لغزش مهره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لغزش مهره
یک تصویر پرتو ایکس از ستون فقرات جانبی کمری دچار به لغزش درجه سه مهره پنجم کمر بر روی مهره خاجی.
آی‌سی‌دی-۱۰ M43.1, Q76.2
آی‌سی‌دی-۹ 738.4, 756.12
اُمیم 184200
دادگان بیماری‌ها 12318
ای‌مدیسین radio/651
پیشنت پلاس لغزش مهره
سمپ D013168

لغزش مهره یا اسپوندیلولیستزیس (به انگلیسی: Spondylolisthesis) جابجایی یک مهره بر روی مهره دیگر است که باعث درد می‌شود که در سال ۱۷۸۲ میلادی توسط مامای بلژیکی به نام دکتر هربیناکس شناخته شد.
این جابجایی در فقرات کمری بین مهره هایL۴-L۵ و L۵-S۱ شیوع بیشتری دارد.گاهی به دلیل ضعف استخوان در پیری، سرطان و حرکت شدید ورزشی اتفاق می‌افتد.
حدود ۴ تا ۵ درصد مردم مبتلا به این بیماری هستند.

به لیزخوردن یا لغزش مهره بالایی بر روی مهره پایینی اسپوندیلولیستزیس می‌گویند که چهار درجه دارد. درجه چهار شدیدترین حالت می‌باشد و نیاز به عمل جراحی دارد. شایع‌ترین حالت لیزخوردگی در ستون فقرات، حرکت مهره پنجم کمر(L5) بر روی مهره خاجی یا ساکروم (S1) می‌باشد. عواملی چون فشار شدید، شکستگی ها، تومورها، برخی از عوامل مادرزادی و یا تغییرات تخریبی در ناحیه پشتی مهره‌ها می‌توانند باعث بروز این حالت شوند.لیزخوردگی‌ها به خصوص درجات شدید آن باعث فشار به عناصر عصبی نخاع می‌گردند. درجات پایین لیزخوردگی به درمان محافظه‌کارانه[۱] جواب می‌دهد و فیزیوتراپی در این زمینه مؤثر است.انجام تمریناتی که باعث افزایش ثبات ستون فقرات می‌گردند و تحت عنوان تمرینات ثبات‌دهنده[۲] معروف اند با توجه به وضعیت بیماربسیار کمک کننده می‌باشند.هدف اصلی از انجام این گونه تمرینات، تقویت عضلات عمقی ستون فقرات می‌باشد که نوع تمرینات و شدت آن ازطریق فیزیوتراپیست کنترل می‌شود.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

اسپوندیلولیزیس

پانویس[ویرایش]

  1. کنسرواتیو
  2. Active Spinal Stabilization Exercises

منابع[ویرایش]

  • ناصری، نسرین. فیزیوتراپی در ضایعات ارتوپدیک. چاپ اول. صبح سعادت. 
  • معاینه فیزیکی ستون فقرات و اندام‌ها. ترجمهٔ شایسته آذر، مسعود؛ نوربخش، سید تقی. چاپ اول. تهران: جهاد دانشگاهی، ۱۳۷۱.