خورخه لورنزو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خورخه لورنزو
Jorge Lorenzo 2.jpg
اطلاعات شخصی
نام خورخه لورنزو
تاریخ تولد ۴ مهٔ ۱۹۸۷ ‏(۳۲ سال)
محل تولد پالما، اسپانیا
فعالیت
ملیت  اسپانیا
نام ورزشی خورخه لورنزو
معروف به کوسه(shark)
رشته موتورسواری
کلاس موتوجی‌پی (MotoGP)
افتخارات ۳ عنوان قهرمانی موتو جی پی __ ۲ قهرمانی کلاس ۲۵۰cc
شماره موتورسیکلت ۹۹
راننده شرکت هوندا
قرارداد تبلیغاتی با هوندا
وب‌گاه رسمی jorgelorenzo.com

خورخه لورنزو گررو (به اسپانیایی: Jorge Lorenzo Guerrero) راننده تیم رپسول هوندا در کلاس موتوجی پی است. او در مسابقات ۲۵۰سی‌سی سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به قهرمانی جهان رسید و در موتوجی‌پی سال‌های ۲۰۱۰ ٜ ۲۰۱۲و۲۰۱۵ نیز به قهرمانی جهان دست یافت.

البته وی قهرمانی سال ۲۰۱۵ را با کمک و همدستی مارک مارکز به دست آورد هرچند مشخص شد در این فصل این دو باهم تبانی کرده اند و تبانی آشکار بوده است ولی فیم به دلیل نبود قانون در این ضمبنه هیچ گاه این قهرمانی را از وی پس نگرفت.

زندگی‌نامه[ویرایش]

خورخه لورنزو در پالما در جزیره مایورکا اسپانیا به دنیا آمد و با حمایت پدرش از سن دو سالگی سوار بر موتور شد و از آن زمان بود که علاقه به موتور در وی شکل گرفت و از سن شش سالگی در مسابقات نونهالان شرکت کرد. او تنها ۱۵ سال داشت که وارد مسابقات جایزه بزرگ شد. در سال ۱۹۹۳ زمانی که او فقط ۶ سال داشت در مسابقه‌ای با موتورسیکلت شرکت کرد و قهرمانی BALEARICS را بدست آورد. با کمک پدر راه خود را ادامه داد و آموزش خود را با MINICROSS دریک پارکینگ یک فروشگاه شروع کرد. در سال ۱۹۹۷ در مسابقه موتورسواری در مادرید اسپانیا در کلاس ۵۰ سی سی جام CAJA APRILIA شرکت کرد و در همان سال پدر او یک فیلم که از او تهیه کرده بود به برای یک نفر فرستاد، که چنین بود که جورج لورنزو کشف شد و لازم به ذکر است که او ۱۰ سال بیشتر نداشت. در سال ۲۰۰۰ او که ۱۳ ساله بود برای شرکت کردن در مسابقات سرعت اسپانیا از فدراسیون موتورسواری درخواست مجوز کرد، فقط یک سال بعد در کلاس ۱۲۵ سی سی او جوانترین راننده‌ای بود که در مسابقات موتورسواری در اروپا برنده می‌شد.

ورود به مسابقات[ویرایش]

وی در سال ۲۰۰۲ با قراردادی سه ساله با تیم دربی وارد کلاس ۱۲۵ سی سی شد و در سال ۲۰۰۵ با رتبه چهارمی ۱۲۵ سی سی وارد یک کلاس بالاتر یعنی کلاس ۲۵۰ سی‌سی شد و به همراه تیم آپریلیا قهرمان سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ این کلاس شد که وی مورد توجه تیم یاماها قرار گرفت و در سال ۲۰۰۸ وارد کلاس موتوجی‌پی شد وی در تیم اصلی یاماها هم تیمی اسطوره این کلاس یعنی والنتینو روسی شد و در همان مسابقه اول در پیست لوزایل قطر پس از کیسی استونر و بالاتر از بزرگانی همچون دنی پدروسا و والنتینو روسی در جای دوم قرار گرفت که شگفتی تمامی کارشناسان را در بر داشت.[۱] وی در سال دوم حضورش در موتوجی پی پس از روسی عنوان دومی این کلاس در سال ۲۰۰۹ را ازآن خود کرد. خورخه لورنزو که در مسابقات به دلیل سرعت زیادی که دارد لقب دیو سرکش را به او دادن توانست در سال۲۰۱۰ سرانجام با ۳۸۳ امتیاز مقتدرانه اولین قهرمانی کلاس موتوجی پی خود را به دست آورد.[۲]

یاماها[ویرایش]

