والنتینو روسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

والنتینو روسی(ایتالیایی: Valentino Rossi زاده ۱۹ فوریه ۱۹۷۹)، موتورسوار حرفه‌ای اهل ایتالیا و قهرمان ۹ دوره رقابت‌های جایزه بزرگ موتورسواری قهرمانی جهان است.

والنتینو روسی
روسی در جایزه بزرگ آراگون ٢٠١٧
روسی در جایزه بزرگ آراگون ٢٠١٧
اطلاعات شخصی
نام والنتینو روسی
تاریخ تولد ۱۶ فوریهٔ ۱۹۷۹ ‏(۴۲ سال)
محل تولد اوربینو، ایتالیا
فعالیت
ملیت ایتالیا ایتالیایی
نام ورزشی Valentino Rossi
معروف به دکتر
رشته موتورسواری
کلاس موتو جی پی (MotoGP)
افتخارات ۷ عنوان قهرمانی موتو جی پی _ یک قهرمانی ۲۵۰cc _ یک قهرمانی ۱۲۵cc
شماره موتورسیکلت ۴۶
راننده شرکت یاماها
وب‌گاه رسمی valentinorossi.com

زندگی‌نامه[ویرایش]

والنتینو روسی محبوب‌ترین و پر افتخارترین موتورسوار جهان در ۱۶ فوریه ۱۹۷۹ در اربینوی ایتالیا به دنیا آمد و در شهر تاوولیا بزرگ شد. با تشویق‌های پدرش «گرازایانو روسی» که خود از موتور سواران اسبق مسابقات جهانی بود راهش را در عالم موتور سیکلت پیدا کرد. اولین بار در ۲ سالگی سوار موتور شد. با اصرار مادرش «استفانیا» و به خاطر حفظ سلامت خود او، پدرش برای او یک گوکارت به جای موتور سیکلت گرفت. با ابراز علاقه هر چه بیشتر وی، خانواده نیز شرایط لازم را برای بروز زمینه‌های استعداد فرزند خویش هموار می‌کرد. «گرازیانو» موتور ۶۰ سی سی او را که آن موقع ۵ ساله شده بود با یک موتور کارت مسابقه ملی ۱۰۰ سی سی عوض کرد.

اگر چه والنتینو به چیزهایی همچون گیتار و بازی فوتبال علاقه داشت ولی روز به روز میلش را به درس و مدرسه از دست می‌داد. در سال ۱۹۹۰ قهرمان کارت منطقه‌ای شد. با افزایش سن و استعداد وی، نیاز به کلاس‌های بالاتر موتور برای پیشرفت هر چه بیشتر احساس می‌شد. در سال ۱۹۹۳ یک «کاگیومیتوی ۱۲۵ سی سی» خرید.

والنتینو روسی در آمریکا۲۰۱۵

ورود به رقابت‌های جهانی[ویرایش]

در سال ۱۹۹۴ تیم آپریلیا از طریق «سندرونی» استعداد والنتینو را مورد توجه قرار داد. با میدان یافت از سوی این تیم، توانست جایگاه خود را بیش از پیش بهبود بخشد و در همان سال برای اولین بار با این تیم در مسابقات قهرمانی ایتالیا ظاهر شد و به دنبال آن صحنه رقابت‌های سال ۱۹۹۵ را در اروپا و ایتالیا تجربه کرد. قهرمانی والنتینو از همین تاریخ در کارنامه کاری او نمایان شدند. پس از آپریلیا، هوندا و پس از آن یاماها را به عنوان آشیانه برگزید و با هر دو آن‌ها به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.

والنتینو روسی سوار بر موتور تیم دوکاتی در مالزی ۲۰۱۱

القاب[ویرایش]

اسامی و القاب زیادی در دوران کاری وی به والنتینو نسبت داده شده که اولین نمونه قابل ذکر و برجسته آن روسی فومی (Rossi Fumi) است. چنانچه خود روسی دربارهٔ آن می‌گوید این عبارت به احترام و پاس داشت «نوری فومی آبه» به وی نسبت داده شده‌است. نام دیگر وی والنتینیک (Valentinik) بوده که در روزهای کارش در کلاس ۲۵۰ سی سی به وی اطلاق شد. این اسم برگرفته از «دونالد داک» فوق ستاره ایتالیایی (Paperinik) است. القاب دیگری مانند سلطان به خاطر حضور بیست ساله وی در موتورسواری و تجربه زیاد او به وی اطلاق می‌شود. لاکی یکی دیگر از لقب‌های وی هست؛ ولی معروف‌ترین آن‌ها دکتر (The Doctor) است که به خاطر برخورد سرد و بی‌تفاوت او با مخالفانش و نیز به دلیل خونسردی و آرامش در مسابقات فعلی در مقایسه با عملکرد آتشین و متعصبانه در دوران کار در ۱۲۵ سی سی و ۲۵۰ سی سی او را این گونه می‌خوانند. خود او در یک بیان طنز آلود معتقد است که این لقب به این خاطر است که نام خانوادگی اکثر دکترها در ایتالیا روسی است. بر خلاف اکثر موتورسواران که اسم اصلی خود را در پشت لباس خود ثبت می‌کنند روسی از The Doctor (دکتر) در پشت لباس خود استفاده می‌کند.

