کاوپشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاوپشتی
Lordosis.png
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصروماتولوژی، ژن‌شناسی پزشکی
آی‌سی‌دی-۱۰M40.3-M40.5, Q76.4
آی‌سی‌دی-9-CM737.2

کاوپُشتی یا لوردوز (به انگلیسی: Lordosis) (به فرانسوی: Lordose) اصطلاحی پزشکی است که انحنا به داخل در بخشی از ستون مهره‌های بدن (کمر و گردن) را توصیف می‌کند.[۱]

این انحنا به صورت عادی به بدن انسان کمک میکند تا حجم بالای توده ی بدنی را بر روی بخش لگن (pelvis) تحمل نماید و راه رفتن را اسان سازد .[۲]

A horse with significant lordosis

کاوپشتی یا هایپرلوردوسیس انحنای بیش از حد بخش کمر میباشد که معمولاً در اثر ضعف عضلات مرتبط ایجاد میگردد و به عموماً ورزش های اصلاحی میتواند این ناهنجاری را رفع نماید.

انواع

لامبر لوردوسیس(انحنای عادی بخش دوم ستون فقرات)

انحنای طبیعی ستون فقرات انسان است که به علت تفاوت ضخامت در ستون مهره ها ایجاد میگردد. این نوع انحنا که طبیعیست عموماً بعد از سن بلوغ یا در میانه بیست سالگی نمایان میگردد.

لامبر هایپرلوردوسیس(ناهنجاری گودی کمر یا کاوپشتی)

شرایطیست که در ان بخش لامبر ستون مهره ها (کمر) برای تحمل استرس و فشار بیش از حد به جلو خم میشود که این خم شدن باعث بروز قوس بیش از حد میگردد.

این شرایط در رقصندهد ها به وفور مشاهده میشود.

از علل این ناهنجاری میتوان به ضعف حالت بدنی (poor posture)، بی نظمی توان و طول ماهیچه ای، ضعف عضله همسترینگ یا ضعف عضله سؤز(Psoas) نام برد. بیماری های ژنتیکی نظیر کوتولگی (اکندروپلازی)، عدم جایگیری صحیح مهره در بخش کمر(لغزش مهره)، پوکی استخوان،چاقی،کوژپشتی،دیسک ایتیس(تورم بیش از حد بخشی از ستون مهره ها در اثر عفونت) یا بیماری ( EDS ) انعطاف بیش از حد در محل بعضی از مفاصل) اشاره کرد.

به علاوه تنگی ماهیچه بین دو کتف و چربی در بخش شکم که سبب جلو افتادگی میشود، کمبود ویتامین D ، حاملگی و راشیتیسم نیز میتواند در بروز عارضه گودی بیش از حد کمر مؤثر باشد.

لامبرهایپولوردوسیس (عدم وجود میزان انحنای لازم در بخش کمر)

این شرایط زمانی ایجاد میشود که فرد انحنای کمتری نسبت به حالت معمولی در بخش کمری نشان دهد. این عارضه سبب میشود که در فرد احتمال ابتلا به شرایطی که در ان اسیب دیدگی به بخش اعصاب ستون فقرات وارد میشود به طور چشمگیری افزایش یابد و از دلایل بروز ان میتوان به عدم جایگیری مهره های بخش کمر در محل طبیعی اشاره کرد.

تاثیر بر قد: علایم و نشانه ها

در بسیاری از افراد حالت هایپرلوردوسیس یا همان کاوپشتی تاثیر بسزایی در کاهش قد دارد و اخرین امار از کاهش یک تا شش سانتی متر قد فرد گزارش میدهد. درد های شدیدی را میتواند در ناحیه کمر در صورت عدم رسیدگی و مراقبت، ایجاد کند. پرشدت ترین اثر میتواند برون ریزی یا اسیب دیدگی دیسک بین دو مهره در ناحیه تحت فشار در کمر فرد دارای این ناهنجاری را سبب شود

دلایل ایجاد گودی کمر

ستون فقرات

فاکتور های طبیعی که سبب میشود فرد در بخش کمر عدم انعطاف پذیری بیشتری را شاهد باشد.

