پرانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پرانا یا نیروی حیات یکی از مفاهیم مطروحه در پزشکی مشرق زمین و آئین یوگا بوده که به انرژی مأخوذه از خورشید و ارتباط دهنده عناصر کیهانی در اطراف خورشید اشاره می دارد. اهمیت پرانا در اغذیه جات در حدود دو هزار و پانصد سال پیش توسط فیثاغورث مورد اشاره واقع گشت و بر طبق باور وی، این نیروی حیاتی در اغذیه گیاهی بیشتر بوده و هم از این رو اتخاذ مسلک گیاهخواری موجه تر خواهد بود. [۱]

انرژی حیاتی، جنبة نادیدنی هستی‌ است که جهان را شکل می‌دهد و همه چیز را به جنبش درمی‌آورد. این انرژی قابل دیدن و لمس کردن نیست، اما مانند هوایی که تنفس می‌کنیم ما را دربرگرفته و موجب ایجاد توازن در روح، روان و جسم ما می‌شود. انرژی حیاتی به اشکال مختلف ظهور می‌کند و همة جامدات و موجودات جهان فیزیک و پدپده‌های روحی و روانی را شامل می‌گردد. هرچه انرژی حیاتی متراکم‌تر شود، به ماده و جهان فیزیک نزدیک‌تر است و هرچه رقیق‌تر باشد به تجلیات روح.

پرانا در اصل یک لغت سانسکریت است که در فارسی کهن نیز اشاره به گوهر حیات، نیروی حیاتی و یا نیروی خلاقة درون دارد. روشن بینان، آن را به صورت ذراتی متحرک از جنس نور که منشأ حرکت و حیات و آگاهی در جهان مادی‌ست مشاهده و تعریف کرده‌اند. «پرانا، ماده را به حرکت و جنبش در می‌آورد. پرانا همان چیزی‌ست که به‌عنوان نیروی جاذبه و یا به‌عنوان خاصیت آهن‌ربایی تظاهر می‌یابد. پراناست که به‌عنوان جریانات عصبی یا به‌عنوان نیروی تفکر و اندیشه ظاهر می‌شود. از دید فلسفة یوگا، از تفکر و اندیشه گرفته تا پست‌ترین اعمال، همگی صرفا تجلی پراناست.

منابع[ویرایش]

https://www.parsi.wiki/fa/wiki/topicdetail/2409a39389314168b2a3c1eae2bb498a