ماسلنیتسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماسلنیتسا
Maslenitsa kustodiev.jpg
نام دیگرМасленица
برپایی توسطروسیه، اوکراین، بلغارستان و قزاقستان
نوعملی
اهمیتهفته واپسین پیش از چله روزه
جشن‌هاخوردن بلینتز (نوعی شیرینی), برف بازی، سورتمه سواری
تناوبهر سال
مرتبط بهسه‌شنبه پیش از چهارشنبه خاکستر

ماسلنیتسا (به روسی: Ма́сленица) جشن یک هفته‌ای است که در اسفند ماه (میان اواخر فوریه و آغاز ماه مارس) در روسیه و کشورهای اسلاونژاد همانند بلاروس و اوکراین برگزار می‌شود.

ماسلنیتسا ریشه‌های باستانی و غیر مذهبی دارد و تا سده ۱۴ میلادی تقریباً همزمان با نوروز ایرانی برگزار می‌شد. اما با گذشت زمان، با مراسم و باورهای مذهبی کلیسای ارتودوکس آمیخته شد. در این هفته، باورمندان مسیحی از خوردن گوشت منع می‌شوند و واپسین هفته‌ای است که می‌توانند محصولات لبنی و تخم مرغ بخورند از همین روی به این جشن «هفته پنیر» نیز گفته می‌شود.[۱]

ماسلنیتسا از دوشنبه هفته پیش از چله روزه ارتدکس آغاز می‌شود و هر روز هفته تا یکشنبه آداب و رسوم و برنامه‌های ویژه‌ای دارد. بلافاصله پس از ماسلنیتسا، «روزه داری بزرگ» آغاز می‌شود که طی آن از خوردن گوشت، کلیه محصولات حیوانی، موسیقی تند و رقص و پایکوبی منع می‌شوند. روزه بزرگ به عید پاک (ایستر) ختم می‌شود.

در این روزها به دید و بازدید بزرگ‌ترها می‌روند و «بلینی» خانگی پخته و می‌خورند. بلینی نوعی پنکیک نازک است که از غذاهای ملی روسیه محسوب می‌شود و معروف‌ترین نماد این جشن به حساب می‌آید.

در ماسلنیتسا رسم است که آدمک‌های چوبی با صورتی از جنس حصیر به نام «بانو ماسلنیتسا» درست کرده و در روز آخر ماسلنیتسا آنرا آتش می‌زنند. آتش زدن بانو ماسلنیتسا در واقع نماد پایان زمستان است.

منابع[ویرایش]

  1. «آشنایی با ماسلنیتسا، جشن نوروز در سرزمین اسلاوها». خبرگزاری همشهری آنلاین. ۲۸ اسفند ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۲۲ خرداد ۱۳۹۸.