پاها

کوتاهی یکی از پاها سبب میشود تا عدم توازن و تعادل ناشی بر عضلات هیپ (سرینی) تاثیر بگذارد و خود به خود این ناهنجاری در بخش کمر شکل گیرد

هیپ ها (عضلات سرینی،باسنی)

از مشکلات متداول در بخش سرین، عدم انعطاف عضلات جمع کننده هست که میتواند برای فیزیک بدنی ضعف به همراه بیاورد.

ماهیچه ها

یک عامل بسیار مهم است و ان عدم توازن قدرت در ماهیچه های متقابل است . ضعفیف تر بودن ماهیچه های شکمی نسبت به همسترینگ و بخش کمر سبب حرکت لگن رو به پایین و نمایان شدن بیش از حد کاوپشتی میشود.

تشخیص

تشخیص مقداردرجه و شدت این ناهنجاری میتواند بسیار مشکل باشد.شاید یکی از دلایل الحاق (فیوژن) مهره های L4 و L5 (مهره کمری جهار و پنج) و یا L5 و S1 ( مهره کمری پنج و مهره لگنی

یک) باشد. اما برای شناخت به صورت دقیق باید اطلاعات پزشی شخص و ازمایش های فیزیکی و تصاویر ایکس ری (X Ray) توسط شخص متخصص بررسی گردد.

درمان

ورزش

بعضی تمرینات اصلاحی میتوانند این شرایط را اصلاح کنند البته به شرط انکه شخص کمتر بنشیند و به پشت بخوابد.از انجایی که این ناهنجاری است و بیماری نیست پس درمان ان امکان پذیر و اسان تر میباشد. کشش عضلات پایین کمر، عضلات جمع کننده هیپ یا سرین و عضلات جهار سر ران ها، کشش عضلات شکمی، همسترینگ و گلوت ها بسیار مهم است. مقاوم سازی سری ماهیچه های سرین معمولاً راه حل متداول تری برای برگشت کمر به حالت عادیست.از طریق تقویت ماهیچه های گلوت میتوان چرخش رو به جلوی لگن را اصلاح کرد البته درد بین مفاصلی هیپ(سرینی) میتواند مانع انقباض عضلات گلوت گردد.

کاوپشتی یا گودی کمر میتواند با تقویت ماهیچه های دو سر و چهار سر ران ها نیز اصلاح گردد. تنها ماهیچه های ران میتوتنند حرکت رو به جلو یا عقب لگن را کنترل کنند چون انها مسوول مستقیم خنثی سازی سری فشار های وارد شده از زمین به پاها هستند.ماهیچه های شکمی و ستون راست مهره ای بدن انسان در تحمل فشار وارده ناتوان است و تنها وظیفه خم و راست کردن بخش تنه را بر عهده دارند.

حرکت فیله کمر شاید بتواند به تقویت عضلات کمر در راستای بهبود فیزیک بدنی کمک کند. ددلیفت و پل کمری یا هر ورزش دیگری که بتواند عضلات بخش کمر را بدون دخالت عضلات جمع کننده ران تقویت کند میتواند مفید واقع گردد. از ورزش های شکمی و تحریک عضلات سوُز( Psaos) تو دیگر عضلات جمع کننده ران بای پرهیز شود.

تای چی و کمربند های برس نیز میتوانند در جهت تصحیح شرایط فیزیکی شما تغییر ایجاد کنند.

به هر روی مراجعه به یک فیزیوتراپیست و بررسی دقیق درجه و شدت و عامل بروز و همچنین انتخاب روش درمان مناسب و ورزش های متناسب با شرایط فرد به شدت توصیه میگردد.

دقت شود که این اطلاعات عمومی بوده و سلامت شما بسیار مهم است پس لطفاً بدون اطلاعات دقیق و کافی هیچ اقدامی در راستای خود درمانی صورت ندهید.

جستارهای وابسته

منابع

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی
  2. «فرهنگستان زبان و ادب فارسی، برابرها». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ آوریل ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۹ آوریل ۲۰۰۸.