۵۰۰ ترانه برتر تمام اعصار رولینگ استون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

۵۰۰ ترانه برتر تمام زمان‌ها یکی از شماره‌های ویژهٔ مجلهٔ رولینگ استون بود که در ۹ دسامبر ۲۰۰۴، یک‌سال پس از انتشار ۵۰۰ آلبوم برتر تمام اعصار، منتشر شد. این فهرست پس از انتشار بسیار در بین هوادارن موسیقی جنجال‌برانگیز شد، زیرا دو ترانهٔ انتخاب‌شدهٔ ابتدایی در فهرست هر دو به‌طوری نام مجله را در بردارند و نیز همچنین چندین شاهکار موسیقی جایگاه‌های پایین‌تری را نسبت به دیگر ترانه‌ها گرفتند. برای مثال ترانهٔ «پلکانی به بهشت» از لد زپلین جایگاه ۳۱، «حماسه کولی» از کوئین جایگاه ۱۶۳، «دود روی آب» از دیپ پرپل جایگاه ۴۲۶، «خلسه دلپذیر» از پینک فلوید جایگاه ۳۲۱ یا «عشق ما را از هم جدا می‌کند» از جوی دیویژن جایگاه ۱۸۱ را گرفتند.[۱]

آمار[ویرایش]

  • «چون یک خانه‌به‌دوش» از باب دیلن به عنوان ترانهٔ برتر تمام زمان‌ها انتخاب شد. این ترانه در ۲۰ جولای ۱۹۶۵ عرضه شده بود.
  • این فهرست عمدتاً از هنرمندان مرد آمریکای شمالی و بریتانیا تشکیل شده و تا حد زیادی پس از اواسط قرن ۲۰ است. از ۵۰۰ ترانه، ۳۵۲تای آن‌ها از ایالات متحده و ۱۱۹ از انگلستان است. پس از آن ایرلند با ۱۲ ترانه (که ۸تای آن‌ها فقط توسط یوتو توشته شده)، کانادا با ۱۰، جامائیکا با ۷ (اکثراً ترانه‌های باب مارلی و جیمی کلیف)، استرالیا با ۲ و سوئد با تنها یک ترانه از آبا در این فهرست قرار دارند.
  • تنها ترانهٔ غیر انگلیسی این فهرست، «لا بامبا» از ریچی ولنس است که در جایگاه ۳۴۵ قرار دارد.
  • این فهرست در سال ۲۰۱۰ توسط رولین استون به‌روزرسانی شد.

۱۰ ترانهٔ اول در فهرست[ویرایش]

فهرست ۲۰۰۴ فهرست ۲۰۱۰ سال ترانه هنرمند
۱ ۱ ۱۹۶۵ چون یک خانه‌به‌دوش باب دیلن
۲ ۲ ۱۹۶۵ ارضا (نمی‌شوم) رولینگ استونز
۳ ۳ ۱۹۷۱ تصور کن جان لنون
۴ ۴ ۱۹۷۱ چه خبر است ماروین گی
۵ ۵ ۱۹۶۷ احترام آرتا فرانکلین
۶ ۶ ۱۹۶۶ Good Vibrations بیچ بویز
۷ ۷ ۱۹۵۸ جانی بی. گود چاک بری
۸ ۸ ۱۹۶۸ هی جود بیتلز
۹ ۹ ۱۹۹۱ بوی روح نوجوانی می‌ده نیروانا
۱۰ ۱۰ ۱۹۵۹ What’d I Say ری چارلز

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]