شب‌زنده‌داری فینگن‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شب‌زنده‌داری فینگن‌ها
Finnegans Wake
Joyce wake.jpg
نویسندهجیمز جویس
تاریخ نشر۴ مه ۱۹۳۹
شابک0-14-118126-5
زبانانگلیسی
اولیس (کتاب)

در آغاز جنگ دوم جهانی، جیمز نوشته‌ی «درحال پیش رفت» را که از هفده سال پیش آغاز کرده بود، به پایان می‌برد و این اثر عظیم تحت عنوان «بیداری فینیگان‌ها» در سال ۱۹۳۹ منتشر می‌شود. جیمز این نوشته‌ی خود را «اثری دیوانه وار از یک دیوانه» نام می‌گذارد . این کتاب هفت صد صفحه‌ای و پیچیده برخلاف اولیس، که نمودار روز است حوادث شب را در بر دارد. اولیس تحت تاثیر کتاب اودیسه اثر هومو بیش‌تر جنبه‌ی اساطیری داشت و قهرمانان اساطری را به زندگی عادی می‌کشاند؛در حالی که «بیداری فینیگان‌ها» جنبه‌ی تاریخی دارد و زندگی را در ضمیر ناخودآگاه منعکس می‌کند. اما جالب آن که قهرمانان هردو رمان از مردم عادی دوبلین هستند. روش شگفت‌انگیزی که در ساختمان هردو رمان به کار رفته است، آن‌ها را به آثاری بدیع و غیر معمول بدل ساخته است.

شب‌زنده‌داری فینگن‌ها (به انگلیسی: Finnegans Wake) رمانی است نوشته نویسنده ایرلندی، جیمز جویس، که به خاطر سبک آن شهرت دارد و به عنوان یکی از دشوارترین آثار داستانی ادبیات انگلیسی شناخته می‌شود.

جیمز جویس پس از اتمام رمان اولیس دست به کار نوشتن شب‌زنده‌داری فینگن‌ها زد. به پایان بردن این رمان هفده سال به طول انجامید (۱۹۲۲–۱۹۳۹).[۱] یکی از عوامل که سبب تأخیر در اتمام این رمان شد بیماری دخترش، لوسیا، بود.

جیمز جویس شب‌زنده‌داری فینگن‌ها را در پاریس نوشت و در سال ۱۹۳۹، دو سال پیش از مرگش، منتشر کرد و این رمان آخرین اثر او است. جویس به منظور حفظ حق تألیف خود بخشی از شب زنده‌داری فینگن‌ها را در نیویورک منتشر کرد.

شب‌زنده‌داری فینگن‌ها را در فارسی «شب عزای فینگن‌ها» و «شب‌بیداری فینگن‌ها» هم نوشته‌اند.

شب‌زنده‌داری فینگن‌ها داستان زندگی خانواده‌ای ایرلندی از شب تا صبح است. نثر این رمان چنان پیچیده و با واژه‌سازی‌های مختلط عمدی آمیخته‌است که ترجمه‌اش به زحمت قابل خواندن است.

پانویس[ویرایش]

  1. "Finnegans Wake By James Joyce". The Independent. 22 July 2012. Retrieved 9 April 2014.

منابع[ویرایش]