آجنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Shiva Musée Guimet 22971.jpg

آجنا نام دیگر چشم سوم هست. این چشم نام‌های زیادی از جمله تیسرتیل، معرفت دل وچشم بصیرت و… دارد. محل آن در پیشانی است. از طریق آجنا می‌توان با جهان ماورائی و فراتر از بعد زمان و مکان ارتباط برقرار کرد که برای این کار باید یکسری تمریناتی انجام داد تا این چشم باز شود و قدرت تحریک و گیرندگی آن افزایش یابد. دانشمندان معتقدند که این چشم شبیه یک لوبیا در بین دو ابروست و سیگنال‌های انرژی را دریافت می‌کند.

محتویات

منطقه تحت نفوذ :[ویرایش]

بخش تحتانی مغز ،چشم چپ ،گوشها ، بینی و دستگاه عصبی

قدرت روحی :[ویرایش]

الهام ، شهود و عشق به آینده

قدرت جسمانی  :[ویرایش]

صورت ، چشمها ، سیستم مرکزی اعصاب ، مخچه و مری

تراتاکا قویترین روش برای بیداری آجناست .

خصوصیات آجنا چاکرا :[ویرایش]

آجنا محل برخورد 3 نادی آیدا ، پنگالا و سوشومنا است. به نام مرکز گورو هم شناخته می شود .

کسی که با موفقیت بر این مرکز تمرکز کند ، کارماهای مربوط به زندگی‌های گذشته اش را از بین برده و بصورت روح آزاد شده ای در می آید. این چاکرا جایگاه اصلی روح است . یوگی‌ها در زمان مرگ بطور آگاهانه ای پرانا را بر این مرکز می گذارند .

وظیفه آجنا همکاری با عملکرد غده صنوبری (پینه آل) است . غده صنوبری با غده هیپوفیز مربوط است که هورمونی را تولید می کند و آن هورمون تمام سیستم ایندوکرین (درون ریز) را به حرکت در می آورد . خصوصا رشد و عملکرد غدد جنسی را کنترل می کند .

در اکثریت مردم بعد از سن 8 سالگی عملکرد قسمتهای مشخصی از  غده صنوبری متوقف می شود و پس از آن غده هیپوفیز فعال می گردد و شخصیت دنیوی شکل می گیرد . رابطه صحیح بین این دو غده این است که پینه آل استاد باشد و هیپوفیز شاگرد . اگر این رابطه عکس شود ، انواع مشکلات احساسی ، ذهنی ، روانی و جسمی ظاهر خواهند شد . در سوارا یوگا این امر با ایجاد تعادل در آیدا و پنگالا در آجنا اصلاح می شود .

غده صنوبری حس درک مافوق مثل روشن بینی ، تله پاتی وغیره را قادر می سازد .

عملکرد روانی چاکرا :[ویرایش]

بخش پیشین :[ویرایش]

این مرکز با ظرفیت تصور و درک مفاهیم ذهنی ارتباط دارد . چنانچه گردش این چاکرا عکس باشد ، شخص دچار سوء تعبیر در مورد واقعیت می شود ، قدرت منفی افکار زیاد می گردد و اگر این وضعیت با بخش پسین یکی شود ، انسان وحشتناکی ایجاد می کند .

اگر این چاکرا بسته باشد ، خصوصیات مربوطه به بیرون داده می شود و یکی از بدترین حالات در سیر و سلوک است . اگر این چاکرا ضعیف یا راکد باشد ، بخاطر کمبود انرژی در آجنا ، شخص قدرت تصور و خلاقیت را از دست می دهد .

بخش پسین (Bindow):[ویرایش]

این مرکز عهده دار امور ذهنی است . اندیشه‌های خلاق که در چشم سوم شکل می گیرند در اینجا به اجرا در می آیند .

