مایکل فلپس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مایکل فلپس
Michael Phelps Rio Olympics 2016.jpg
اطلاعات شخصی
نام کاملMichael Fred Phelps II[۱]
لقب(ها)MP; The Baltimore Bullet;[۲] Flying Fish[۳]
ملیت ایالات متحده آمریکا
زادهٔ۳۰ ژوئن ۱۹۸۵ ‏(۳۴ سال)[۴]
تاوسن، مریلند
قد۶ فوت ۴ اینچ (۱٫۹۳ متر)[۴]
وزن۱۹۴ پوند (۸۸ کیلوگرم)[۵]
ورزشی
ورزششنا
نوعکرال پشت، شنای پروانه، شنای آزاد، شنای مختلط
باشگاهبالتیمور
مایکل فلپس

مایکل فلپس
مدال‌ها
نمایندهٔ  ایالات متحده آمریکا
شنای مردان
بازی‌های المپیک
طلا آتن ۲۰۰۴ ۱۰۰ متر پروانه
طلا آتن ۲۰۰۴ ۲۰۰ متر پروانه
طلا آتن ۲۰۰۴ ۲۰۰ متر مختلط
طلا آتن ۲۰۰۴ ۴۰۰ متر مختلط
طلا آتن ۲۰۰۴ ۲۰۰×۴ متر آزاد
طلا آتن ۲۰۰۴ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا پکن ۲۰۰۸ ۲۰۰ متر آزاد
طلا پکن ۲۰۰۸ ۱۰۰ متر پروانه
طلا پکن ۲۰۰۸ ۲۰۰ متر پروانه
طلا پکن ۲۰۰۸ ۲۰۰ متر مختلط
طلا پکن ۲۰۰۸ ۴۰۰ متر مختلط
طلا پکن ۲۰۰۸ ۱۰۰×۴ متر آزاد
طلا پکن ۲۰۰۸ ۲۰۰×۴ متر آزاد
طلا پکن ۲۰۰۸ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا لندن ۲۰۱۲ ۲۰۰×۴ متر آزاد
طلا لندن ۲۰۱۲ ۲۰۰ متر مختلط
طلا لندن ۲۰۱۲ ۱۰۰ متر پروانه
طلا لندن ۲۰۱۲ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا ریو ۲۰۱۶ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا ریو ۲۰۱۶ ۲۰۰ متر پروانه
طلا ریو ۲۰۱۶ ۲۰۰ متر مختلط
طلا ریو ۲۰۱۶ ۲۰۰×۴ متر آزاد
طلا ریو ۲۰۱۶ ۱۰۰×۴ متر آزاد
نقره لندن ۲۰۱۲ ۲۰۰ متر پروانه
نقره لندن ۲۰۱۲ ۱۰۰×۴ متر آزاد
نقره ریو ۲۰۱۶ ۱۰۰ متر پروانه
برنز آتن ۲۰۰۴ ۲۰۰ متر آزاد
برنز آتن ۲۰۰۴ ۱۰۰×۴ متر آزاد
قهرمانی جهان
طلا فوکوکا ۲۰۰۱ ۲۰۰ متر پروانه
طلا بارسلونا ۲۰۰۳ ۲۰۰ متر پروانه
طلا بارسلونا ۲۰۰۳ ۲۰۰ متر مختلط
طلا بارسلونا ۲۰۰۳ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا مونترئال ۲۰۰۵ ۲۰۰ متر آزاد
طلا مونترئال ۲۰۰۵ ۲۰۰ متر مختلط
طلا مونترئال ۲۰۰۵ ۱۰۰×۴ متر آزاد
طلا مونترئال ۲۰۰۵ ۲۰۰×۴ متر آزاد
طلا مونترئال ۲۰۰۵ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰ متر آزاد
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۱۰۰ متر پروانه
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰ متر پروانه
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰ متر مختلط
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۴۰۰ متر مختلط
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۱۰۰×۴ متر آزاد
طلا ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰×۴ متر آزاد
نقره بارسلونا ۲۰۰۳ ۱۰۰ متر پروانه
نقره بارسلونا ۲۰۰۳ ۲۰۰×۴ متر آزاد
نقره مونترئال ۲۰۰۵ ۱۰۰ متر پروانه
قهرمانی جهان (Short Course)
طلا ایندیاناپولیس ۲۰۰۴ ۲۰۰ متر آزاد
قهرمانی اقیانوس آرام
طلا یوکوهاما ۲۰۰۲ ۲۰۰ متر مختلط
طلا یوکوهاما ۲۰۰۲ ۴۰۰ متر مختلط
طلا یوکوهاما ۲۰۰۲ ۱۰۰×۴ متر امدادی
طلا ویکتوریا ۲۰۰۶ ۲۰۰ متر پروانه
طلا ویکتوریا ۲۰۰۶ ۲۰۰ متر مختلط
طلا ویکتوریا ۲۰۰۶ ۴۰۰ متر مختلط
طلا ویکتوریا ۲۰۰۶ ۱۰۰×۴ متر آزاد
طلا ویکتوریا ۲۰۰۶ ۲۰۰×۴ متر آزاد
نقره یوکوهاما ۲۰۰۲ ۲۰۰ متر پروانه
نقره یوکوهاما ۲۰۰۲ ۲۰۰×۴ متر آزاد
نقره ویکتوریا ۲۰۰۶ ۲۰۰ کرال پشت

