خورخه لورنزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خورخه لورنزو
Jorge Lorenzo 2.jpg
اطلاعات شخصی
نام خورخه لورنزو
تاریخ تولد ۴ مهٔ ۱۹۸۷ ‏(۳۱ سال)
محل تولد پالما، اسپانیا
فعالیت
ملیت  اسپانیا
نام ورزشی خورخه لورنزو
معروف به کوسه(shark)
رشته موتورسواری
کلاس موتوجی‌پی (MotoGP)
افتخارات ۳ عنوان قهرمانی موتو جی پی __ ۲ قهرمانی کلاس ۲۵۰cc
شماره موتورسیکلت ۹۹
راننده شرکت دوکاتی
قرارداد تبلیغاتی با دوکاتی
وب‌گاه رسمی jorgelorenzo.com

خورخه لورنزو گررو (به اسپانیایی: Jorge Lorenzo Guerrero) راننده حرفه‌ای مسابقات موتورسواری است. او در مسابقات ۲۵۰سی‌سی سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به قهرمانی جهان رسید و در موتوجی‌پی سال‌های ۲۰۱۰ ٜ ۲۰۱۲و۲۰۱۵ نیز به قهرمانی جهان دست یافت. او هم‌اینک در کلاس موتوجی‌پی برای تیم دوکاتی مسابقه می دهد.

البته وی قهرمانی سال ۲۰۱۵ را با کمک و همدستی مارک مارکز به دست آورد هرچند مشخص شد در این فصل این دو باهم تبانی کرده اند و تبانی آشکار بوده است ولی فیم به دلیل نبود قانون در این ضمبنه هیچ گاه این قهرمانی را از وی پس نگرفت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

خورخه لورنزو در پالما در جزیره مایورکا اسپانیا به دنیا آمد و با حمایت پدرش از سن دو سالگی سوار بر موتور شد و از آن زمان بود که علاقه به موتور در وی شکل گرفت و از سن شش سالگی در مسابقات نونهالان شرکت کرد. او تنها ۱۵ سال داشت که وارد مسابقات جایزه بزرگ شد. در سال ۱۹۹۳ زمانی که او فقط ۶ سال داشت در مسابقه‌ای با موتورسیکلت شرکت کرد و قهرمانی BALEARICS را بدست آورد. با کمک پدر راه خود را ادامه داد و آموزش خود را با MINICROSS دریک پارکینگ یک فروشگاه شروع کرد. در سال ۱۹۹۷ در مسابقه موتورسواری در مادرید اسپانیا در کلاس ۵۰ سی سی جام CAJA APRILIA شرکت کرد و در همان سال پدر او یک فیلم که از او تهیه کرده بود به برای یک نفر فرستاد، که چنین بود که جورج لورنزو کشف شد و لازم به ذکر است که او ۱۰ سال بیشتر نداشت. در سال ۲۰۰۰ او که ۱۳ ساله بود برای شرکت کردن در مسابقات سرعت اسپانیا از فدراسیون موتورسواری درخواست مجوز کرد، فقط یک سال بعد در کلاس ۱۲۵ سی سی او جوانترین راننده‌ای بود که در مسابقات موتورسواری در اروپا برنده می‌شد.

ورود به مسابقات[ویرایش]

وی در سال ۲۰۰۲ با قراردادی سه ساله با تیم دربی وارد کلاس ۱۲۵ سی سی شد و در سال ۲۰۰۵ با رتبه چهارمی ۱۲۵ سی سی وارد یک کلاس بالاتر یعنی کلاس ۲۵۰ سی‌سی شد و به همراه تیم آپریلیا قهرمان سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ این کلاس شد که وی مورد توجه تیم یاماها قرار گرفت و در سال ۲۰۰۸ وارد کلاس موتوجی‌پی شد وی در تیم اصلی یاماها هم تیمی اسطوره این کلاس یعنی والنتینو روسی شد و در همان مسابقه اول در پیست لوزایل قطر پس از کیسی استونر و بالاتر از بزرگانی همچون دنی پدروسا و والنتینو روسی در جای دوم قرار گرفت که شگفتی تمامی کارشناسان را در بر داشت.[۱] وی در سال دوم حضورش در موتوجی پی پس از روسی عنوان دومی این کلاس در سال ۲۰۰۹ را ازآن خود کرد. خورخه لورنزو که در مسابقات به دلیل سرعت زیادی که دارد لقب دیو سرکش را به او دادن توانست در سال۲۰۱۰ سرانجام با ۳۸۳ امتیاز مقتدرانه اولین قهرمانی کلاس موتوجی پی خود را به دست آورد.[۲]

