ویلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویلای مدیچی در فیسوله با تراس‌های مشرف به چشم‌اندازی زیبا، ساخته‌شده توسط لئون باتیستا آلبرتی
تصویری از یک ویلا در منطقه توریستی تفریحی نمک آبرود استان مازندران
یک ویلا در منطقه نمک آبرود مازندران

ویلا (به فرانسوی و انگلیسی: Villa) به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازهٔ ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

تاریخچه[ویرایش]

ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد و در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلسیا کاربریشان تغییر کرد و به صورت صومعه استفاده می‌شدند و در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

ایران[ویرایش]

در ایران در فرهنگ عامه معمولاً به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود و در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شدند و با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد ولی در حومه و شهرک‌های ویلاها به چشم می‌خورند.

باتوجه به رشد سریع آپارتمان سازی و آپارتمان نشینی در حال حاضر نیاز وسیعی از خانه های مستقل برای دوری از مشکلات و مسائل آپارتمان مشهاده میشود ، بطوریکه غیر از مناطق خوش آب و هوا مانند لواسان و قسمت هایی از شمال و ... در بعضی مناطق داخل تهران نیز میل زیادی به ساخت خانه های ویلایی مستقل دیده میشود.

ویلای مسکونی میتواند در هر سبکی بر اساس بودجه کارفرما طراحی و ساخته شود. کلاسیک ، مدرن ، روستیک ، سنتی ایرانی و.... .

از جمله عواملی که میتوان در طراحی داخلی ویلا مشترک دانست ; ارتفاع سقف بلند ، ویدهای داخلی ، ایجاد فضاسازی با پلان باز ، راه پله های دکوراتیو ، تقسیم عرصه های خصوصی نیمه خصوصی و عمومی ، ایجاد فضای سبز متنوع در جاهای مختلف ، ایجاد دید و منظر ولو ساختگی و منحصر به ویلا ، امکانات رفاهی متنوع که در آپارتمان به بخش مشاعات مربوط میشود.

امروزه ویلاهای بسیار مدرن از نظر تجهیزات و امکانات رفاهی در نقاط مختلف اروپا و آمریکا ساخته شده و در حال ساخت میباشند که نشان میدهد این یک نیاز جهانی بوده و فقط مختص ایران نیست. [۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «دکوراسیون داخلی ویلا». گروه معماری هانی رضایی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۰۴.

[معماری و دکوراسیون داخلی هانی رضایی]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی