ویکی‌پدیا:میانجیگری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


میانجیگری جزئی از فرایند حل اختلافات محتوایی در ویکی‌پدیاست که در آن، یک کاربر بی‌طرف (میانجی) در اختلاف محتوایی پیش‌آمده بین دو یا چند ویرایشگر مداخله کرده و سعی می‌کند بحث را به سمت حصول توافق و اجماع و رفع اختلاف هدایت کند.

چه چیزی میانجیگری می‌شود[ویرایش]

میانجیگری فرایند کمک به ویرایشگران ویکی‌پدیا برای مشارکت و همکاری مشتاقانه با یکدیگر از طریق رفع اختلافات پیش‌آمده بر سر محتوای مقالات است. در نتیجه، فرایند میانجیگری برای گله‌گزاری نسبت به رفتار سایر ویرایشگران نیست؛ این گلایه‌ها را باید نزد مدیران پروژه (وپ:تام) کرد. همچنین میانجیگری بین کسانی که محض کل‌کل کردن، اختلاف‌نظر دارند یا قصد مصالحه و کوتاه آمدن از موضعشان یا حتی فکر کردن به آن را ندارند بی‌فایده است. هدف میانجیگری ایجاد رابطهٔ مودت و دوستی بین طرفین اختلاف نیست؛ اما بالا بردن ظرفیت تحمل، جنبه و احترام متقابل بین آنان از جمله اهداف مهم میانجیگری است.

چگونه میانجیگری می‌شود[ویرایش]

میانجیگری به هر شکلی که انجام گیرد از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

  1. ویرایشگران با اختیار خود وارد گود میانجیگری می‌شوند و هر آن می‌توانند با اختیار خود گود را ترک کنند.
  2. نقش میانجی تسهیل و پیش بردن بحث برای حصول اجماع است، نه حکمیت و قضاوت و صدور حکم الزام‌آور.
  3. میانجی شخص ثالثی است که هم نسبت به موضوع اختلاف و هم نسبت به طرفین اختلاف، بی‌طرف و غیردرگیر است.
  4. میانجیگری باید منحصر به رفع اختلافات پیش‌آمده سر محتوای یکی از صفحات ویکی‌پدیا بماند: شکوه از بی‌ادبی‌ها، بدرفتاری‌ها، و کج‌خلقی‌های دیگر ویرایشگران مناسب میانجیگری نیست.
  5. هرگاه موضع یکی از طرفین درگیری آشکارا غیرعقلانی است، میانجی صحت و دقت مطالب دانشنامه را فدای حصول توافق و رفع اختلاف نمی‌کند.

شما می‌توانید از هر کاربری که مایلید درخواست کنید برایتان میانجیگری را انجام دهد یا در ویکی‌پدیا:تابلوی اعلانات حل اختلاف درخواست حل اختلاف کنید. همچنین می‌توانید فهرستی از داوطلبان را که اعلام آمادگی کرده‌اند در ویکی‌پدیا:فهرست میانجی‌ها مشاهده کنید.

چه کسی می‌تواند میانجیگری کند[ویرایش]

ویرایشگرانی که به عنوان میانجیگر عمل می کنند باید توانایی واضحی برای ایجاد توافق داشته باشند (کاربرانی که به وضوح بی‌کفایت هستند یا کاربران بی‌تجربه نباید میانجیگری کنند). میانجی‌ها نباید درباره موضوعات یا مباحث مورد اختلاف تعصب شخصی داشته باشند. میانجی‌ها نباید درگیری قبلی قابل توجهی با کاربران درگیر داشته باشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]