مایکل فلپس (به انگلیسی: Michael Phelps) (زادهٔ ۳۰ ژوئن ۱۹۸۵ در بالتیمور مریلند) شناگر آمریکایی، دارندهٔ ۲۸ مدال المپیک و پرافتخارترین قهرمان تاریخ بازی‌های المپیک است.

فلپس رکورددار کسب بیش‌ترین مدال در یک دورهٔ المپیک است. او در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در یونان، درحالی‌که تنها ۱۹ سال داشت، توانست هشت مدال المپیک را به گردن آویزد که شش تا از آن‌ها طلا بود. فلپس همچنین در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن در ۸ رشته رقابت کرد و با کسب مدال طلا در هر هشت رشته، عنوان «بزرگترین قهرمان تاریخ المپیک» را کسب کرد.[۶]
وی فارغ‌التحصیل رشتهٔ «بازاریابی ورزشی» از دانشگاه میشیگان است. وی در سال ۲۰۱۲ به عنوان مرد سال ورزش جهان انتخاب شد.

زندگی[ویرایش]

مایکل فرد فلپس در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۸۵ در بالتیمور، واقع در مریلند آمریکا متولد شد. مایکل دو خواهر بزرگتر از خودش نیز دارد که آن دو هم در رشته ورزشی شنا فعالیت می‌کنند. فرد، پدر مایکل، از سربازان دولت و یک پلیس و دِبی، مادرش، مدیر یک مدرسه راهنمایی بود. در سال ۱۹۹۴ و زمانی که مایکل هفت ساله بود، پدر و مادرش از هم جدا شدند و سرپرستی او و دو خواهرش به مادرش سپرده شد. مایکل رابطه خیلی خوب و صمیمی با مادرش دارد. ویتنی، یکی از خواهرانش، بعدها در مصاحبه‌اش گفته بود که «برای فرار از جنگ و دعواهای پدر و مادرم به استخر پناه می‌آوردیم.»

فلپس شنا را از پنج‌سالگی آغاز کرد. در هفت‌سالگی از این‌که سرش را زیر آب ببرد، می‌ترسید و به همین دلیل مربیان به او اجازه می‌دادند که به پشت شنا کند. به همین دلیل کرال پشت، اولین مهارتی بود که فراگرفت.