چشم سوم و هاله نورانی انسان[ویرایش]

در برخی از سنت‌ها و مناسک روحانی از جمله هندوییسم، اصطلاح چشم سوم اشاره به آجنا یا چاکرای ابرو دارد. چاکراها کانون‌های انرژی در حوزه‌ انرژی‌های ماورایی انسان می‎باشند. چاکراها مسئول تبادل انرژی بین هاله‌ انسان و هاله‌ کیهان و همچنین مسئول متعادل کردن انرژی در سطوح مختلف هاله می‎باشند.

هاله‌ نورانی انسان، میدانی از انرژی‌های بسیار لطیف است که دور تا دور بدن را به صورت یک تخم مرغ احاطه کرده است. هاله‌ی نورانی در حالت معمولی احساس و ادراک نمی‎شود، ولی به کمک این چشم قابل مشاهده است.

چشم سوم و چاکرای ششم[ویرایش]

چشم سوم همان بخش پیشین چاکرای ششم است. ششمین چاکرا، چاکرای چشم سوم، با شهود و بینش فیزیکی در ارتباط است. این چاکرا به انرژی‌هایی مانند دیدن بی‌پرده، شهود، نور و روان مرتبط است. از طریق این چاکراست که در راه نیل به رهنمودهای درونی، با وجود برتر خود سازگار می‌شویم.

هنگامی که این چاکرا در حال تعادل باشد، خود را از نظر ذهنی در اوج حس می‌کنیم. تصوراتمان بلند پروازانه می‌شوند. نیروی ذاتی استدلال و تعقل در ما متعادل گشته و فعال می‌شود. می‌توانیم آینده را به شکلی مثبت و واقع گرایانه تصور و مشاهده کنیم. این چاکرا باعث می‌شود دیدی ورای دنیای مادی پیدا کنیم و به همین دلیل، ممکن است توانایی‌های روحی و تله‌پاتی‌مان افزایش یابد.

از کجا بدانم که چشم سوم من باز است؟[ویرایش]

برای اینکه ببینید آیا چشم سوم شما باز شده است یا نه، علائمی وجود دارد که می‌توانید حضور آنها را بررسی کنید. با مجله واگویه همراه باشید تا در ادامه این علائم را باهم بررسی کنیم.

۱. حس می‌کنید که ساختار ذهنی‌تان تغییر کرده است[ویرایش]

زمانی می‌رسد که یک فرآیند درونی تحول و برنامه‌ریزی مجدد ذهنی در شما آغاز می‌شود، آموزه‌های قدیمی را دور می‌ریزید و می‌خواهید که آنها را با حقایق جدید جایگزین کنید. شاید یک روز که از خواب برخواستید، دیگر نتوانید مانند گذشته بیندیشید. دوست دارید تا هرچه فکر داشتید و هر برنامه‌ای برای خودتان ریخته بودید را دور بریزید دوباره از نو برای خود و زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید، دوست دارید ذهن‌تان را پاکسازی کنید.

۲. بنظر می‌رسد نسبت به چیزهای پنهان حسی قوی دارید[ویرایش]

چشم سوم به شما کمک می‌کند تا چیزهایی که قابل دیدن نیستند را ببینید. مثلا اگر چشم سوم شما باز باشد، خواهید توانست تا آینده را حس کنید، از تجربیات گذشته بیشتر بهره ببرید، و آمدن مشکلات را از فرسنگ‌ها دورتر حس کنید.

۳. سردردهای شدیدی می‌گیرید[ویرایش]

یکی دیگر از علائم باز شدن چشم سوم امکان داشتن سردردهای شدید است. اگر می‌خواهید این سردردها کاهش یابد، می‌توانید برای مدتی در طبیعت قدم بزنید؛ این کار فشار سردرد شما را کاهش داده و به بینا شدن چشم سوم کمک می‌کند.

۴. به راحتی می‌توانید ذهن دیگران را بخوانید[ویرایش]

قرار نیست که اگر چشم سوم شما باز شد، چیزها را به شکل دیگر ببینید، با باز بودن چشم سوم، شما خواهید توانست تا نهاد هر چیز یا ورای هر چیزی را ببینید. یا به نوعی می‌تووانید پشت نقاب انسان‌ها را ببینید.

