عطا نهایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عطا نهایی
زادروز ۱۳۴۰
محل زندگی بانه
ملیت ایرانی
پیشه داستان نویس، مترجم و منقد

عطا نهایی نویسنده‌ای ایرانی است که آثار او به زبان کردی است. نخستین رمان او به نام گل شوران توجه محافل ادبی کردی در ایران و عراق را به خود جلب کرده است. عطا نهایی تم رمان گل شوران را از داستان فولکلور کردی، لاس و خزال الهام گرفت، داستان سفر انسان برای یافت و در نهایت از دست دادن.[۱]

پیش از انتشار گل شوران، دو داستان کوتاه به نام‌های تنگانه (تنگه‌ها) در ۱۳۷۴/۱۹۹۵، و زریکه (جیغ) در ۱۳۷۲/۱۹۹۳ به چاپ رساند. آخرین رمان او بالنده‌کانی دم با (پرندگان با باد) است که در سال ۲۰۰۲ در ایران منتشر شد.

پیشینه[ویرایش]

عطا نهایی در سال ۱۳۴۰ در شهر بانه در کردستان ایران زاده شد. وی تا کنون سه مجموعه داستان کوتاه و سه رمان به کردی سورانی نوشته‌است. جدای از این، وی آثاری از داستان نویسان ایرانی و دیگر ملل به زبان کردی ترجمه نموده‌است. وی همچنین مقلاتی را به زبان کردی در باب فن داستان نویسی و نقد آثار داستانی در مجلات معتبر ادبی به رشتهٔ تحریر منتشر نموده‌است. وی که رئیس مجمع علمی زبان کردی در ایران است در سال ۱۳۸۴ از سوی مرکز نشر آراس در کردستان عراق به عنوان نویسنده برتر برگزیده شد و جایزهٔ ادبی آراس به وی اهدا شد. همچنین در دوازدهمین جشنواره ادبی گلاویژ که در سال ۱۳۸۷ در سلیمانیه برگزار شد جایزه خلاقیت هه‌ردی به وی اعطا شد.

آثار[ویرایش]

-زریکه (جیغ)، مجموعه داستان، بانه، انتشارات ناجی، ۱۳۷۲

-ته‌نگانه (تنگنا)، مجموعه داستان، بانه، ناشر: نویسنده، ۱۴۷۴

-گولی شوران (گل شوران)، رمان، سقز، انتشارات محمدی. ۱۳۷۷

-بالنده‌کانی ده‌م با (پرنده‌های رفته در باد)، رمان، سنندج، نشر ژیار، ۱۳۸۱

-گره‌وی به‌ختی هه‌لاله (شرط بر سر سرنوشت هلالهسلیمانیه، نشر رنج، ۱۳۸۶

ترجمه‌ها[ویرایش]

عطا نهایی رمان شازده احتجاب، نوشتهٔ نویسندهٔ شهیر ایرانی، هوشنگ گلشیری، را به زبان کردی ترجمه و چاپ کرده‌است. وی همچنین کتابی از میلان کوندرا نیز به زبان کردی ترجمه نموده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. کاوان محمدپور، رمان کردی، آینهٔ قهرمان مسئله دار ،روزنامه ابتکار، شماره ۵۹۴۹ - دوشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۳،

پیوند به بیرون[ویرایش]

دیگر مقالات عطا نهایی در وبسایت مجمع علمی زبان کردی