پادگان دوکوهه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تحویل و تجهیز پادگان دوکوهه 

در معرض آتش بودن پادگان کرخه، محل آموزش دوره های نظامی سپاه دزفول قبل از جنگ، پادگان دوکوهه ارتش در 7 کیلومتری شمال اندیمشک را مورد توجه سپاه دزفول برای تشکیل تیپ و تداوم آموزش های لازم قرار داد. بخش مهمی از این پادگان با هماهنگی ارتش به سپاه دزفول واگذار گردید و این سپاه به دستور فرمانده کل سپاه بخش های از آن را پس از آماده‌سازی به سایر سپاه های کشوری برای راه اندازی تیپ های خود قرار داد.

محمدرضا خیامی: اواخر سال60 که بحث فتح‌المبین مطرح شد، جلسه ای داشتیم در سپاه دزفول با حضور برادر رشید و برادر رئوفی و تعدادی دیگر از برادران. قرار شد با هماهنگی و مشارکت سپاه و ارتش و در واقع بسیج این عملیات شروع بشود. لازمۀ این کار در دسترس قرار گرفتن محل اجتماع و جمع‌آوری نیروها بود که برای این کار پادگان دوکوهه در نظر گرفته شد. دوکوهه مال ارتش بود. عمدتاً آنجا را خالی کرده بودند. فقط گروه یا گردان تعمیراتی تانک آن جا بود که یک روز مسئول تعمیرات‌شان آمده بود سپاه برای اینکه دخالتی در این کارها نداشته باشیم صحبت هایی با هم داشتیم که چکار بکنند. قرار شد محلی که تعمیرگاهشان هست فنس کشی شود که حد و حدود مشخص شود و ارتشی ها تفکیک بشوند. توی دوکوهه ساختمان هایی وجود داشت برای نیروها اما یک سری امکاناتش کفاف نمی کرد از جمله سرویس بهداشتی و.. .. آن موقع واقعاً انسجام و ایثار و گذشت مردم وصف ناپذیر بود. برادر حسن صمیمی فر قبلش شهردار دزفول بود و تازه از شهرداری بیرون آمده بود. ما از ایشان خواهش کردیم مسئولیت دوکوهه را برای رفع نواقص پادگان که عمده‌ترین آن‌ها سرویس بهداشتی بود، بپذیرد و ایشان هم تقبل کردند. پدر یکی از بچه های سپاه بیل مکانیکی داشت، او آن را آورد گذاشت آنجا برای در آوردن چاه که درآخر هم خراب شد. از آن پس دوکوهه شد محل تجهیز و اعزام نیرو برای کل سپاه منتها مسئولیت تجهیز و امکانات دوکوهه به عهده سپاه دزفول قرار گرفت یعنی سایر یگان ها را هم ما باید تجهیز می کردیم. از بغل دوکوهه ریل قطار رد می شد این امکان بسیار جالبی بود برای نقل و انتقال نیروها از شهرهای مختلف از مشهد، شمال، غرب و شرق و ....

روز اولی که داشتیم دوکوهه را تجهیز می کردیم علاوه بر ایجاد امکانات مثل سرویس و... یک سری امکانات را هم می فرستادند آن جا. تجهیز دوکوهه از 3-2 ماه قبل از عملیات تقریباً از دی و بهمن سال 60 شروع شد. توی همان ماهها که داشتیم امکانات می‌آوردیم دوکوهه، یک روز برادر احمدپور تماس گرفت و گفت: چند نفربر دارم می فرستم دوکوهه تحویل بگیرید. ما هم رفتیم دوکوهه این نفربرها آمدند روی کمرشکن ردیف ایستادند حالا باید از روی سکو پایین شان می آوردیم. برادران ارتشی که در قسمتی از پادگان تعمیرات تانک داشتند آن جا مستقر بودند. چشم امید به اینها داشتیم تا کاری بکنند. آن‌ها جمع شدند. به مسئول شان گفتم می شود شما زحمتش را بکشید ما که بلد نیستیم. 

گفتند:‌ ما مسئولیت نمی پذیریم و اجازه نداریم توی کارهای سپاه دخالت کنیم. دیدیم چاره ای نیست گفتم می شود شما از اینجا مرا راهنمایی کنید تا خودم بیاورمشان پایین؟ تا آن روز پشت تانک یا نفربر ننشسته بودم. بالاجبار رفتم توی نفربر. درش باز بود که برادری ارتشی مرا راهنمایی می‌کرد. از روی کمرشکن اگر یکم چپ و راست می شد، می افتاد پائین. با اولین تجربه باید میلی‌متری قشنگ از روی ریل می آوردمش پایین. او حتی نیامد داخل که بگوید این فرمانش است. از همان بیرون راهنمایی می کرد. من هم بسم‌الله گفتم و روشنش کردم و یواش یواش نفربر را عقب عقب آوردم پایین، بدون هیچ حادثه ای و بقیه جرات کردند و یکی یکی آن ها را پایین آوردند. بدین ترتیب ما توی دوکوهه مستقر شدیم. 

عبدالمحمد رئوفی نژاد: در عملیات فتح المبین همۀ یگان هایی که باید وارد منطقه می شدند عقبه شان دوکوهه بود حدود مثلاً هفت، هشت، ده یگان بودیم که آنجا مستقر بودیم، همه هم چادر زده بودیم توی پادگان، در ساختمان های نیمه کاره ایی که هنوز هم هستند. اولين مقر ما براي تشكيل تيپ در پادگان دوكوهه بود، یک ساختمان آن از ما بود بقيه مربوط به تيپ هاي سپاه بودند که آن‌ها هم کم کم در حال استقرار بودند. تيپ هم آنجا تشكيل شد. 

کتاب: فاتحان سایت و رادارمختصات: ۳۲°۳۲′۵۰″ شمالی ۴۸°۱۷′۴۱″ شرقی / ۳۲.۵۴۷۲۲°شمالی ۴۸.۲۹۴۷۲°شرقی / 32.54722; 48.29472 جلد اول از نگاهی حماسی به عملکرد لشکر7 حضرت ولیعصر(عج) گزارش عملیات فتح المبین نوشته عبدالرضا سالمی نژاد نشر نیلوفران 1395 صص41-43

پادگان دوکوهه یا پادگان شهید احمد متوسلیان نام پادگانی است که در منطقه دوکوهه در ۷ کیلومتری شهر اندیمشک واقع شده‌است. تعدادی ساختمان یک طبقه در ضلع شمال و غرب و تعدادی ساختمان پنج طبقه در ضلع جنوبی این پادگان قرار دارد.

پادگان دوکوهه یکی از بزرگترین پادگان‌های ارتش، پیش از پیروزی انقلاب ۵۷ بود که در دوران جنگ ایران و عراق بطور موقت در اختیار لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله قرار گرفت و اکنون نیز در اختیار همان لشکر است. تیپ ۷ ولی عصر، تیپ ۱۴ امام حسین، تیپ محمد رسول‌الله به فرماندهی احمد متوسلیان، تیپ ۱۷ دی قم و تیپ ۸ نجف اشرف از نخستین ساکنان دوکوهه بودند.

منابع[ویرایش]

  • راهنمای راهیان نور