سریع‌ترین دور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سریعترین دور (به انگلیسی: Fastest lap)در اتومبیلرانی، دوری است که یک راننده در سریعترین زمان ممکن آن را در طول مسابقه طی می‌کند. برخی از سری مسابقات مانند فرمول یک، فرمول ۲ و فرمول E امتیاز ویژه‌ای را برای راننده یا تیمی که سریعترین دور را بزنند، لحاظ می‌کنند.

در مسابقات موتوجی‌پی هیچ امتیازی برای سریعترین لحاظ نمی‌شود. جیاکومو آگوستینی با ۱۱۷ رکورد فعلی سریعترین دور را در اختیار دارد.

فرمول یک[ویرایش]

در فرمول یک، ۱۳۲ راننده مختلف سریعترین دور مسابقات را کسب کرده‌اند. مایکل شوماخر رکورد بیشترین تعداد سریعترین دور با ۷۷ دور را دارد و پس از آن لوئیس همیلتون با ۴۷ مرتبه است. از سال ۲۰۰۷، جایزه سریعترین دور DHL به سریعترین دور در یک فصل به راننده داده می‌شود.[۱] تا سال ۱۹۶۰ و از سال ۲۰۱۹، امتیاز بیشتری به هر کس در امتیازاتی که سریعترین دور را ثبت می‌کند، داده می‌شود.

سریعترین دورها غالباً در دورهای نهایی یک مسابقه ثبت می‌شوند. زمانهای دور با کاهش تعداد دورها کاهش می‌یابند و با پیشرفت مسابقه، وزن سوخت کاهش می‌یابد.

مارپیچ[ویرایش]

مارپیچ رقابتی است که معمولاً توسط یک وسیله نقلیه و راننده منفرد در سطح آسفالت باز انجام می‌شود که در آن راننده درحالی که سعی می‌کند به سریعترین دور ممکن برسد با ساعت مسابقه می‌دهد. در مارپیچ رانندگان می‌توانند یاد بگیرند که چگونه با مطالعه داده‌های وسایل نقلیه خود به یک دامنه سریعتر برسند.[۲] این داده‌ها را می‌توان توسط بسیاری از سیستم‌های مختلف جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کرد تا خودروهای آیرودینامیکی سریعتر تولید شود.

موتوجی‌پی[ویرایش]

تا تاریخ 17 نوامبر ۲۰۱۹
Rider Fastest laps
۱ ایتالیا جیاکومو آگوستینی 117
۲ ایتالیا والنتینو روسی 96
۳ اسپانیا آنخل نیتو 81
۴ بریتانیای کبیر مایک هیک‌وود 79
۵ اسپانیا مارک مارکز 72
۶ اسپانیا دنی پدروسا 64
۷ استرالیا مایکل دوهان 46
۸ ایتالیا مکس بیاگی 42
۹ اسپانیا خورخه لورنزو 37
۱۰ بریتانیای کبیر فیل رید 36
Source:[۳]

منابع[ویرایش]

  1. "DHL to sponsor Formula 1's fastest laps trophy". Brand Republic. Retrieved 2009-02-11.
  2. "Motorsport performance analysis: A spatio-temporal approach - ProQuest". search.proquest.com (به انگلیسی). Retrieved 2019-12-04.
  3. "Statistics". MotoGP.com. Archived from the original on 25 December 2017. Retrieved 17 November 2019. Select Riders' race fastest laps, all seasons, all classes, all countries, all tracks.