سگ‌دعوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ‌سگ اثر عظیم عظیم‌زاده، ۱۹۳۸

سگ‌دعوا[۱] یا نبردِ خونینِ سگ‌ها یا جنگ اندازیِ سگ‌ها گونه‌ای ورزشِ خونین و جانورآزاری است که در آن دو سگ در محیطی بسته برای سرگرمیِ تماشاگران یا ارضاءِ صاحبینِ سگ‌ها در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند تا مجبور به مبارزه شوند.[۲] در این مسابقات، جانوران تا پای جان می‌جنگند و وسیله‌ای برای شرط‌بندی و تفریح دیگران می‌شوند.[۳] جنگ اندازیِ سگ‌ها معمولاً برای شرط‌بندی انجام می‌شود و ناقضِ حقوقِ جانوران و کاری غیرِ اخلاقی است.

در ایران[ویرایش]

نبرد خونین سگ‌ها در زنجان[ویرایش]

خبرِ به جان هم انداختنِ سگ‌ها در برخی نقاطِ استان زنجان برای مدتی به‌گوش می‌رسید. در مجموع اکثر افراد از این کار به عنوان عملی بسیار زشت، زننده و غیرانسانی یاد می‌کنند و برخورد قاطع و قانونی با صاحبان این سگ‌ها را از مقام‌های مسئول دارند. فرمانده انتظامی شهرستان زنجان نیز با بیان اینکه پلیس نیز همانند دوستداران حیوانات با برگزاری مسابقات جدال خونین سگ‌ها به هر عنوانی که صورت می‌گیرد مخالف است افزود: به فرماندهان پاسگاه‌های انتظامی این شهرستان دستور مقتضی در خصوص جلوگیری از به راه انداختن مسابقات جنگ سگ‌ها داده شده‌است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «سگ دعوا، تجارتی خونین». ایرنا. ۲۹ تیر ۱۳۹۷.
  2. Gibson, Hannah (2005). "Quick Summary of Dog Fighting". Animal Legal and Historical Center at Michigan State University College of Law. Retrieved 2013-10-22.
  3. «(تصاویر) نبرد خونین سگ‌ها در زنجان». فرارو. ۰۴ بهمن ۱۳۹۴–۱۵:۳۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. «نبرد خونین سگ‌ها در زنجان متوقف شد + تصاویر». YJC. ۱۱ بهمن ۱۳۹۴–۱۱:۳۵. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)