۵. به نور حساس شده‌اید[ویرایش]

آیا منابع نور یا نورهای درخشنده چشمان شما را آزار می‌دهند؟ آیا رنگ‌ها را زنده‌تر می‌بینید؟ نگران نباشید، ممکن است که این حساسیت شما به نور، گویای این باشد که چشم سوم شما دارید بیدار می‌شود.

۶. بین ابروهایتان فشار زیادی حس می‌کنید[ویرایش]

ممکن است احساس کنید که در بین ابروهایتان ضربان دارید. یک فشار قابل توجه و جدید، که پیش‌تر وجود نداشت. گفته شده است زمانی که چشم سوم شما باز می‌شود یکی از علائم آن احساس فشار در بین ابروهاست.

۷. به معنای واقعی به نهاد هرچیز پی می‌برید[ویرایش]

اگر که از برنامه‌ریزی اطرافیان برای تاثیر روی خودتان اطلاع دارید، اگر زمانی که تبلیغات را مشاهده می‌کنید به پیام اصلی آن که می‌گوید «مرا بخر من بهترینم» فکر می‌کنید، اگر در حال مشاهده فوتبال هستید اما دارید به این فکر می‌کنید که در پس پرده چه چیزی می‌خواهند به شما القا کنند؛ شما به آنچه در نهاد هرچیزی وجود دارد آگاهید.

شما می‌فهمید که هرچیزی برای شما یک درس پنهان دارد. پرندگان به شما می‌گویند که می‌توانید پرواز کنید و رها باشید، ستارگان بزرگی و عظمت را یادآوری می‌کنند، خورشید به شما می‌گوید که بدون نور هیچ چیز وجود نخواهد داشت، درختان می‌گویند هیچ عنصری بدون آب و خاک و نور وجود نمی‌یابد. و شما به این موضوع پی می‌برید که همه چیز در عالم هستی به هم وابسته و با هم در ارتباط هستند.

تکنیک باز کردن چشم سوم[ویرایش]

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه چشم سوم‌ – یعنی منبع «حس ششم»تان را باز کنید؟ وقتی این منبع انرژی به طور کامل باز می‌شود و به تعادل می‌رسد شم و شهود ما جان می‌گیرد و به سطحی بالاتر ارتقاء پیدا می‌کند. متاسفانه، برای بیشتر ما، گشودن چاکرای چشم سوم و استفاده از توانایی‌های آن در بهترین حالت یک چالش بزرگ است، و حتی گاهی ممکن است دست نیافتنی باشد. در این نوشتار چند تکنیک و روش ساده و توصیه‌هایی را به شما ارائه می‌کنیم که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۱. تکنیک مالیدن[ویرایش]

انگشت اشاره را می‌گیرید و آن را به آرامی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت اطراف چشم سوم‌تان به صورت دایره‌ای می‌مالید.

ما در اینجا این کار را فقط برای چند لحظه انجام می‌دهیم. شما به مدت حدودا پنج یا ده ثانیه به مالیدن ادامه دهید.

کاری که اکنون انجام می‌دید چشم سوم‌تان را بیدار می‌کند.

آنچه بعدا باید انجام دهید آن است که چشم‌های‌تان را ببندید و یک کره‌ی چشم را درست در مرکز، یعنی همانجایی که بین ابروهای‌تان را می‌مالیدید، تصور کنید.

آن چشم را تجسم کنید و حرکت کره‌ی چشم را به سمت بالا و پایین، چپ و راست، چرخش به چپ یا چرخش به راست تصور کنید و تجسم کنید که چند بار با آن چشم پلک می‌زنید.

این کار احساساتی را در ناحیه‌ی چشم سوم‌تان بر می‌انگیزد.

شما آن را فعال کرده‌اید و دارید آن را باز می‌کنید.

اگر هر روز این تمرین را انجام دهید، نهایتا به نقطه‌ای خواهید رسید که می‌توانید به همان وضوحی که با چشم‌های واقعی و فیزیکی‌تان می‌بینید با آن چشم نیز ببینید. بنابراین با چشمان بسته، قادر خواهید بود هر چیزی را به وضوح ببینید.