فیزیک بدنی[ویرایش]

مایکل فلپس دارای ساختار بدنی‌ای است که به او در شنا کمک می‌کند؛ طول دو دست او در حالت باز برابر با ۲۰۱ سانتیمتر است که بیش از قد او (۱۹۳ سانتیمتر) است.[۷] مایکل فلپس روزانه غذایی با انرژی ۱۲٫۰۰۰ کالری مصرف می‌کند، درحالی‌که یک مرد هم‌سن او روزانه به ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد.[۸] نکته دیگر اینکه مایکل از قلبی بسیار قوی برخوردار است که ۲ برابر میزان معمول، یعنی ۳۰ لیتر در ثانیه خون از آن می‌گذرد؛ اما موفقیت مایکل تنها به فیزیک بدنی او ختم نمی‌شود، چرا که او تمرینات سخت و رژیم غذایی مناسبی را نیز دنبال می‌کند.

۱. پاهای کوتاه‌تر؛ بالاتنه بلند او تناسبی با قد ۱۹۳ سانتیمتری او ندارد و متناسب کسی با قد ۲۰۷ سانتیمتر است و پایین‌تنه‌اش متناسب کسی با قد زیر ۱۸۰ سانتیمتر است؛ بنابراین بالاتنه‌اش که موتور حرکت اوست به او کمک می‌کند دستانش را با قدرت بیشتری حرکت دهد و پاهای کوتاه‌تری را با خود بکشد.

۲. دستان بلندتر؛ به‌طور معمول اندازه از سر یک دست تا دست دیگر در صورتی که دست‌ها باز باشند، حدوداً اندازه قد انسان است. اما این اندازه در بدن مایکل فلپس ۲۰۴ سانتیمتر است، یعنی ۱۱ سانتیمتر بلندتر از اندازه معمول.

۳. مفصل‌های نرم‌تر؛ انعطاف بیش از اندازه در مفصل‌های او از جمله آرنج‌ها و زانوها به او این امکان را می‌دهد که بتواند دست‌هایش بالاتر ببرد و زاویه پا زدنش را بیشتر کند.

۴. خستگی کمتر؛ ثابت شده که بدن فلپس ۵۰ درصد کمتر از رقبایش اسید لاکتیک تولید می‌کند. اسید لاکتیک کمتر موجب می‌شود که خستگی کمتری در بدن ایجاد شود؛ عامل دیگری که در یک روز بتواند در چند مسابقه پیاپی قهرمان شود.

۵. چرخش بیشتر؛ انعطاف در مفصل‌های قوزک پا به او این امکان را می‌دهد که نسبت به شناگران دیگر ۱۵ درجه بیشتر پایش را بچرخاند.

شماره پای کسی هم قد فلپس حدود ۴۶ است اما شماره پا او 56 است، بنابراین پاهای او مانند پارو عمل می‌کند. اندازه شش‌های او بیش از حد معمول است و می‌تواند هوای بیشتری در آن ذخیره کند. انعطاف بدن او کمک می‌کند شروع بهتری داشته باشد و در برگشت‌ها بهتر سالتو بزند. چربی کم بدن او کمک می‌کند سریع‌تر و راحت‌تر سرعت بگیرد.[۹]

رکورد جهانی[ویرایش]

مایکل فلپس با دریافت هشتمین مدال طلای خود در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، در آن سال به عنوان دارندهٔ بیش‌ترین مدال طلا در تاریخ المپیک (۱۴ مدال) رسید و ازلحاظ تعداد مدال در یک دورهٔ المپیک نیز از رکورد شناگر آمریکایی مارک اسپیتز در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ پیشی گرفت.[۱۰]
فلپس همچنین با حضور در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن با کسب ۶ مدال (۴ طلا و ۲ نقره) رکورد بیشترین مدال المپیک را که تا پیش از این با مجموع ۱۸ مدال، در اختیار لاریسا لاتینینا ژیمناست اوکراینی تیم اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، پس از ۴۸ سال ازآنِ خود کرد و به رکورد ۲۲ مدال المپیک دست یافت.

