مدرسه روزنامه‌نگاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری دانشجوخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاینخبرگزاری شبستان
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر (ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما (ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران

آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامدادروزنامه تابناکتماشاتهران تایمزهفته‌نامه پرشینجام جمجمهوری اسلامیروزنامه جوانخراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگانعصر رسانهعصر ماقدسروزنامه وطن امروزروزنامه قانونکیهانمردم‌سالارینیم‌نگاههم‌میهنهمشهرییاس نو

مؤسّسهٔ اطّلاعات

مدرسهٔ روزنامه‌نگاری یک مدرسه یا گروهِ آموزشی در دانشگاه است که در آن روزنامه‌نگاران به مدت مشخصی برای آموزشِ روزنامه‌نگاری از آموزش‌های این مدارس یا کالج‌ها بهره می‌برند. بسیاری از روزنامه‌نگاران معروف و مورد احترام در گذشته و حال وجود داشته و دارند که هیچ آموزشِ رسمی در روزنامه‌نگاری نداشتد، اما مهارت خود را در کار به دست آوردند و اغلب به عنوان کاربران کپی شروع به کار می‌کردند. امروزه این آموزش‌ها شامل مهارت‌های پژوهشی، روش مصاحبه و مختصری مطالعات علمی در نظریهٔ رسانه، مطالعات و اخلاقِ فرهنگی است.

از لحاظ تاریخی، درانگلستان مورد استفاده آن اولین بار برای تکمیل یک دوره غیر رسانه‌ای دوره کارشناسی مرتبط، با حداکثر پهنای آموزشی، قبل از طی یک دوره کارشناسی ارشد از پیش ورود متخصص استفاده گردید.

تاریخچه[ویرایش]

اولین برنامه برای آموزش روزنامه‌نگاری توسط کنفدراسیون عمومی سابق، رابرت لی، در دوران ریاست جمهوری خود را در دانشگاه لی و واشینگتن، در لکسینگتون، ویرجینیا، در ۱۸۶۰ معرفی شد. هر دو مدرسه روزنامه‌نگاری میزوری در دانشگاه میسوری توسط والتر ویلیامز در سال ۱۹۰۸ تأسیس و اکول سوپریور د روزنامه‌نگاری در پاریس، فرانسه در سال ۱۸۹۹ را به عنوان اولین مدرسه روزنامه‌نگاری در جهان تأسیس نمود. گر چه مدرسه پاریس درهای خود را در سال ۱۸۹۹ پس از سه سال بحث‌های داخلی باز کرد، در میسوری از سال ۱۸۹۵ اتفاق افتاد. از آنجا که پس از آن استاندارد مدرسه روزنامه‌نگاری تبدیل شده است در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ مورد بحث قرار گرفت.

مدارس بالا[ویرایش]

تلاش‌های مختلفی در مدارس روزنامه‌نگاری که رتبه شده‌اند وجود دارد، و این سؤال باقیست که بهترین یا بالاترین مدارس روزنامه‌نگاری کدام است که اغلب در اینترنت توسط دانشجویان مطرح شده است. تعداد زیادی از نهادهای ادعا می‌کنند که مدارس آنها پیشرو روزنامه‌نگاری، بوده است و به ناچار در این مورد که در آن معیارها مناسب‌ترین که با آن به ارزیابی مدارس روزنامه‌نگاری پرداخته‌اند به بحث بنشینند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Journalism school». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۵.