وقتی که این کار را برای حدود یک هفته انجام داده یا تمرین کرده باشید، یکی از کارهای بی‌نظیری که می‌توانید با چشم سومتان انجام دهید شروع بازدید از عتیقه فروشی‌ها و برداشتن اشیاء مختلف است.

چشمانتان را ببندید.

چشم ذهنتان را با تکنیکی که در مورد آن صحبت کردیم بمالید. آن را چند بار بمالید تا بیدار شود و بعد چیزهای مختلفی را بر دارید.

به مناظر و چیزهایی که شروع به دیدن‌شان می‌کنید توجه کنید.

ممکن است از این قضیه شگفت زده شوید که شما شروع می‌کنید به برداشتن چیزهایی که تاریخچه‌ی آنها را از بر هستید انگار که کسی آنجا ایستاده باشد و این چیزها را به شما بگوید! احتمالا از میزان دقت و درستی اطلاعاتی که به‌دست آورده‌اید حیرت زده خواهید شد.

۲. تکنیک تنفس ۴۷۸[ویرایش]

استفاده از ۴۷۸ راهی برای رسیدن به یک حالت مراقبه‌ی سریع است.

این دومین تکنیکی است که شامل مراقبه می‌شود یعنی باید در یک مکان ساکت و آرام آن را انجام دهید.

کنترل تنفس خود را به‌دست بگیرید و به صورت عمیق نفس بکشید آن قدر که در خود یک حالت تغییر یافته، یک حالت خلسه احساس کنید.

اما علت نامگذاری این تکنیک به ۴۷۸ آن است که به مدت ۴ ثانیه از سوراخ‌های بینی‌تان نفس می‌کشید، نفستان را به مدت ۷ ثانیه نگه می‌دارید و بعد به مددت ۸ ثانیه از طریق دهان‌تان هوا را بیرون می‌دهید.

هنگامی که در حال انجام این تمرین هستید، نوک زبان‌تان را پشت دندان‌های‌تان قرار دهید.

این یک حالت یوگا است که باعث می‌شود به آن حالت تعریف شده برسید.

وقتی تمرین ۴۷۸ را شروع کردید و احساس آرامش کردید می‌توانید بگویید که به حالت هوشیاری تغییر یافته رسیده‌اید، به ناحیه‌ی چشم سوم خود نگاه کنید.

مادامی که می‌توانید و در هنگام کنترل تنفس‌تان این طرز نگاه را ادامه بدهید.

توصیه‌ی ما آن است که با یک یا دو دقیقه در روز شروع کنید، آن هم احتمال یکی دو بار در روز.

همین که در کنترل نگاه کردن تان به ناحیه‌ی چشم سوم مهارت پیدا کنید، خودتان دلتان می‌خواهد که زمان انجام آن را بیشتر کنید!

۳. مراقبه‌ی EMDR[ویرایش]

EMDR تکنیکی انقلابی است که بیش از یک دهه قبل به وجود آمد.

EMDR یک شیوه‌ی ابتکاری برای درمان و بهبود یافتن از تروما، درمان اختلالاتی که پایه‌ی عاطفی دارند مانند اضطراب، افسردگی و در ضمن کمک به فعال کردن چاکرای آجنا است.

در اینجا ویدیویی وجود دارد که می‌تواند درک بهتری نسبت به این تکنیک برای شما ایجاد کند و EMDR و نحوه‌ی استفاده از آن را شفاف‌تر برایتان توضیح دهد.

تمام کسانی که ورزش می‌کنند می‌توانند نسبتا راحت این کارها را انجام دهند و این‌ها راه بی‌نظیری برای تقویت درک و ارتباطات معنوی شما هستند.

۴. به چشم سوم رنگ بیفزایید[ویرایش]

چاکرای چشم سوم با رنگ نیلی است که حکمرانی می‌کند رنگی که ترکیبی از غلیظ‌ترین رنگ آبی و بنفش است… رنگ‌های آبی و بنفش را به دکور خانه و محل کارتان اضافه کنید. احاطه کردن خودتان با رنگ‌های نیلی ظریف می‌تواند به درمان چاکرای ششم و تقویت جریان انرژی کمک کند. به جا رختی یا کمد لباس‌تان جواهراتی با سنگ‌های آبی و/یا بنفش قیمتی یا نیمه قیمتی آویزان کنید.

