ویکی‌پدیا:فهرست میانجی‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Crystal wordprocessing.png محتویات این صفحه هنوز جنبهٔ پیشنهادی دارد و با گذر زمان و نظردهی ویرایشگران دیگر، احتمالاً رسمیت بیابد و آن زمان می‌تواند پس از طی مراحل به‌عنوان یک سیاست یا رهنمود مطرح گردد.

در ویرایش و به‌روزرسانی این صفحه جسور باشید، ولی لطفاً پیش از انجام تغییرات عمده از صفحهٔ بحث برای مطرح کردن آن تغییرات و نظرخواهی در مورد آنها استفاده کنید.

فهرست میانجیگران[۱] فهرستی از کاربران واجد شرایط برای میانجیگری بین کاربران است. این مرحله بخشی از مراحل حل اختلاف در ویکی‌پدیا است. درخواست‌های برای میانجیگری در ویکی‌پدیا:درخواست میانجیگری مطرح می‌شود.

میانجیگری تلاشی صادقانه است که با مشارکت طرف‌های درگیر برای حل اختلافات صورت می‌گیرد. طرف‌های اختلافات می‌بایست درک کنند که فرآیند میانجیگری فرصتی است تا نگرانی‌های خود را مطرح کنند، اما میانجیگری دادگاه نیست و میانجی‌ها هم حکم صادر نمی‌کنند. پذیرش میانجیگری و تعهد به نتیجه آن کاملا داوطلبانه است.

کاربرانی که علاقه‌مند به عضویت در این فهرست هستند، می‌بایست در درجه اول ویکی‌پدیا:میانجیگری را بخوانند و با روال‌های میانجیگری آشنا شوند.

مشارکت در اجتماع ویکی‌پدیا و تجربه کاربر در حل اختلافات فاکتورهای کلیدی برای عضویت در این فهرست هستند. داوطلبان عضویت می‌بایست بتوانند سابقه خود را در حل اختلافات و نیز مشارکت فعال و مثبت خود را در اجتماع ویکی‌پدیا نشان دهند. مشارکت‌کنندگان جدید، کسانی که به‌طور مداوم درگیر اختلاف‌ها هستند، افرادی که معمولا موضوع حل اختلاف‌ها هستند، کسانی که تعامل اندکی با دیگر کاربران داشته‌اند و کسانی که در ویکی‌پدیا تجربه اندکی داشته‌اند، معمولا گزینه‌های مناسبی برای عضویت در این فهرست نیستند.

نامزدهای عضویت در این فهرست می‌بایست از شرایط زیر برخوردار باشند. به کسانی که درمورد دارا بودن شرایط خود شک دارند، پیشنهاد می‌شود که قبل از ثبت نام با یکی از کاربران با تجربه مشورت نمایند.

از کاربرانی که شروط کمی را می‌دارد درخواست می‌شود روبروی نام‌شان در فهرست، پیوند نظر سوم‌های‌شان را درج کنند؛ درج دست کم یک پیوند اجباری است؛ راستی‌آزمایی هر پیوند با کسانی است که خواهان میانجیگری ایشان‌اند. درواقع محک راستی‌آزمایی، عقل سلیم هر کسی است که خواهان میانجیگری میانجیگر می‌شود.

سنجش کارایی میانجیگر در خلال فرایند میانجیگری حاصل می‌شود؛ به‌بیانی دیگر، اگر میانجیگری پختگی بایسته را نداشته باشد، پس از یکی-دو بار میانجیگری ناپخته، عملاً کسی به او مراجعه نخواهد کرد.

شرایط عضویت

شرایط عضویت در هیئت میانجیگری به قرار زیر است:

  1. حداقل عمر حساب ۲ سال، با دستِ کم ۱۵ هزار ویرایش
  2. درج دستِ کم یک پیوند تفاوتِ نظر سوم در ازای هر نامزد برای راستی‌آزمایی درخواست‌کنندگان میانجیگری[۲]

اگرچه عضویت در هیئت میانجیگری نیازمند تأیید از سوی هیچ کاربر دیگری نیست، اما مدیران فهرست کسانی که خود را برای عضویت در این هیئت نامزد کرده‌اند به‌طور مرتب بررسی می‌کنند؛ بدین‌ترتیب، اگر کسی که واجد شرایط عضویت نیست، نام خود را به فهرست بیفزاید، مدیران نام او را از فهرست خط می‌زنند. بااین‌همه، مدیرانْ چنین کاربر علاقه‌مندی را به‌منظور به‌دست‌آوردنِ شرایط عضویت راهنمایی می‌کنند.

تبصره: اگر کاربری پیشتر مدیر یا دیوانسالار بوده باشد، به شرطی که به‌دست هیئت نظارت عزل نشده باشد، یا اینکه در یکی از دوره‌های هیئت نظارت به عضویت هیئت مذکور درآمده باشد، درگذر از شروط بالا، می‌تواند نام خویش را به فهرست میانجیان بیفزاید.

فهرست میانجیگران

میانجیگر معرفی نمونهٔ کار زمینه‌های میانجیگری
کاربر:4nn1l2 حضور مداوم در پروژه‌های ویکی‌مدیا از اواخر ۲۰۱۰
بیش از ۵۰ هزار مشارکت سراسری در پروژه‌های ویکی‌مدیا
عضو هیئت نظارت دورهٔ هفتم
مناقشهٔ قومی بر سر ایل بیرانوند همهٔ زمینه‌ها اعم از مذهبی و قومی و جنسی و . . .
(بجز مسائل سیاسی داخلی معاصر ایران)
کاربر:Sunfyre مدیر، دیوانسالار و عضو هیئت‌ نظارت دوره ششم و هفتم مناقشه بر سر تقسیم بندی الگوی گروه‌های سیاسی ایران صرفا در مناقشات مربوط به نامگذاری مقالات

پانویس

  1. سابقا «وپ:کمیته میانجیگری»، تلاش برای تشکیل این کمیته فرجامی نداشت، بنابر این بر پایه اجماع کاربران در ویکی‌پدیا:نظرخواهی/اصلاح سیاست میانجیگری به فهرست میانجیگران تقلیل یافت تا تمرکز روی میانجیگران و روال میانجیگری باشد.
  2. بر پایه این بحث و اجماع