چاکرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یکی از طرحواره‌های پرطرفدار هفت چاکرا از پایین به بالا به شرح زیر است: ۱. مولادهارا ۲. سوادیستانا ۳. مانیپورا ۴. آناهاتا ۵. ویشودی ۶. آجنا ۷. ساهاسرارا.[۱] رنگ‌ها مدرن هستند.[۲]

چاکرا مبحثی شبه علمی در آئین هندوئیسم است که به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود و طبق اعتقادات هندوئیسم در بدنِ هر موجود زنده‌ای وجود دارد. چاکراها منابع انرژی بدن، یا به عبارتی جریان‌های انرژی برای حیات می‌باشند.[۳]

سیستم مدرن چاکرای غربی از منابع متعددی برخاسته است، که در دهه ۱۸۸۰ با هلنا بلاواتسکی و دیگر تئوسوفیست‌ها شروع شد،[۴] پس از آن کتاب «قدرت مار» اثر سر جان وودروف در سال ۱۹۱۹ و کتاب «چاکراها» اثر چارلز وبستر لیدبیتر در سال ۱۹۲۷ نمونه‌هایی از این منابع هستند. ویژگی‌های روان‌شناختی و طیف گسترده‌ای از مطابقت‌های فرضی با سیستم‌های دیگر مانند کیمیاگری، طالع بینی، هومیوپاتی، کابالا و تاروت بعداً اضافه شدند.[۵][۶]

خرافات[ویرایش]

چاکراها، از زمان به‌وجود آمدنشان تا به الان، توسط شخصی به اثبات نرسیده‌اند. منبع آگاه و موثقی چاکراها را به صورت علمی ثابت نکرده است. انسان‌ها با چشمان خود چاکراها را مشاهده نکرده‌اند و تنها احساساتی که داشته‌اند تلقین بوده است.[۷] چاکراها جزو اعتقادات غیرمنطقی و ثابت نشده هستند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ انرژی است.[۸]

عناصر چاکراها[ویرایش]

عناصر چاکراها از پایین به بالا : زمین ، آب ، آتش ، هوا ، صدا ، نور ، اندیشه.[۹]

چاکراهای اصلی[ویرایش]

معتقدان به هندوئیسم و مدعیان شبه علم معتقدند ۷ چاکرای اصلی در بدن وجود دارد و هر چاکرا ارگان‌هایی را کنترل می‌کند و طبعاً مسئول انجام وظایفی است.

چاکراهای اصلی به ترتیب شامل:

 1. چاکرای ریشه
 2. چاکرای خاجی
 3. چاکرای خورشیدی
 4. چاکرای قلب
 5. چاکرای گلو
 6. چاکرای چشم سوم
 7. چاکرای تاج

۴ حالت اصلی چاکراها[ویرایش]

 • چرخش طبیعی
 • چرخش با کم‌کاری
 • چرخش با پرکاری
 • چرخش با هرج و مرج

چاکراهای فرعی[ویرایش]

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم‌اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آن‌ها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.

چاکرای اول[ویرایش]

چاکرای ریشه به هندی مولادهارا محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. طیف رنگیِ مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است.

چاکرای نخست یا چاکرای ریشه

چاکرای دوم[ویرایش]

چاکرای خاجی یا مرکز کلیه -سواد هیستانا (Sacral chakra – Swadhisthana) در قسمت پایین شکم قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.

چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا مرکز کلیه

چاکرای سوم[ویرایش]

چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده

چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا (Solar plexus chakra – Manipura/Nabhi) با طیف رنگی زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته‌است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری دیابت و یبوست دارد و کنترل‌کننده چاقی است.

چاکرای چهارم[ویرایش]

چاکرای چهارم: چاکرای قلب یا عشق الهی

چاکرای قلب یا عشق الهی به انگلیسی آناهاتا (Heart chakra – Anahata) که در وسط جناغ سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است.

چاکرای پنجم[ویرایش]

چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا حلق

چاکرای گلو یا حلق -ویشودها (Throat chakra- Vishuddha - Vishuddhi) که روی حلق قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.

چاکرای ششم[ویرایش]

چاکرای ششم: چاکرای پیشانی یا چشم سوم

چاکرای چشم سوم (به هندی آجنا) دید بیرونی و درونی ماورا است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماری‌های ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.

چاکرای هفتم[ویرایش]

چاکرای تاج سر یا ساهاسرارا (Crown chakra – Sahasrara) که در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند.

تست چاکرا ها[ویرایش]

تست چاکراها یک روش سریع است که می توانیم از وضعیت 7 چاکرای بالایی اطلاع کسب کنیم. با استفاده از عکس برداری کریلین یا دستگاه AVS می توانیم اطلاعات کسب کنیم. تست چاکراها با استفاده از روش های روانشناسی تهیه شده اند.

منابع[ویرایش]

 1. {{cite book}}: Empty citation (help)
 2. Leland, Kurt (2017). "The Rainbow Body: How the Western Chakra System Came to Be". Quest Magazine. Theosophical Society in America. 105 (2 (Spring 2017)): 25–29. Archived from the original on 31 January 2023. Retrieved 28 July 2023.
 3. "Chakra | Energy Centers, Kundalini & Meditation | Britannica". www.britannica.com (به انگلیسی). 2023-06-23. Retrieved 2023-07-28.
 4. Helena Petrovna Blavatsky, Collected Writings vol. XII (Wheaton, IL: Theosophical Publishing House, 1980), 616.
 5. «چاکرا چیست و در کجای بدن قرار دارد؟ چگونه چاکراهای خود را باز و تنظیم کنیم؟». aliland. ۲۰۲۲-۰۹-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۷-۲۸.
 6. «همه آنچه که باید دربارهٔ چاکراهای بدنتان بدانید!/ چاکرا چیست و چه کاربردی دارد؟». www.yjc.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۲۷.
 7. Cook، Author Frederick (۲۰۲۲-۱۰-۱۶). «The Power of Indoctrination – Beyond Barriers» (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۱۰-۱۸.
 8. "ऋग्वेदः सूक्तं १. १६४ - विकिस्रोतः". sa.wikisource.org (به سانسکریت). Retrieved 2023-07-28.
 9. کتاب چاکراهاچارلز وبستر لیدبیتر

https://en.wikipedia.org/wiki/chakra