چهره مرد هنرمند در جوانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چهرهٔ مرد هنرمند در جوانی
JamesJoyce Portrait1916.jpg
نویسندهجیمز جویس
تاریخ نشر۲۹ دسامبر ۱۹۱۶
سبکرمان
زبانانگلیسی

چهرهٔ مرد هنرمند در جوانی یا سیمای مرد هنر آفرین در جوانی (به انگلیسی: A Portrait of the Artist as a Young Man) رمانی است از جیمز جویس که در سال ۱۹۱۶ منتشر شد.

این داستان، که ماجراهای پسری را از ۲ سالگی تا ۲۰ سالگی بیان می‌کند، بسیار پیچیده است و در آن به مسایلی از قبیل ایرلند، انسان، کودک، ترس و خدا پرداخته می‌شود. منتقدان بر این باورند که این داستان پیش درآمد داستان اولیس شاهکار جیمز جویس است. این اثر به‌نوعی خودزندگی‌نامه اوست.[۱]

نویسنده روایت رمان را که توسط سوم شخص مفرد بیان شده با ذهنیات استیون ددالوس ادغام کرده و خواننده در بعضی قسمت‌های رمان با این ادغام روایت و ذهنیت مواجه می‌شود. نویسنده به تلاش و نوسانات روحی ددالوس برای غلبهٔ روحی بر عوامل منفی اطرافش - از جمله رفتار نامناسب برخی از معلمین و خشونتی که بین پسرهای مدرسه رواج دارد - پرداخته‌است.

جویس در شخصیت اصلی رمان، یعنی استفان ددالوس، تردید و آشفتگی و پوچ‌گرایی نسل جدید را نشان داده‌است. نویسنده از تلمیح استفاده کرده و با استفاده از متن کتاب مقدس صحنه مرگ و قیامت را در این رمان نوشته است.

ترجمه‌ها به فارسی[ویرایش]

این رمان تاکنون با عناوین زیر به فارسی ترجمه شده‌است:

پانویس[ویرایش]

  1. "Portrait: a Brush Up Before You Read Ulysses". UlyssesGuide.com. Retrieved 2019-06-09.
  2. کتاب‌نیوز
  3. خبرگزاری کتاب ایران
  4. صفحه‌ی اطلاعات کتاب در کتابخانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران
  5. http://opac.nlai.ir/opac-prod/search/briefListSearch.do?command=FULL_VIEW&id=3529067&pageStatus=0&sortKeyValue1=sortkey_title&sortKeyValue2=sortkey_author

منابع[ویرایش]