نشانه‌ها[ویرایش]

۴۶ شماره‌ای است که همواره در گراند پری‌های خود با آن ظاهر می‌شود. انگیزه اولیه استفاده از آن به زبان خود او یک الگوی ژاپنی بوده که سال‌ها پیش او را در یک مسابقه از تلویزیون دیده‌است. سرعت خارق‌العاده او در مسابقات بارانی آن روز برای روسی قابل ستایش است. بعدها گفت که این شماره‌ای است که پدرش در ۳ گراند پری اولی که در آن پیروز شده از آن استفاده می‌کرده‌است. ـ متن روی کلاهش به جمعی از دوستانش یعنی قبیله چیهوآهوآ (The Chihuahua Tribe) اشاره می‌کند و حروف VLF روی لباسش مخفف Viva La Figa یعنی گربه دراز عمر است. او همچنین رنگ مورد علاقه خود یعنی زرد فلورسن را در لباس خود استفاده کرده‌است. طرح کلاه ایمنی وی که در طول دوران کار حرفه‌ای خود از شمار زیادی از آن‌ها استفاده کرده‌است همواره با درون مایه خورشید و ماه طراحی شده‌اند.

خرافه پرستی[ویرایش]

روش پرستش موتور توسط روسی قبل از مسابقات

والنتینو یک انسان خرافی است و تشریفات پس از مسابقه وی معروف است. قبل از هر رانندگی جلوی موتور سیکلت خود زانو می‌زند و در حالیکه سر خود را خم کرده‌است جا پای موتور را می‌گیرد. شاید بتوان او را ستایشگر سکوت نامید چون هیچ‌کس نمی‌داند در آن لحظه در سکوت خود به چه می‌اندیشد یا چه وردی برای خود می‌خواند.

بازگشت به تیم یاماها[ویرایش]

پدیوم روسی در فیلیپ آیلند ۲۰۱۰

والنتینو روسی که از سال ۲۰۰۴ میلادی تا ۲۰۱۰ در تیم یاماها بود که تصمیم گرفت از این تیم جدا شده و به تیم کشور خود یعنی دوکاتی نقل مکان کند و سالهای ۲۰۱۱و۲۰۱۲ در این تیم بود که بر خلاف پیش‌بینی‌ها چندان در این تیم موفق نبود. اما در ماه ژوئیه ۲۰۱۲ با پیشنهاد تیم قبلی خود یعنی یاماها مواجه شد که با موافقت وی همراه بود و وی از سال ۲۰۱۳ دوباره به تیم یاماها پیوست.

بازگشت روسی به یاماها در ۲۰۱۳ با یک پیروزی و رده چهارمی همراه بود. روسی در ۲۰۱۴، ۱۵ و ۱۶ ردهٔ مشابه ای در جدول رده‌بندی داشت که آن هم دومی بود.

تبانی در موتوجی پی[ویرایش]

فصل ۲۰۱۵ به گفته اکثر کارشناسان تبانی مشهود در آن رخ داد. در حالی که والنتینو روسی و خورخه لورنزو موتورسوار اسپانیایی یاماها جدال نزدیکی برای قهرمانی فصل داشتند اما در مسابقه فیلیپ ایسلند که مسابقه ۱۵ فصل بود مارک مارکز هم وطن لورنزو با اختلال در کار روسی و درگیری‌های عمدی باعث شد تا روسی پشت سر لورنزو قرار گیرد، تا هموطن خود را در قهرمانی فصل کمک کرده باشد که روسی در پایان آن مسابقه در کنفرانس خبری به وضوح اعلام کرد مارکز تبانی کرده‌است. مارکز در مسابقه بعدی در سپانگ مالزی که مسابقه ماقبل پایانی بود پا را از این فراتر گذاشت و این بار نه تنها به راحتی راه را برای سبقت هموطن خود لورنزو باز کرد بازهم با روسی درگیر شد به‌طوری‌که در کمتر از ۳ دور ۲۴ بار با روسی کانتکت داشت و مانع از آن می‌شد که روسی به لورنزو نزدیک شود. اما این پایان ماجرا نبود و در مسابقه پایانی نیز به گفته اکثر کارشناسان نقش محافظ لورنزو را داشت چرا که این بار هم به راحتی راه را برای لورنزو باز گذاشت و در ۳۰ دور مسابقه با اینکه بارها فرصت این را داشت از لورنزو سبقت بگیرد ولی به عمد این کار را نمی‌کرد به دلیل اینکه با این کار والنتینو روسی قهرمان فصل می‌شد. این تبانی آشکار موتورسوار اسپانیایی علیه روسی به قدری آشکار بود که معروفترین سایت شرط‌بندی جهان به تمام کسانی که والنتینو رو قهرمان پیش‌بینی کرده بودن دوبرابر مبلغ تعیین شده جایزه داد همچنین فیم (فدراسیون جهانی موتورسواری) نیز خواستار این شد موتورسواران تبانی صورت گرفته را بیشتر از این بزرگ نکنند چرا که به گفته فیم این تبانی میلیون‌ها دلار به این فدراسیون ضرر رسانده‌است.

