چاکرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چاکرا مبحثی شبه علمی در آئین هندوئیسم است که به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود و طبق اعتقادات هندوئیسم در بدنِ هر موجود زنده‌ای وجود دارد.

چاکراها منابع انرژی بدن،یا به عبارتی جریان‌های انرژی برای حیات می‌باشند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است.

چاکراهای اصلی[ویرایش]

معتقدان به هندوئیسم و مدعیان شبه علم معتقدند ۷ چاکرای اصلی در بدن وجود دارد و هر چاکرا ارگان‌هایی را کنترل می‌کند و طبعاً مسئول انجام وظایفی است.

چاکراهای اصلی به ترتیب شامل: 1. چاکرای ریشه 2. چاکرای خاجی 3. چاکرای خورشیدی 4. چاکرای قلب 5. چاکرای گلو 6. چاکرای چشم سوم 7. چاکرای تاج چاکراها ۴ حالت اصلی دارند:

  • چرخش طبیعی
  • چرخش با کم‌کاری
  • چرخش با پرکاری
  • چرخش با هرج و مرج

چاکراهای فرعی[ویرایش]

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم‌اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آن‌ها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.

چاکرای اول[ویرایش]

چاکرای نخست یا چاکرای ریشه

چاکرای تکیه گاه (چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات، مولادهارا ) محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. طیف رنگیِ مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی است.

چاکرای دوم[ویرایش]

چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا مرکز کلیه

چاکرای خاجی یا مرکز کلیه -سواد هیستانا (Sacral chakra – Swadhisthana) در قسمت پایین شکم قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.

چاکرای سوم[ویرایش]

چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده

چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا (Solar plexus chakra – Manipura/Nabhi) با طیف رنگی زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته‌است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری دیابت و یبوست دارد و کنترل‌کننده چاقی است.

چاکرای چهارم[ویرایش]

چاکرای چهارم: چاکرای قلب یا عشق الهی

چاکرای قلب یا عشق الهی -آنا هاتا (Heart chakra – Anahata) که در وسط جناغ سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است.

چاکرای پنجم[ویرایش]

چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا حلق

چاکرای گلو یا حلق -ویهودها (Throat chakra- Vishuddha - Vishuddhi) که روی حلق قرار گرفته‌است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.

چاکرای ششم[ویرایش]

چاکرای ششم: چاکرای پیشانی یا چشم سوم

چاکرای پیشانی یا چشم سوم -آجنا دید بیرونی و درونی ماورا– است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماری‌های ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.

چاکرای هفتم[ویرایش]

Sahasrara.svg

چاکرای بالای جمجمه یا تاج سر یا ساهاسرارا (Crown chakra – Sahasrara) که در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند.

Sahasrara.svg

منابع[ویرایش]

همه آنچه که باید دربارهٔ چاکراهای بدنتان بدانید!/ چاکرا چیست و چه کاربردی دارد؟[۱]

  1. «همه آنچه که باید دربارهٔ چاکراهای بدنتان بدانید!/ چاکرا چیست و چه کاربردی دارد؟». www.yjc.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۲۷.