در 25 ژوئیه 2007 تایید که خورخه لورنزو به عنوان هم تیمی ولنتینو روسی با قراردادی دو ساله به یاماها پیوسته است. لورنزو شروع خوبی در 2008 داشت و در دو مسابقه ی ابتدایی موفق به کسب سکو شد و با بدست آوردن اولین پیروزی موتوجی پی اش در پرتغال، تبدیل به جوان ترین موتورسوار موتوجی پی شد که در همان سه مسابقه ی ابتدایی موفق به کسب پیروزی می شود. تصادف مسابقه موجلو و تمرین بارسلونا نیز باعث شد تا او مسابقه کاتالان را از دست بدهد. در ادامه فصل نیز او روند نه چندان خوبی را طی کرد و با کسب 190 امتیاز در رده چهارم جدول رده بندی ایستاد.[۳]

2009[ویرایش]

دومین فصل با یاماها نیز برای موتورسوار اسپانیایی بسیار خوب شروع شد و تا گرندپری کاتالونیا نیز او صدرنشین جدول بود اما در نهایت این هم تیمی او، روسی بود که توانست قهرمانی فصل را از آن خود کند.

2010[ویرایش]

در 25 اوت 2009 او به شایعات پیوستنش به تیم هوندا و دوکاتی با امضای قرارداد با یاماها پایان داد. لورنزو در یک تصادف با موتور، با شکستگی دستش مواجه شد و بسیار از تست های پیش فصل را از دست داد. او در مسابقه قطر کاملاً آماده نبود و پشت سر روسی در مکان دوم ایستاد. پس از تصادف روسی در موجلو و شکستن پایش، او به مدعی اصلی قهرمانی تبدیل شد اما همچنان دنی پدروسا را به عنوان رقیب خود می دید. لورنزو یکی از پس دیگر پیروز مسابقات می شد و شکستگی ترقوه پدروسا در تمرین ژاپن و از دست دادن دو مسابقه ی دیگر باعث شد تا او هر چه بیشتر به قهرمانی فصل نزدیک باشد. او با تمام کردن مسابقه مالزی پشت سر روسی و دویزیوسو به آرزویش یعنی قهرمانی جهان رسید.

2011[ویرایش]

روسی از یاماها رفت و لورنزو حالا با بن اسپیس هم تیمی شده است.کیسی استونر موتورسوار هوندا فصل را فوق العاده شروع کرد و ادامه داد و لورنزو نیز در تعقیب او بود تا اینکه در دور گرم کردن مسابقه استرالیا تصادف می کند و بند انتهایی انگشت خود را از دست می دهد. عمل جراحی خورخوخه لورنزو موفقیت آمیز بوده اما دو مسابقه ی انتهایی فصل را از دست می دهد و در جایگاه دوم جدول رده بندی قرار می  گیرد.

2012[ویرایش]

لورنزو کار خود را با پیروزی در مسابقه ابتدایی فصل در قطر شروع کرد. او روندی بدون اشتباه را طی کرد و تجربه ی او در فصل های گذشته باعث شد تا اشتباهات و تصادفات کمتری را از او شاهد باشیم.

در این فصل اما او رقیب جدی به نام دنی پدروسا را روبروی خود می دید اما در نهایت، مسابقه استرالیا جایی بود که او با اختلاف 18 امتیاز، دومین قهرمانی جهانش را جنشن می گرفت.

2013 و 2014[ویرایش]

موتوجی پی حالا دیگر یک موتورسوار چموش را در خود می دید به نام مارک مارکز! مارکز در اولین فصل حضورش در موتوجی پی به همراه هوندا، وارد رقابت سختی با لورنزوی با تجربه شد و در نهایت این لورنزو بود که قهرمانی را با اختلاف 4 امتیاز در مسابقه آخر به تازه کار سال 2013 واگذار کرد. در 2014 اما مارکز یک فصل بی رقیب را پشت سر گذاشت و لورنزو پایین از تر ولنتینو روسی در مکان سوم جدول رده بندی قرار گرفت.

2015[ویرایش]

2015 برای لورنزو خوب شروع نشد و در سه مسابقه ای ابتدایی او دو چهارمی و یک پنجمی کسب کرد. روند فوق العاده موتورسوار اسپانیایی از مسابقه اسپانیا شروع شد و او توانست چهار پیروزی متوالی را کسب کند. جنگ او و ولنتینو روسی تا آخرین مسابقه فصل ادامه داشت و به لطف پنالتی روسی در والنسیا و کسب جایگاه چهارمی او و پیروزی خودش، لورنزو سومین قهرمانی جهانش را جشن گرفت.

