توسعه املاک و مستغلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

توسعه املاک و مستغلات، (به انگلیسی: Real estate development) نوعی کسب‌وکار چندگانه است، که فعالیت‌های مربوط به آن، از نوسازی ساختمان‌ها، مشاوره امور ملکی، اجاره مجموعه‌های ساختمانی، خرید و فروش املاک و اجرای فرایند خریداری زمین، سپس ساخت‌وساز و در نهایت فروش آن‌ها را، در بر می‌گیرد.

توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات را نباید با شرکت‌های ساخت‌وساز اشتباه گرفت. شرکت‌های توسعه املاک در عمل هماهنگی میان پیمانکاران و یا همان شرکت‌های ساخت‌وساز را، با تامین‌کنندگان مالی پروژه، بر عهده دارند.

در یک پروژه استاندارد ساخت‌وساز، یک شرکت توسعه املاک و مستغلات است، که اقدام به خریداری زمین یا ملک موردنظر می‌نماید، شرکت‌های ساختمانی، پروژه ساخت‌وساز را انجام می‌دهند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز تأمین مالی پروژه را بر عهده خواهند داشت، که توسعه‌دهنده املاک است، که کلیه هماهنگی‌ها را، بر روی کاغذ انجام می‌دهد.[۱]

بطور کلی خرید اراضی مناسب برای ساخت و ساز، بازاریابی و ثبت قراردادهای تجاری در حوزه آغاز پروژه‌های ساختمانی، تنظیم برنامه‌های اجرایی سازندگان، ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری، کنترل و مدیریت اجرای پروژه‌ها؛ از مراحل ابتدایی تا بهره‌برداری کامل، پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری، ایجاد نوآوری و خلاقیت در اجرای پروژه‌های ساختمانی از مهمترین و بزرگترین وظایف توسعه دهندگان صنعت ساختمان محسوب می‌شود.

لویی لسر نخستین بار، در سال ۱۹۶۳ مقاله‌ای را در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد و در آن به تشریح جایگاه توسعه دهندگان پرداخت. این رهنمودهای لسر، در راستای برنامه بلند مدت گروه توسعه دهندگان ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.[۲]

از شرکت‌های بزرگ توسعه املاک و مستغلات، می‌توان به: چونگ کونگ هولدینگز، دی‌ال‌اف، ال‌اس‌آر گروپ، اعمار پراپرتیز، استاکلند و لند سکوریتیز اشاره کرد.

منابع[ویرایش]

  1. Frej, Anne B & Peiser, Richard B. Professional Real Estate Development, Second Edition: The ULI Guide to the Business. Urban Land Institute, 2003. p. 3.
  2. New York Times, March 16, 1963, "Personality Boom is Loud for Louis Lesser"