لیست تماس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لیست تماس مجموعه نام افراد مرتبط با هر شخص است. وجود این لیست در پیام‌رسانی فوری، رایانامه‌خوان، بازی آنلاین و تلفن همراه امری عادی است.

لیست تماس فقط یک لیست است که پنجره آن نام افراد حقیقی را نمایش می‌دهد. برای ارتباط با شخصی در لیست، کاربر می‌تواند یک نام را انتخاب کرده و کار خود را انجام دهد. این کار می‌تواند فرستادن ایمیل، پیام فوری یا تماس تلفنی باشد. در برخی نرم‌افزارها اگر نام کاربر دیگری در لیست یک کاربر وجود داشته باشد نام کاربر نیز در لیست کاربر دیگر قابل مشاهده است. معمولاً لیست تماس موجود در سیستم‌عامل موبایل با چندین اپ موبایل به اشتراک گذاشته می‌شود.

برخی کارخواه‌های پیام‌رسانی فوری به کاربر اجازه می‌دهند نام خود را تغییر دهد. در حالیکه برخی دیگر تنها اجازه تغییر شکل نام مانند حذف یا اضافه کردن فاصله بین نام‌ها یا نوشتن با حروف بزرگ را می‌دهند که در کل تغییر خاصی به غیر از چگونگی نمایش آن پدید نمی‌آورد.

در بسیاری از نرم‌افزارها، برای جلوگیری از تداخل در کار با دیگر نرم‌افزارها، لیست تماس می‌تواند مینی مایز شده و به وسیلهٔ آیکون خود، دوباره قابل دسترسی شود.

چگونگی نمایش لیست تماس در نرم‌افزارهای گوناگون، متفاوت است ولی همه لیست‌ها قابلیت‌های یکسانی دارند.

این لیست‌ها می‌توانند در شبکه تماسی یا شبکه اجتماعی با اهدف خاص‌تری بکار روند. صرف وجود یک لیست به معنی شبکه نیست. برای پیدایش یک شبکه از یک لیست، به اطلاعات بیشتری مانند وضعیت (Status) یا طبقه (Category) هر فرد موجود در لیست نیاز است. با توجه به این، شبکه‌های تماس با اهداف خاص می‌توانند از لیست تماس حاصل شوند. معمولاً فروشندگان، شبکه‌های تماسی بزرگی ایجاد می‌کنند. هیچیک از آن‌ها لیست تماس خود را با شبکه‌های خود اشتباه نمی‌گیرند. مثلاً دوست خود را با لیست فروشندگان یا کسی که در حال کار با او هستند اشتباه نمی‌گیرند.

منابع[ویرایش]