کتاب آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کتاب آبی به کتاب هائی گفته می‌شود که شامل یک سری اطلاعات آماری، دستور العمل ویا گزارش کار بوده و بصورت دوره‌ای و سالیانه منتشر می‌گردند.

سابقه آن به قرن پانزدهم میلادی و به انتشار گزارش مجلس انگلستان مربوط می‌گردد. این نوع گزارش‌ها که بصورت کتاب‌های بزرگ با جلد مخمل آبی چاپ شده بود باعث شده است که این گزارش دولتی، به نام کتاب آبی نامیده شود. دراین کتاب هر ساله خلاصه‌ای از فعالیت‌ها و عملکرد دولت انگلستان، بخصوص از دیدگاه مسائل خارجی و روابط این کشور با کشورهای دیگر منتشر می‌گردد. در موقع انتشار آن علاوه بر گزارش عملکرد، اسناد و مدارک موجود نیز در دسترس قرارداده می‌شود.[۱]

سال ۱۹۰۹ میلادی[ویرایش]

گزارش این سال که مربوط به وقایع سال‌های بعد از ۱۹۰۶ می‌باشد، در ارتباط با جنبش مشروطه و گزارش‌ها و اسناد مربوط به آن دوران بوده و یکی از منابع و مراجع مهم برای تاریخ مشروطیت بشمار می‌رود.

در سال ۱۳۲۷ هجری قمری شخصی بنام سید ابوالقاسم سرباز (مهندس و معلم مدرسه نظامی) نسخه‌ای از آن را ترجمه و بصورت جزوه‌های هشت صفحه‌ای منتشر کرد. در سال ۱۳۳۰ قمری سردار اسعد بختیاری کتاب آبی را فراهم آورده و با تشکیل یک گروه مترجم شش نفره تمام آن گزارش را در هشت جلد و ۳۹۴۰ صفحه چاپ نمود.

خلاصه این گزارش در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی توسط رحیم رضازاده ملک با عنوان انقلاب مشروطه ایران منتشر گردید.[۲]

نمونه[ویرایش]

تلگراف مارلینگ به عالیجناب ادوارد گری
از تهران ۲۳ ژوئن ۱۹۰۸
راجع به تلگراف امروز من

قشون شاه، مردم را از عمارت مجلس و مسجد خارج نموده و انجمن آذربایجان را منهدم نمودند. شاه سیدعبدالله و شیخ الرئیس و ده نفر دیگر از روسای مشروطیون را دستگیر نموده است. من به وابسته نظامی که امشب در تهران توقف خواهد نمود دستور العمل داده‌ام که اگر ممکن می‌شود نگذارند که کسی در سفارت تحصن اختیار نمایند.

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Blue Book». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ، بازبینی‌شده در ۲۴ آوریل ۲۰۱۳.
  2. رضازاده ملک، رحیم. انقلاب مشروطه ایران (کتاب آبی) چاپ اول ۱۳۷۷ انتشارات مازیار- معین