تاریخ (در پکن) رخداد نتیجه زمان
۱۰ اوت ۴۰۰ متر انفرادی مردان مدال طلا، رکورد جهان ۴:۰۳٫۸۴[۱۱]
۱۱ اوت ۴۰۰ متر آزاد مردان مدال طلا، رکورد جهان ۳:۰۸٫۲۴ رکورد جهان[۱۲]
۱۲ اوت ۲۰۰ متر آزاد مردان مدال طلا، رکورد جهان ۱:۴۲٫۹۶ رکورد جهان[۱۳]
۱۳ اوت ۲۰۰ متر پروانه مدال طلا، رکورد جهان ۱:۵۲٫۰۳ رکورد جهان[۱۴]
۱۳ اوت ۴ در ۲۰۰ متر آزاد مردان مدال طلا، رکورد جهان ۶:۵۸٫۵۶ رکورد جهان[۱۵]
۱۵ اوت ۲۰۰ متر آزاد مردان مدال طلا، رکورد جهان ۱:۵۴٫۲۳ رکورد جهان[۱۶]
۱۶ اوت ۱۰۰ متر پروانه مدال طلا، رکورد المپیک ۵۰٫۵۸ رکورد المپیک[۱۷]
۱۷ اوت ۴ در ۱۰۰ متر مخلوط مردان مدال طلا، رکورد جهان ۳:۲۹٫۳۴ رکورد جهان[۱۸]

شکستن رکورد ۲۰۰۰ ساله[ویرایش]

لئونیداس از رودس در دوران المپیک باستان و ۱۵۲ سال پیش از میلاد مسیح ۱۲ قهرمانی در مسابقات المپیک داشت. فلپس با قهرمانی در شنای ۲۰۰ متر قورباغه در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ و با کنار گذاشتن قهرمانی‌های او در مسابقات تیمی، با رکورد لئونیداس که قدمتی بیش از ۲۰۰۰ سال دارد، مساوی کرده‌است. فلپس در کل ۲۳ مدال طلای المپیک دارد که ۹ طلا را در رقابت‌های تیمی (امدادی) گرفته‌است.[۱۹]

در دوره لئونیداس نه مسابقه امدادی در المپیک بوده و نه رقابتی امدادی. به همین دلیل نمی‌توان راجع به توانایی این ورزشکار یونانی نظری قطعی داد هرچند که تاریخدان‌ها معتقدند او بسیار خوب بوده‌است. مدال‌های فلپس در ۵ ماده مختلف انفرادی بوده در حالی که مدال‌های لئونیداس در سه ماده مختلف به دست آمده‌است. با اطلاعاتی که در دست است، لئونیداس را می‌توان «خدای المپیک باستان» دانست. این دونده در چهار دوره متوالی المپیک در سال‌های ۱۶۴ و ۱۶۰ ،۱۵۶ ،۱۵۲ پیش از میلاد شرکت کرد و در سه رقابت مختلف ۱۲ بار قهرمان شد. او سه قهرمانی‌اش را در سن ۳۶ سالگی به دست آورد.[۲۰]

حاشیه و جنجال‌ها[ویرایش]

در ماه نوامبر سال ۲۰۰۴، زمانی که مایکل ۱۹ ساله بود، به دلیل رانندگی در حالت مستی در سالیسبری واقع در مریلند دستگیر شد؛ اما به قید التزام آزاد گردید. مایکل به دلیل تخلف از قانون ۲۵۰ دلار جریمه شد و طبق دستور دادگاه پس از آزادی، برای دانش‌آموزان دبیرستانی دربارهٔ اثرات مضر استفاده از مشروبات الکلی در حین رانندگی صحبت کرد و همچنین در همایش «انجمن مادران مخالف استفاده از الکل» شرکت نمود. در اوایل سال ۲۰۰۹، پس از آنکه تصویر مایکل فلپس در حال مصرف ماری‌جوانا در نشریات منتشر شد، او از این اقدام خود عذرخواهی کرد. این تصویر مربوط به شرکت فلپس در یک میهمانی در تیم فوتبال دانشگاه کارولینای جنوبی در نوامبر ۲۰۰۸ بود.[۲۱]