انتقال به دوکاتی[ویرایش]

تیم یاماها با وجود اینکه لورنزو در سال قبل قهرمان فصل شده بود اما ابتدا با والنتینو روسی دیگر راننده تیم خود وارد مذاکره شد و دو سال با وی تمدید کردن و لورنزو که در سالهای حضورش در یاماها به خصوص دو فصل آخر رابطه سردی با هم تیمی خود والنتینو روسی داشت سرانجام بعد از ۹ فصل حضور در تیم یاماها و کسب سه عنوان قهرمانی و سه نائب قهرمانی در این تیم در نشست خبری مسابقه خرز ۲۰۱۶ عنوان کرد از فصل ۲۰۱۷ به دوکاتی خواهد رفت . وی با قرار داد دو ساله به ارزش ۲۵ میلیون دلار به تیم دوکاتی پیوست تا جایگزین آندریا یانونه شود .

مسابقه لوزایل ۲۰۱۷

افتخارات[ویرایش]

تعداد قهرمانی فصل __ ۵ بار (۳ بار در کلاس ۲۵۰ سی سی و ۲ بار در کلاس موتوجی پی)

جدول عملکردی[ویرایش]

فصل کلاس موتور تیم مسابقه قهرمانی روی سکو پل پزیشن Fast Lap امتیاز جایگاه فصل
۲۰۰۲ ۱۲۵cc Derbi RS ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۲۱ 21st
۲۰۰۳ ۱۲۵cc Derbi RS ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۶ ۱ ۲ ۱ ۱ ۷۹ 12th
۲۰۰۴ ۱۲۵cc Derbi RSA ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۶ ۳ ۷ ۲ ۲ ۱۷۹ 4th
۲۰۰۵ ۲۵۰cc Honda RS250RW Fortuna Lotus Honda ۱۵ ۰ ۶ ۴ ۰ ۱۶۷ 5th
۲۰۰۶ ۲۵۰cc Aprilia RSW ۲۵۰ Fortuna Lotus Aprilia ۱۶ ۸ ۱۱ ۱۰ ۱ ۲۸۹ 1st
۲۰۰۷ ۲۵۰cc Aprilia RSW ۲۵۰ Fortuna Lotus Aprilia ۱۷ ۹ ۱۲ ۹ ۳ ۳۱۲ 1st
۲۰۰۸ MotoGP Yamaha YZR-M۱ Fiat Yamaha ۱۷ ۱ ۶ ۴ ۱ ۱۹۰ 4th
۲۰۰۹ Yamaha YZR-M۱ Fiat-Yamaha ۱۷ ۴ ۱۲ ۵ ۴ ۲۶۱ 2nd
۲۰۱۰ Yamaha YZR-M۱ Fiat-Yamaha ۱۸ ۹ ۱۶ ۷ ۴ ۳۸۳ 1st
۲۰۱۱ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۵ ۳ ۱۰ ۲ ۲ ۲۶۰ 2nd
۲۰۱۲ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۶ ۱۶ ۷ ۵ ۳۵۰ 1st
۲۰۱۳ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۷ ۸ ۱۴ ۴ ۲ ۳۳۰ 2nd
۲۰۱۴ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۲ ۱۱ ۱ ۲ ۲۶۳ ۳
۲۰۱۵ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۷ ۱۲ ۵ ۵ ۳۳۵ 1st
۲۰۱۶ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۴ ۱۰ ۴ ۲ ۲۳۳ ۳
۲۰۱۷ Ducati Desmosedici GP17 Ducati Team ۱۸ ۰ ۳ ۰ ۰ ۱۳۷ ۷
۲۰۱۸ Ducati Desmosedici GP17 Ducati Team ۱۳ ۳ ۴ ۴ ۲ ۱۳۰ ۸*
مجموع ۲۸۱ ۶۸ ۱۵۲ ۶۹ ۳۷ ۳۹۱۴ ۴قهرمانی
  • * فصل در جریان است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]