نیشکر کامل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیشکرِ کامل، تصفیه نشده
نیشکرِ کامل، تصفیه شده
راپادورا (برزیل)
پانلا (کلمبیا)

نیشکر کامل نوع شکر پالایش نشده است که از آبِ نیشکر به وسیلهٔ الک کردن، غلیظ کردن، خشک کردن و آسیاب کردن به دست آورده می‌شود. وابسته به تصفیه محصول نهایی از خلکستری تا قهوه ای تیره است. نیشکر کامل دارای طعم خاص مخصوص است و به ۹۵٪ از ساکاروز و نوع‌های شکر دیگه تشکیل شده است.

در گذشته، آبِ نیشکر تصفیه نشده بود، که بدان طریق مواد معدنی، ویتامین‌ها و عطرها در محصول نهایی ماندند. امروزه بعضی از تولیدکنندگان آبِ نیشکر را با استفاده از کلسیم کربنات تصفیه می‌کنند،[۱] که به آن وسیله قسمتی از آن مواد برطرف می‌شوند.

طعم خاص از نوع کارامل یا شیرین‌بیان توصیف می‌شود. در محصول‌های نهایی نیشکر کامل بعضی اوفات در بادام کرِم روغنی، شکلات، گرد کاکائو یا موسلی پیدا می‌شود. مناسب هست برای شیرین کردن نوشیدنی، نان شیرینی، خوراک شیرین، سس‌های تاریک و بامزه مثل برای گوشت گاو سرخ کرده و سس دسر قوی. محصول اکثراً در کشاورزی زیستی فروخت و هم در تجارت منصفانه.

در هند نیشکرِ کامل مادهٔ قندی سنتی است و آنجا یَگِری خوانده می‌شود. مطابق سنت، آب نیشکر بر آتشِ باز پخته می‌شود. در تعلیم آیورودا به ساتوا گونا شمارده می‌شود - موادغذایی که دربارهٔ آنها گفته می‌شود که خیلی خوب هستند برای تندرستی. در سال ۱۹۶۸ پزشک اطفال سویسی مَکْس-هِنری بگا یَگِری به اروپا وارد کرد برای بررسی کردن تأثیراش به دندان‌ها. تحصیلات اش نشان دادند که خوردن این مواد اطفال به پوسیدگی دندان مبتلا نمی‌شود.[۲][۳] اما این به وسیلهٔ تحصیلات دیگر به طور کافی تأید نشده. پس از این برادرش فِلیکْس-عَمی بِگا و آلبِرت یِرسین شروع کرندن که آن نیشکر کامل را در سویس تولید کنند. دکتر م. -ه. بگا مطابق به آردِ کامل، محصول را نیشکر کامل نامید.

پانویس[ویرایش]

  1. Zeitschrift Öko-Test 11/90, S.34-37, ÖKO-TEST Verlag GmbH, Frankfurt am Main
  2. M. -H. Béguin und M. Schouker: Prevention of dental caries with natural unrefined food. In: Advances in Dental Research 1995. 9. 152. O28. Switzerland and France.
  3. M. -H. Béguin: Un nouvel aliment: le sucre complet de Nestlé. In: Jahresversammlung der Schweizerischen Gesellschaft für Pädiatrie, Biel, 2. -4. Juni 1972. Schwabe & Co Verlag 1973, S. 12

منابع[ویرایش]

  • M. -H. Béguin: Natürliche Nahrung - gesunde Zähne. Edition de l'Etoile 1979. Violette Béguin. La Chaux-de Fonds. pdf html
  • M. -H. Béguin: Aliments naturels - dents saines. Edition de l'Etoile 1979. Violette Béguin. La Chaux-de Fonds. pdf

پیوند به بیرون[ویرایش]