این درحالی است که اگر این تبانی شکل نمی‌گرفت والنتینو روسی به دهمین عنوان قهرمانی جهان خودش می‌رسید.

مالکیت تیم[ویرایش]

روسی مالک تیم اسکای VR46 ریسینگ است که کار خود را از مسابقات موتو۳ در ۲۰۱۴ با رومنو فناتی و فرانچسکو باگنایا آغاز کرد. این تیم در حال حاضر در مسابقات موتو۲ نیز فعال است.

افتخارات[ویرایش]

وی پس از هموطن خود آگوستینی با ۱۱۵ عنوان قهرمانی بیشترین قهرمانی را در بین موتور سوران حال حاضر جهان دارد. (آگوستینی ۱۲۲ قهرمانی در سال‌های دور کسب کرده) و همچنین ۹ بار قهرمان فصل شدن که ۷ قهرمانی از آن‌ها در کلاس موتو جی پی بوده بهترین و پرافتخارترین موتورسوار حال حاضر در جهان به‌شمار می‌رود.

۱_ ۹ عنوان قهرمانی جهان

۲_ ۶ نائب قهرمانی جهان

۳_ مجموع مسابقاتی که روسی در آن‌ها شرکت کرده ۴۱۶ مسابقه بوده که در ۲۳۵ مسابقه از آن‌ها بر روی پدیوم (جزء سه نفر اول) رفته‌است.

۴_ وی ۱۱۵ قهرمانی دارد که ۸۹ قهرمان از آن‌ها در کلاس برتر می‌باشد.

۵_ همچنین ۶۵ پل پزیشن (شروع‌کننده مسابقه) دارد

۶_او ۹۶ بار سریع‌ترین دور (fast lap) را زده‌است

۷_چهار بار عنوان مرد سال ورزش ایتالیا

۸_ بیشترین حضور بر روی سکو در یک فصل با ۱۶ بار از ۱۶ مسابقه در فصلهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸

۹- یکی دیگر از افتخارات بی‌نظیر والنتینو روسی حضور مستمر و پیوسته در مسابقات از گرندپری آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۰ تا گرندپری لمان فرانسه در سال ۲۰۱۰ بوده که در واقع طی ده سال هیچ گرندپری را تحت هیچ شرایطی از دست نداده (او تنها کسی است که چنین پیوستگی را داشته)[۱]

۱۰_روسی با قهرمانی در گرندپریکس میسانو ۲۰۱۴ جمع امتیازات خود را از ۵۰۰۰ فراتر برد تا اولین موتورسواری در جهان باشد که مجموع امتیازاتش بیش از ۵۰۰۰ است.

۱۱_اولین موتورسواری است که جمع امتیازات خود را در کلاس برتر (۵۰۰ سی سی و موتوجی پی) به ۵۰۰۰ امتیاز رساند. در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۸ مسابقه موجلو

۱۲ـ وی همچنین اولین فردی است که نه تنها در موتورسواری بلکه در تمام ورزش‌های موتوری امتیاز خود را به ۶۰۰۰ رسانده. او این رکورد بی نظر رو در تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۸ در مسابقه برنو جمهوری چک به دست آورد.

١٣_ وی با 26 فصل حضور در مسابقات طولانی‌ترین سابقه را در بین تمام موتورسواران دارد.

