هتل کالیفرنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هتل کالیفرنیا (ترانه))
پرش به: ناوبری، جستجو
«هتل کالیفرنیا»
جلد «هتل کالیفرنیا»
تک‌آهنگ اثر ایگلز
از آلبوم هتل کالیفرنیا
ترانه پشت صفحه "Pretty Maids All in a Row" و "The Sad Cafe"
پخش فوریه ۱۹۷۷
قالب ۷ اینچ (تک آهنگ)
ضبط ۱۹۷۶
سبک سافت راک
زمان ۶:۳۰
ترانه‌سرا دان هنلی، دان فلدر و گلن فری
تهیه‌کننده Bill Szymczyk
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های ایگلز
"بچه جدید در شهر"
(۱۹۷۶)
"هتل کالیفرنیا"
(۱۹۷۷)
"زندگی در مسیر تند"
(۱۹۷۷)

«هتل کالیفرنیا» (به انگلیسی: Hotel California) ترانه‌ای از آلبومی با همین نام از گروه موسیقی ایگلز است و به عنوان یک تک‌آهنگ در اوایل ۱۹۷۷ منتشر شد. هتل کالیفرنیا یکی از آهنگ‌های شناخته شده از دوران راک آلبوم‌گرا است. خوانندگی اصلی این ترانه را دان هنلی بر عهده داشت؛ ترانه‌سرایان دان هنلی و گلن فرای بودند و آهنگ توسط دان فلدر ساخته و تنظیم شده است.

هتل کالیفرنیا که ترانه‌ای از آلبومی به همین نام از "ایگلز (Eagels)" گروه راک مشهور آمریکایی است در سال ۱۹۷۷ منتشر شد و به زودی توانست از جمله مشهورترین آهنگ‌ها شود تا جایی که بعضی آن را از بهترین‌های راک تا کنون می‌دانند. این ترانه که توانست در سال ۱۹۷۸ جایزه‌ی گرمی را از آن خود کند از ترانه‌ی We Used to Know گروه بریتانیایی Jethro Tull تاثیر پذیرفته است. در ایران شاید مشهورتر از خود ترانه، موسیقی ملایم و زیبای آن باشد که اساسا توسط گیتار اجرا می‌شود. اما قصه ی متن ترانه نیز به همان اندازه زیباست. متن ترانه‌ی هتل کالیفرنیا (اینجا می‌توانید آن را با ترجمه‌ی ابراهیم نبوی ببینید) حکایت از هتل لوکسی دارد که " هر وقت بخواهی می توانی تسویه حساب کنی اما هرگز نمی توانی آن را ترک کنی". اگرچه ادعا می‌شود که این ترانه درباره‌ی "هتل کالیفرنیا" واقع در شهر کوچک Todos Santos در ایالت کالیفرنیا گفته شده اما گروه ایگلز این ادعا را رد می‌کند. برخی دیگر معتقدند ترانه درباره بیمارستان روانی کالیفرنیاست که به شوخی توسط کارکنانش "هتل کالیفرنیا" خوانده می‌شد. اینان می‌گویند بخش "من مستخدم را صدا کردم - لطفا برایم شراب بیاورید او گفت: از سال هزار و نهصد و شصت و نه تا امروز چنین مشروبی اینجا سرو نشده است" در رابطه با روندی است که در این بیمارستان وجود داشت که به بیماران نا‌آرام برای ساکت شدن شراب می‌دادند، که از سال 1969 ممنوع گردید. گروهی دیگر از مسیحیان افراطی در دهه‌ی هشتاد این ترانه را تجربه‌ی شخصی یک یا چند نفر از اعضای گروه در بازدید از کلیسای شیطانی و سال ۱۹۶۹ را سال تاسیس این کلیسا می دانستند اگر چه این کلیسا در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده بود. به هر حال یکی از بهترین تفسیرهایی که از ترانه شده است از جمله‌ی "بوی گرم کولیتاس در هوا پیچیده بود" الهام گرفته‌ است. کولیتاس بخشی از گیاه ماری‌جواناست که دارای بیشترین ماده‌ی مخدر است. این تفسیر می‌گوید که این ترانه درباره‌ی فریبندگی ابتدایی اعتیاد و گریزناپذیری پایانی آن است. گذشته از این داستان‌ها روایت اعضای گروه چیزی دیگر است: 'دان هِنلِی' در این‌باره می‌گوید: "ما همگی بچه‌هایی از خانواده‌های متوسطی از غرب مرکزی بودیم و 'هتل کالیفرنیا' تصور ما از زندگی مجلل در لس‌آنجلس بود." با این نگاه شاید بتوان گفت که این ترانه بیانگر صنعت موسیقی در کالیفرنیای جنوبی و هالیوود است که اگرچه فضایی بسیار مجلل برای اعضای خود می‌آفریند امّا به دلایل قید وبندهای روحی و اخلاقی ایجاد شده مجالی برای هنرمند باقی نمی‌گذارد تا به خویش بپردازد.

تاریخچه[ویرایش]

«هتل کالیفرنیا» به مدت یک هفته در می ۱۹۷۷ در صدر ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد بود و یکی از ۵۰۰ ترانه برتر تمام اعصار از نگاه مجله رولینگ استونز است. همچنین گروه ایگلز در سال ۱۹۷۸ بیستمین جایزه گرمی را ازآن خود کرد.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، تاریخ بازیابی: ششم آوریل ۲۰۱۰