2016[ویرایش]

اختلافات لورنزو و روسی به اوج خود رسیده بود و حتی این دو موتورسوار بین گاراژ های خودشان دیوار کشیده بودند. لورنزو با پیروزی فصل خود را شروع کرد اما پیش از مسابقه اسپانیا و خرز بود که او اعلام کرد برای دو فصل آینده به تیم دوکاتی خواهد رفت. لورنزو بار دیگر در انتهای فصل پایین تر از مارکز و و روسی در مکان سوم جدول رده بندی قرار گرفت.[۴][۵]

مسابقه لمان ۲۰۱۴

انتقال به دوکاتی[ویرایش]

تیم یاماها با وجود اینکه لورنزو در سال قبل قهرمان فصل شده بود اما ابتدا با والنتینو روسی دیگر راننده تیم خود وارد مذاکره شد و دو سال با وی تمدید کردن و لورنزو که در سالهای حضورش در یاماها به خصوص دو فصل آخر رابطه سردی با هم تیمی خود والنتینو روسی داشت سرانجام بعد از ۹ فصل حضور در تیم یاماها و کسب سه عنوان قهرمانی و سه نائب قهرمانی در این تیم در نشست خبری مسابقه خرز ۲۰۱۶ عنوان کرد از فصل ۲۰۱۷ به دوکاتی خواهد رفت . وی با قرار داد دو ساله به ارزش ۲۵ میلیون دلار به تیم دوکاتی پیوست تا جایگزین آندریا یانونه شود.

مسابقه لوزایل ۲۰۱۷

انتقال به هوندا[ویرایش]

لورنزو در ۶ ژوئن ۲۰۱۸ قراردادی دو ساله با تیم رپسول هوندا بست و جایگزین دنی پدروسا برای فصل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ شد .

افتخارات[ویرایش]

تعداد قهرمانی فصل __ ۵ بار (۳ بار در کلاس ۲۵۰ سی سی و ۲ بار در کلاس موتوجی پی)

جدول عملکردی[ویرایش]

فصل کلاس موتور تیم مسابقه قهرمانی روی سکو پل پزیشن Fast Lap امتیاز جایگاه فصل
۲۰۰۲ ۱۲۵cc Derbi RS ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۴ ۰ ۰ ۰ ۰ ۲۱ 21st
۲۰۰۳ ۱۲۵cc Derbi RS ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۶ ۱ ۲ ۱ ۱ ۷۹ 12th
۲۰۰۴ ۱۲۵cc Derbi RSA ۱۲۵ Caja Madrid Derbi Racing ۱۶ ۳ ۷ ۲ ۲ ۱۷۹ 4th
۲۰۰۵ ۲۵۰cc Honda RS250RW Fortuna Lotus Honda ۱۵ ۰ ۶ ۴ ۰ ۱۶۷ 5th
۲۰۰۶ ۲۵۰cc Aprilia RSW ۲۵۰ Fortuna Lotus Aprilia ۱۶ ۸ ۱۱ ۱۰ ۱ ۲۸۹ 1st
۲۰۰۷ ۲۵۰cc Aprilia RSW ۲۵۰ Fortuna Lotus Aprilia ۱۷ ۹ ۱۲ ۹ ۳ ۳۱۲ 1st
۲۰۰۸ MotoGP Yamaha YZR-M۱ Fiat Yamaha ۱۷ ۱ ۶ ۴ ۱ ۱۹۰ 4th
۲۰۰۹ Yamaha YZR-M۱ Fiat-Yamaha ۱۷ ۴ ۱۲ ۵ ۴ ۲۶۱ 2nd
۲۰۱۰ Yamaha YZR-M۱ Fiat-Yamaha ۱۸ ۹ ۱۶ ۷ ۴ ۳۸۳ 1st
۲۰۱۱ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۵ ۳ ۱۰ ۲ ۲ ۲۶۰ 2nd
۲۰۱۲ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۶ ۱۶ ۷ ۵ ۳۵۰ 1st
۲۰۱۳ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۷ ۸ ۱۴ ۴ ۲ ۳۳۰ 2nd
۲۰۱۴ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۲ ۱۱ ۱ ۲ ۲۶۳ ۳
۲۰۱۵ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۷ ۱۲ ۵ ۵ ۳۳۵ 1st
۲۰۱۶ Yamaha YZR-M۱ Yamaha-YMR ۱۸ ۴ ۱۰ ۴ ۲ ۲۳۳ ۳
۲۰۱۷ Ducati Desmosedici GP17 Ducati Team ۱۸ ۰ ۳ ۰ ۰ ۱۳۷ ۷
۲۰۱۸ Ducati Desmosedici GP17 Ducati Team ۱۴ ۳ ۴ ۴ ۲ ۱۳۴ ۹
۲۰۱۹ Honda RC213V رپسول هوندا ۳ ۰ ۰ ۰ ۰ ۷ ۱۷
مجموع ۲۸۵ ۶۸ ۱۵۲ ۶۹ ۳۷ ۳۹۲۵ ۴قهرمانی

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. نتایج گرندپریکس قطر
  2. رده بندی فصل ۲۰۱۰
  3. «خورخه لورنزو». فرمول یک ایران | F1 IRAN. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۲۳.
  4. «خورخه لورنزو». فرمول یک ایران | F1 IRAN. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۲۳.
  5. "Jorge Lorenzo". Wikipedia. 2019-03-21.