۵. روی امواج مغزی تتای خود کار کنید[ویرایش]

یادگیری نحوه‌ی فعال کردن امواج مغزی آلفا و تتا و حفظ آنها می‌تواند مفید باشد. این‌ها فعالیت بخش پیشین مغز را تقویت می‌کنند و چشم سوم‌ و مغزتان را برای داشتن قدرت ادراک بیشتر آماده می‌کنند.

۶. از رایحه‌ی خوش استفاده کنید[ویرایش]

از روغن‌های معطر در خانه، حمام، و روی بدن‌تان استفاده کنید. رایحه‌های خوش می‌توانند برای بازکردن، پاکسازی، و متوازن ساختن چاکراهای بدن تاثیرات شگفت‌انگیزی داشته باشند. برای کمک به فعال کردن چاکرای ششم، یک یا ترکیبی از چند روغن معطر زیر را استفاده کنید:

– صندل

– بابونه رومی یا آلمانی

– گریپ فروت

– جوز هندی

۷. میوه و سبزیجات بخورید (و بنوشید)[ویرایش]

مصرف نوشیدنی‌هاو میوه‌های دارای رنگ‌های آبی و بنفش طبیعی می‌تواند به تقویت کردن جریان انرژی مثبت از طریق چاکرای چشم سوم کمک کند. آب میوه‌های تیره رنگ ماننده آب انگور یا بلک بری بنوشید. بهتر است میوه‌ها و سبزیجات زیر را به فهرست خرید خود اضافه کنید:

– کشمش سیاه

– بلوبری

– بلک بری

– بادمجان

– آلو برقان

– سبزی رنگین کمان

– چغندر

۸. یوگا برای چاکرای چشم سوم[ویرایش]

هنگام یاد گرفتن نحوه‌ی باز کردن و کنترل مراکز انرژی بدن، بدون معرفی فایده‌های یوگا هیچ بحثی کامل نخواهد بود. عناصر این تمرین مانند تنفس، تمرکز، حرکت بدنی، وقتی با هم جمع می‌شوند، ابزارهایی بی‌نظیر برای پاکسازی و متعادل ساختن چاکراها هستند.

خطرات باز شدن چشم سوم[ویرایش]

بعضی از خطرات فشار آوردن برای باز کردن چشم سوم در ادامه آمده است.

۱. این کار می‌تواند انرژی بیش از حدی را به چاکرای فوقانی شما بفرستد[ویرایش]

این کار باعث می‌شود احساس بلاتکلیفی، واپاشی شدید، و سردرگمی کنید و همچنین به سر درد یا میگرن یا خستگی مفرط دچار شوید.

۲. اگر چشم سوم به زور باز شود، فیلتر نشده خواهد بود[ویرایش]

آیا دلتان می‌خواهد تمام ارواح جهان را یک به یک ببینید، یا فقط می‌خواهید آن‌هایی را که کائنات می‌خواهد نشان‌تان دهد ببینید؟ اگر چشم سوم‌تان را به زور وادار به باز شدن زود هنگام کنید (مثل این که فقط روی آن چاکرا کار کنید تا «ببیند» و روی بقیه‌ی چاکراها کار نکنید)، آن وقت فیلترهای طبیعی و سالمی که مانع می‌شوند ارواح و انرژی‌هایی که ترسناک و حواس پرت کن هستند را ببینید در اختیار نخواهید داشت.

۳. توانایی‌ها و ظرفیت‌های چشم خودتان را درک نخواهید کرد[ویرایش]

چشم سوم چیزی بسیار بیشتر از «بینایی» است. این چشم به شما اجازه می‌دهد تصویر‌سازی کنید، رویاپردازی کنید، کشف وشهود داشته باشید، و صداهای معنوی بشنوید. همچنین دیدگاه روشنی نسبت به مسیر زندگی برایمان فراهم می‌آورد و ما را راهنمایی می‌کند، که چگونه با اراده‌ای بالاتر، این مسیر را بپیماییم. بیشتر مراقبه‌هایی که فقط روی چشم سوم کار می‌کنند از تمام خاصیت‌های ورای بینایی معنوی غفلت می‌کنند.

