر می‌باشد. تونر به وسیلهٔ شارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن با غلتک بر روی کاغذ در مدت زمان انجام پرینت، روی کاغذ چاپ می‌شود.


اجزای تشکیل دهنده کارتریج تونر[ویرایش]

کارتریج لیزری شامل درام حساس به نور ، بخش آهنربایی ، مخزن تونر و بخش تمیز کننده است . که در بخش بعدی به صورت مفصل به توضیح و معرفی هر کدام می پردازیم .

درام[ویرایش]

درام کارتریج لوله ای آلومینیومی است ، که با لایه ای نازک از مواد آلی غیر سمی و حساس به نور به نام OPC پوشیده شده است . ماده OPC هنگام قرار گرفتن در معرض نور خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و می تواند ذرات تونر را به خود جذب کند . در طی فرایند چاپ توسط یک پرینتر لیزری ، اشعه ی لیزر طرحی از متن مورد نظر را روی درام تابانده و بخش هایی از آن را دارای خاصیت الکترواستاتیک می کند . این همان چیزی است که باعث می شود ، ذرات تونر که دارای بار الکتریکی منفی هستند ، به درام چسبیده و تصویر نهفته را به یک تصویر قابل دیدن تبدیل کند. به همین دلیل کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید درام تاثیر به سزایی در کیفیت نهایی چاپ داشته و این قطعه یکی از اجزای اصلی تونرکارتریج است

تیغه تمیز کن[ویرایش]

تیغه ی تمیز کن یا Cleaning Blade بخش دیگری از یک کارتریج لیزری است . این قسمت که با درام تماس دارد ، پس از انتقال تونر موجود روی کاغذ ، مابقی تونر را تمیز کرده و به مخزن ضایعات منتقل می نماید .

مگنت[ویرایش]

این قطعه که با نام غلطک شارژ اولیه نیز شناخته می شود، یکی از مهمترین اجزای تونر کارتریج محسوب می شود . مگنت رابط میان مخزن پودر تونر و درام است . در واقعه لوله باردار شده ، پس از چرخیدن روی مگنت ، تونر موجود روی آن را به خود جذب می کند تا در زمان تماس با کاغذ تصویر و متون مورد نظر را ایجاد کند .

فوم رول یا غلتک توسعه دهنده[ویرایش]

وظیفه ی غلتک توسعه دهنده، تخلیه بار الکتریکی باقی مانده بر روی درام، برای جلوگیری از ایجاد مشکل در ادامه مراحل چاپ است.

چیپست[ویرایش]

یکی دیگر از بخش های موجود در کارتریج ها چیپست آن است ، چیپست همان برد الکترونیکی کوچکی است که روی کارتریج وجود دارد و می توانید تصویر آن را دو خط بالا تر مشاهده کنید. این قطعه وظیفه ی انتقال وضعیت و اطلاعات مقدار کارکرد محصول به پرینتر را دارد .

منابع[ویرایش]

اجزای تونر کارتریج