مؤسسه مطالعات پیشرفته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
موسسه مطالعات پیشرفته
Institute for Advanced Study
Institute for Advanced Study seal.png
تاسیس: ۱۹۳۰
نوع دانشگاه: خصوصی
ایالت: نیوجرسی
شهر: پرینستون
رئیس دانشگاه: رابرت دیج‌گراف
وبگاه: http://www.ias.edu/
Institute for Advanced Study.jpg

مؤسسهٔ مطالعات پیشرفته پژوهشگاهی مستقل در زمینه پژوهش‌های نظری می‌باشد که در پرینستون، در ایالت نیوجرسی ایالات متحده قرار گرفته است. اهمیت این مؤسسه بیشتر از این جهت است که میزبان دانشمندان بزرگی همچون آلبرت اینشتاین، جان فون نویمان، اسکار مورگنسترن و کورت گودل بعد از مهاجرتشان به ایالات متحده بوده است.

تاریخچه[ویرایش]

Fuld Hall

این موسسه در سال ۱۹۳۰ توسط الکساندر فلکسنر ، به همراه لوییز بمبرگر و کارولین بمبرگر فولد -که سود بدست آمده از فروش اجناس فروشگاهشان در نیوآرک نیوجرسی را برای تاسیس موسسه اهدا کردند- پایه‌گذاری شد. پایه گذاری موسسه، با کمی خوش اقبالی صورت گرفت، چرا که اگر خانواده بمبرگر، کمی پیش از سقوط وال استریت در سال 1929 سرمایه خود را از وال استریت خارج نمی‌کردند، پولی برای تاسیس موسسه وجود نمی داشت. هدف اولیه خانواده بمبرگر از بنا نهادن موسسه، قدردانی از ایالت نیوجرسی ، از طریق احداث یک دانشکده پزشکی در آن ایالت بود، اما آبراهام فلکسنر ، دوست خانوادگیشان، ایشان را مجاب کرد تا سرمایه خویش را برای انجام پژوهش های مجردتر اختصاص دهند.[۱][۲] موسسه مطالعات پیشرفته به هیچ مجموعه دانشگاهی (از جمله دانشگاه پرینستون) وابستگی ندارد و مستقل اداره می‌شود.

رئیسان[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Axtell, James (2007), The Making of Princeton University: From Woodrow Wilson to the Present, Princeton University Press, ISBN 0-691-12686-0
  2. Noted Figures at IAS, retrieved 2013-04-18 
  3. "Robbert Dijkgraaf Appointed Director of Institute for Advanced Study | Institute for Advanced Study". Ias.edu. 2011-11-14. Retrieved 2011-12-10.