جدول عملکردی[ویرایش]

فصل کلاس موتور تیم مسابقه برد روی سکو پل پزیشن Fastlap امتیاز جایگاه فصل WCh
۱۹۹۶ ۱۲۵cc آپریلیاRS۱۲۵ آپریلیا ۱۵ ۱ ۲ ۱ ۲ ۱۱۱ نهم ۰
۱۹۹۷ آپریلیاRS۱۲۵ آپریلیا ۱۵ ۱۱ ۱۳ ۴ ۷ ۳۲۱ قهرمان ۱
۱۹۹۸ ۲۵۰cc آپریلیاRS۲۵۰ آپریلیا ۱۴ ۵ ۹ ۰ ۳ ۲۰۱ دوم ۰
۱۹۹۹ آپریلیاRS۲۵۰ آپریلیا ۱۶ ۹ ۱۲ ۵ ۸ ۳۰۹ قهرمان ۱
۲۰۰۰ ۵۰۰cc هونداRS۵۰۰ هوندا ۱۶ ۲ ۱۰ ۰ ۵ ۲۰۹ دوم ۰
۲۰۰۱ هونداRS۵۰۰ هوندا ۱۶ ۱۱ ۱۳ ۴ ۱۰ ۳۲۵ قهرمان ۱
۲۰۰۲ MotoGP هوندا RC211V رپسول هوندا ۱۶ ۱۱ ۱۵ ۷ ۹ ۳۵۵ قهرمان ۱
۲۰۰۳ هوندا RC211V رپسول هوندا ۱۶ ۹ ۱۶ ۹ ۱۲ ۳۵۷ قهرمان ۱
۲۰۰۴ یاماها YZR-M۱ یاماها ۱۶ ۹ ۱۱ ۵ ۳ ۳۰۴ قهرمان ۱
۲۰۰۵ یاماها YZR-M۱ یاماها ۱۷ ۱۱ ۱۶ ۵ ۶ ۳۶۷ قهرمان ۱
۲۰۰۶ یاماها YZR-M۱ کمل یاماها ۱۷ ۵ ۱۰ ۵ ۴ ۲۴۷ دوم ۰
۲۰۰۷ یاماها YZR-M۱ فیات یاماها ۱۸ ۴ ۸ ۴ ۳ ۲۴۱ سوم ۰
۲۰۰۸ یاماها YZR-M۱ فیات یاماها ۱۸ ۹ ۱۶ ۲ ۵ ۳۷۳ قهرمان ۱
۲۰۰۹ یاماها YZR-M۱ فیات یاماها ۱۷ ۶ ۱۳ ۷ ۶ ۳۰۶ قهرمان ۱
۲۰۱۰ یاماها YZR-M۱ فیات یاماها ۱۴ ۲ ۱۰ ۱ ۲ ۲۳۳ سوم ۰
۲۰۱۱ دوکاتی دزموسدیچی ۱۱ دوکاتی ۱۷ ۰ ۱ ۰ ۱ ۱۳۹ هفتم ۰
۲۰۱۲ دوکاتی دزموسدیچی ۱۲ دوکاتی ۱۸ ۰ ۲ ۰ ۱ ۱۶۳ ششم ۰
۲۰۱۳ یاماها YZR-M۱ یاماها فکتوری ۱۸ ۱ ۶ ۰ ۱ ۲۳۷ چهارم ۰
۲۰۱۴ یاماها YZR-M۱ موویستار یاماها ۱۸ ۲ ۱۳ ۱ ۱ ۲۹۵ دوم ۰
۲۰۱۵ یاماها YZR-M۱ موویستار یاماها ۱۸ ۴ ۱۵ ۱ ۴ ۳۲۵ دوم ۰
۲۰۱۶ یاماها YZR-M۱ موویستار یاماها ۱۸ ۲ ۱۰ ۳ ۲ ۲۴۹ دوم ۰
۲۰۱۷ یاماها YZR-M۱ موویستار یاماها ۱۷ ۱ ۶ ۰ ۰ ۲۰۸ پنچم ۰
۲۰۱۸ یاماها YZR-M۱ موویستار یاماها ۱۸ ۰ ۵ ۱ ۰ ۱۹۸ سوم ۰
۲۰۱۹ یاماها YZR-M۱ مانستر انرژی یاماها ۱۹ ۰ ۲ ۰ ۱ ۱۷۴ هفتم ۰
۲۰۲۰ یاماها YZR-M۱ مانستر انرژی یاماها ۱۲ ۰ ۱ ۰ ۰ ۶۶ پانزدهم ۰
۲۰۲۱ یاماها YZR-M۱ پتروناس یاماها ۱ ۰ ۰ ۰ ۴ دوازدهم* ۰
مجموع ۴۱۵ ۱۱۵ ۲۳۵ ۶۵ ۹۶ ۶۳۱۷ ۹
  • *فصل در جریان است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «افتخارات والنتینو روسی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۳.