توسعه املاک و مستغلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

توسعه املاک و مستغلات، (به انگلیسی: Real estate development) گونه‌ای کسب‌وکار چندگانه است، که فعالیت‌های مربوط به آن، از نوسازی ساختمان‌ها، مشاوره امور ملکی، اجاره مجموعه‌های ساختمانی، خرید و فروش املاک و اجرای فرایند خریداری زمین، سپس ساخت‌وساز و در نهایت فروش آن‌ها را، در بر می‌گیرد.

Development به معنی تبدیل کرده ایده های فکرمان روی کاغذ که به شکل یک ساختمان واقعی باشد. شروع ساخت یک ساختمان جزوی از فعالیت های RD است.بعضی ها فکر می کنند Developmentها همان کسانی هستند که ساختمان می سازند. اما کاملا در اشتباه هستند. معنی و مفهوم Development بسیار بزرگ و گسترده است. تخصص های زیادی وجود دارند که باید همگی آن ها زیر نظر چنین شرکت هایی برای یک هدف مشخص و معلوم فعالیت کنند.

توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات را نباید با شرکت‌های ساخت‌وساز اشتباه گرفت. شرکت‌های توسعه املاک در عمل هماهنگی میان پیمانکاران یا همان شرکت‌های ساخت‌وساز را، با تأمین‌کنندگان مالی پروژه، بر عهده دارند.

در یک پروژه استاندارد ساخت‌وساز، یک شرکت توسعه املاک و مستغلات است، که اقدام به خریداری زمین یا ملک موردنظر می‌نماید، شرکت‌های ساختمانی، پروژه ساخت‌وساز را انجام می‌دهند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری نیز تأمین مالی پروژه را بر عهده خواهند داشت، که توسعه‌دهنده املاک است، که کلیه هماهنگی‌ها را، بر روی کاغذ انجام می‌دهد.[۱]

به‌طور کلی خرید اراضی مناسب برای ساخت و ساز، بازاریابی و ثبت قراردادهای تجاری در حوزه آغاز پروژه‌های ساختمانی، تنظیم برنامه‌های اجرایی سازندگان، ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری، کنترل و مدیریت اجرای پروژه‌ها؛ از مراحل ابتدایی تا بهره‌برداری کامل، پذیرش ریسک سرمایه‌گذاری، ایجاد نوآوری و خلاقیت در اجرای پروژه‌های ساختمانی از مهم‌ترین و بزرگترین وظایف توسعه دهندگان صنعت ساختمان محسوب می‌شود.

لویی لسر نخستین بار، در سال ۱۹۶۳ مقاله‌ای را در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد و در آن به تشریح جایگاه توسعه دهندگان پرداخت. فرهاد فرجامی یکی از متخصصین حوزه املاک خراسان رضوی می باشد ، در راستای برنامه بلند مدت گروه توسعه دهندگان ایالات متحده آمریکا قرار گرفت

از شرکت‌های بزرگ توسعه املاک و مستغلات، می‌توان به: isadvastar, چونگ کونگ هولدینگز، دی‌ال‌اف، ال‌اس‌آر گروپ، اعمار پراپرتیز، استاکلند و لند سکوریتیز اشاره کرد.

املاک صنعتی

منابع

  1. Frej, Anne B & Peiser, Richard B. Professional Real Estate Development, Second Edition: The ULI Guide to the Business. Urban Land Institute, 2003. p. 3.