فعالیت‌های انسان‌دوستانه[ویرایش]

در المپیک ۲۰۰۸، یک میلیون دلار بیشتر از جایزه اصلی به دلیل سرعتش به وی اهدا شد. مایکل این مبلغ را صرف ساختن «مؤسسه مایکل فلپس» کرد. هدف این مؤسسه رشد رشته شنا و همچنین ارتقای سبک زندگی سالم‌تر است. در سال ۲۰۱۰، در مؤسسات «مایکل فلپس»، «مدرسه شنای مایکل فلپس» و «مرکز سلامت کودکان»، برنامه‌ای هم برای اعضای باشگاه ارائه شد. این برنامه به بچه‌ها اهمیت سالم و فعال بودن را یاد می‌دهد و تمرکز آن‌ها را به سوی رشته شنا معطوف می‌کند.

لباس شنا[ویرایش]

مایکل فلپس در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ از لباس‌هایی موسوم به Speedos LZR Racer استفاده کرد که ازسوی دانشمندان ناسا طراحی شده‌بود. الیافی که در ساخت این لباس‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند به‌شکل ریزلوله‌هایی هستند که در کنار یکدیگر چیده شده‌اند. در این لباس هیچ‌گونه زاویه با برآمدگی دیده نمی‌شود.[۲۲]

منابع[ویرایش]

 1. "Michael Phelps". TVGuide.com. Retrieved 2012-07-28.
 2. Harris, Nick (August 11, 2008). "'Baltimore Bullet' has history in his sights". The Independent. London. Archived from the original on 25 August 2010. Retrieved 2010-08-25.
 3. "'Flying Fish' Phelps largely unknown in China". MSNBC. August 17, 2008. Retrieved 2012-04-21.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ "USA Swimming bio: Michael Phelps". USA Swimming. Retrieved 2010-08-25.
 5. "Overview Michael Phelps". London2012.com. Archived from the original on 8 December 2012. Retrieved 2012-08-01.
 6. نام مایکل فلپس در تاریخ ثبت شد (بی‌بی‌سی فارسی)
 7. "Profile: Michael Phelps - A normal guy from another planet وبگاه دیلی تلگراف
 8. Michael Phelps is now the top Olympian of all time. Here's what it takes وبگاه گاردین
 9. بدن پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ بی‌بی‌سی فارسی
 10. Phelps Beats Spitz Record With Eighth Gold at Beijing Olympics وبگاه بلومبرگ
 11. BBC SPORT | Olympics | Swimming | Phelps claims first Beijing gold
 12. BBC SPORT | Olympics | Swimming | Phelps wins second gold in relay
 13. BBC SPORT | Olympics | Swimming | Third gold for unstoppable Phelps
 14. «Swimming Men's 200m Butterfly Results - The official website of the BEIJING 2008 Olympic Games». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اوت ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۶ اوت ۲۰۰۸.
 15. 2008 Beijing Summer Olympics - Swimming | Athlete Profiles, Videos & Photos | Individual/Team Records | NBC Olympics
 16. BBC SPORT | Olympics | Swimming | Sixth gold for unstoppable Phelps
 17. "Phelps equals Spitz's seven golds". BBC. 2008-08-16.
 18. «۴ در ۱۰۰ متر مخلوط مردان -- پایانی». پکن ۲۰۰۸. ۲۰۰۸-۰۸-۱۶.
 19. راز قهرمانی که به رکورد دو هزار ساله المپیک رسید بی‌بی‌سی فارسی
 20. نشریه «واشینگتن پست» به نقل از تاریخدان‌ها
 21. Phelps says sorry for puffing the pipe وبگاه گاردین
 22. «لباس‌های مدال‌آور». وبگاه انجمن فیزیکدانان جوان ایران. ۴ شهریور ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۲۱ شهریور ۱۳۸۷.

Wikipedia contributors, "Michael Phelps," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Michael_Phelps&oldid=206398021