نورالدین زنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نورالدین زنگی
نورالدین زنگی
Nur ad-Din Zangi2.jpg
سلطنت۱۱۴۶–۱۱۷۴ حلب
۱۱۵۶–۱۱۷۴ دمشق
پیشینعمادالدین زنگی
جانشینصالح اسماعیل
زاده۱۱۱۸
درگذشته۱۵ می ۱۱۷۴ (۵۶ سالگی)
دمشق، سوریه
آرامگاه
نام کامل
al-Malik al-Adil Abul-Qasim Nur ad-Din Mahmud Ibn 'Imad ad-Din Zengi
دودماندودمان زنگیان
پدرعمادالدین زنگی

نورالدین زنگی (۱۱۱۸ فوریه ۱۵ می ۱۱۷۴)، از حاکمان تُرک[۱][۲] حکومت زنگیان بود که بر سوریه حکومت می‌کرد.[۳] او از سال ۱۱۴۶ تا ۱۱۷۴ حاکم بود.

نور الدین، پسر دوم از عماد الدین زنگی،[۴] او در زمان، جنگهای صلیبی حضور در سوریه بود. پس از مرگ پدرش در ۱۱۴۶، نور الدین و برادرش بزرگتر سیف الدین غازی پادشاهی را بین خود تقسیم کردند، نور الدین حکومت حلب و سیف الدین غازی ( غزوه کننده با کافران) حکومت خود را در موصل ایجاد کرد. نور الدین به محض این که حکومتش را آغاز کرد به انطاکیه حمله کرد، و قلعه‌های متعدد در شمال سوریه متصرف کرد، در حالی که در همان زمان، ژوسلین دوم حاکم ادسایی تلاش می‌کرد برای بازیابی شهرهای از دست رفته، ولی سرانجام شهر ادسایی توسط زنگیان در سال ۱۱۴۴ فتح شده نور الدین تمام جمعیت مسیحی شهر ادسایی را، به دلیل کمک به ژوسلین دوم مجازات کرد.

جنگ علیه صلیبیون[ویرایش]

نور الدین به دنبال اتحاد با همسایگان مسلمان خود در شمال عراق و سوریه به منظور تقویت جبهه اسلامی در برابر دشمنان غربی بود. او در سال ۱۱۴۷ با امضای یک معاهده دو جانبه با معین الدین، فرماندار دمشق، بخشی از این قرارداد، ازدواج با دختر معین الدین عصمت الدین خاتون است. معین الدین و نور الدین شهر بصری محاصره می‌کنند در سال ۱۱۴۸، جنگهای صلیبی دوم شروع می‌شود، به رهبری لوئی هفتم پادشاه فرانسه و کنراد سوم از آلمان می‌باشد. دلیل اصلی نبرد را پیروزی نور الدین و زیان صلیبیون در آسیای صغیر و تصرف ادسایی توسط مسلمانان بود.

مرگ[ویرایش]

هنگامی که نور الدین در آستانه حمله به مصر بود، دچار یک تب (بیماری دیفتری) می‌شود. و در سن ۵۹ سالگی در ماه مه ۱۱۷۴ درگذشت. او در دمشق، به خاک سپرده شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Zangid Dynasty | Iraqi dynasty". Encyclopedia Britannica. Retrieved 2020-06-04.
  2. Bosworth, C.E. (1996). The New Islamic Dynasties: A Chronological and Genealogical Manual. New York: Columbia University Press - 191.
  3. "Nūr al-Dīn | Muslim ruler". Encyclopedia Britannica. Retrieved 2020-06-04.
  4. "Zangī | Iraqi ruler". Encyclopedia Britannica. Retrieved 2020-06-04.

ویکی‌پدیا انگلیسی