مارس وان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مارس وان
Mars One logo.png
لوگوی مارس‌وان
کشور مبدأ هلند
سازمان مسئول مارس وان
وضعیت در حال توسعه
تاریخچهٔ برنامه
مدت برنامه ۲۰۱۰–اکنون
نخستین پرواز ۲۰۲۰ (پیشنهاد شده)[۱]
نخستین پرواز با سرنشین ۲۰۳۱ (پیشنهاد شده)[۱]
اطلاعات حامل
نوع حامل کپسول (پیشنهاد شده)[۱]
خدمهٔ حامل دراگن (فضاپیما) (پیشنهاد شده)[۱]
ظرفیت خدمه ۴ نفر
حامل(های) پرتاب فالکن هوی (پیشنهاد شده)[۱]

مارس وان یک سازمان غیرانتفاعی برای فرود آوردن نخستین انسان‌ها در مریخ و ایجاد یک کلونی دائمی انسان جهت اسکان انسان در مریخ است.[۲] این شرکت توسط کارآفرین هلندی باس لانس‌دورپ در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد. برنامه این پروژه، امکان تحقق از نظر فنی و مالی و همچنین مسائل اخلاقی مربوط به آن به‌طور گسترده از جانب دانشمندان، مهندسان و فعالان صنعت هوافضا مورد انتقاد قرار گرفته‌است.[۳][۴][۵][۶][۷][۸][۹]

طبق برنامه اولیه اعلام شده، در سال ۲۰۱۶ (تغییر یافته به ۲۰۲۴[۱]) یک مریخ‌نشین رباتیک و یک ربات مداری پرتاب می‌شوند و سپس یک گروه چهار نفره از انسان‌ها در سال ۲۰۲۳ (تغییر یافته به ۲۰۳۲[۱]) بر روی مریخ فرود خواهد آمد. یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر دو سال به آن‌ها افزوده می‌شود.[۱۰] از منابع درآمد اصلی پیشنهاد شده برای این پروژه، یک برنامه تلویزیونی واقع‌نما از سفر داوطلب‌ها است.

در فوریه ۲۰۱۵، شرکت‌های طرف قرارداد مارس وان برای ساخت ربات‌های مرحله نخست، اعلام کردند که مطالعات اولیه به پایان رسیده اما هنوز از طرف مارس وان با آن‌ها تماسی حاصل نشده و فعالیت‌ها متوقف شده‌است.[۱۱]

داوطلبان[ویرایش]

در ابتدا کل داوطلبان سفر به مریخ دویست و دو هزار نفر بودند که هزار و پنجاه و هفت نفر از آنان برای بررسی‌های بعدی انتخاب شدند.[۱۲] از میان این تعداد، در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۵ تنها ۱۰۰ نفر باقی مانده‌اند. این ۱۰۰ نفر شامل ۳۹ نفر از آمریکا، ۳۱ نفراز اروپا، ۱۶ نفر از آسیا، ۷ نفر از آفریقا و ۷ نفر از اقیانوسیه هستند که این شرکت قصد دارد در نهایت ۲۴ نفر را در ۶ گروه ۴ نفره به سیاره مریخ بفرستد. این افراد برای سفر به مریخ باید ۷ سال آموزش ببینند و سپس در سال ۲۰۲۳ نخستین گروه طی سفر ۷ ماهه با امکانات و تجهیزات لازم به این سیاره سفر خواهند کرد. آن‌ها باید چالش‌های زیادی را پشت سر بگذارند تا در میان ۲۴ نفر نهایی برای سفر یک طرفه به مریخ باشند.

از ایران[ویرایش]

در میان این صد نفر سه ایرانی با نام‌های سعید قندهاری ۳۴ ساله (فرزند قربانعلی قندهاری، نمایندهٔ اسبق مردم گرگان و آق قلا[۱۳] صادق مدرسی ۳۰ ساله و الهه نوری ۲۱ ساله حضور دارند.[۱۴] آن‌ها تا کنون تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ http://www.mars-one.com/mission/roadmap
 2. Anne Sewell (1 June 2012). "Mars One: Human settlement on Mars in 2023". Digital Journal. Retrieved 6 June 2012.
 3. Cowing, Keith. "Throwing Shade on Mars One". NASA Watch. Retrieved 10 March 2015.
 4. Vergano, Dan. "Mars Missions Are A Scam". BuzzFeed. Retrieved 10 March 2015.
 5. Hutchinson, Lee. "If Mars One makes you skeptical, you might be dead inside—like me". ars technica. Retrieved 10 March 2015.
 6. Orwig, Jessica. "A new, strangely morbid video profiles 3 people vying to visit Mars — and they seem completely unprepared for the trip". Business Insider. Retrieved 10 March 2015.
 7. Chu, Jennifer. "Mars One (and done?)". MIT News. Retrieved 20 March 2015.
 8. Draper, Lucy. "Astronaut Chris Hadfield Questions Feasibility of Mars One Mission". Newsweek. Retrieved 20 March 2015.
 9. Fernholz, Tim. "Sorry, but those Mars volunteers are never getting off the ground". Quartz. Retrieved 20 March 2015.
 10. Dario Borghino (4 June 2012). "Mission to Mars meets reality TV". Gizmag. Retrieved 8 June 2012.
 11. Faoust, Jeff. "Mars One Suspends Work on Robotic Missions". Space News.
 12. https://medium.com/matter/mars-one-insider-quits-dangerously-flawed-project-2dfef95217d3
 13. سفر به مریخ از گرگان خبرگزاری انتخاب
 14. http://www.entekhab.ir/fa/news/190972

پیوند به بیرون[ویرایش]