۴. اگر چشم‌تان به صورت طبیعی مثل چشم انسان‌ها نبیند ممکن است احساس بی‌لیاقتی یا خود کم بینی کنید[ویرایش]

همانطور که پیشتر گفتم، همه‌ی چشم‌ها به یک صورت نمی‌بینند. ممکن است شم و شهودی باور نکردنی داشته باشید اما قادر نباشید انرژی‌ها را به وضوح شخصی که کنارتان ایستاده است ببینید. افتخار کردن به ظرفیت‌ها و توانایی‌های چشم‌تان شانه به شانه‌ی افتخار متفکرانه به کل وجودتان حرکت می‌کند، که این موضوع درسی لازم و مهم برای هر تمرین معنوی جامع به شمار می‌رود.

۵. اطلاعات غلط خواهید گرفت[ویرایش]

وقتی چشم سوم‌تان متعادل نباشد، که تقریبا اگر تنها چاکرای «باز شده» باشد، همیشه چنین خواهد بود؛ در آن صورت اطلاعات غلط بسیار زیادی خواهید گرفت. رویاها واقعی به نظر می‌رسند، تجسم علوی برای پنهان کردن توهمات معنوی استفاده می‌شود، و مشاهده‌ی واضح هر چیزی دشوار می‌شود. برای کشف و شهود صحیح یا حتی پیش‌بینی‌ها و ذهن خوانی به ماهیت پایه‌ای چاکراهای پایینی قدرتمند نیاز دارید.

۶. شما را به یک منبع تغذیه‌ انرژی تبدیل می‌کند[ویرایش]

اگر کارتان از پایه درست و محکم نباشد، حفاظت معنوی را تمرین نکرده باشید، یا انرژی را از چشمان خود به بیرون ساطع نکرده باشید، برای ارواح شریر به یک منبع تغذیه‌ی انرژی تبدیل می‌شوید. اگر به زور چشم سوم خود را باز کنید، قادر نخواهید بود رویاها، مناظر، و شهودی را که آنها برای‌تان می‌فرستند فیلتر کنید و این می‌تواند برای سلامت ذهنی شما بسیار خطرناک باشد.

۷. تمام ظرفیت نعمات شهودی / «روانی» خود را بیدار نخواهید کرد[ویرایش]

تمام توانایی‌های معنوی از یک تمرین جامع و کامل می‌آیند، و وقتی کل سیستم انرژی را در نظر می‌گیریم همیشه قوی‌ترین و سالم‌ترین هستند. شهود و بصیرت فقط چشم سوم نیست، کل وجود شما می‌تواد ببیند و کشف و شهود کند، بنابراین اگر تمام انرژی‌تان با هم و به طریقی هدایت و فکر شده آزاد شوند شما از توانایی‌های بسیار قوی‌تری برخوردار خواهید بود. چاکراها را تفکیک و تقسیم نکنید، آنها همه با هم بدن شما را به عنوان منبع کل انرژی‌های نافذ تشکیل می‌دهند

منابع[ویرایش]

  • Hale, Teresa (1999). The Book of Chakra Healing. New York: Sterling Publishing Company. ISBN 0-8069-2097-1.
  • Radha, Siviananda (2004). Kundalini Yoga for the West. New York: Shambhala. ISBN 1-932018-04-2.
  • Sagan, Samuel, M.D. (2007). Awakening the Third Eye (3rd ed). Roseville, N.S.W., Australia: Clairvision. ISBN 0-9586700-5-6.
  • Sharp, Dr. Michael (2005). Dossier of the Ascension: A Practical Guide to Chakra Activation and Kundalini Awakening. St. Albert, Alberta: Avatar Publications. ISBN 0-9735379-3-0.