جنگ سگ‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ‌سگ اثر عظیم عظیم‌زاده، ۱۹۳۸

جنگ سگ‌ها،[۱] سگ‌دعوا،[۲] نبردِ خونینِ سگ‌ها،[۳] جنگ‌اندازیِ سگ‌ها یا سگ‌جنگی، گونه‌ای ورزشِ خونین و جانورآزاری است که در آن دو سگ در محیطی بسته برای سرگرمیِ تماشاگران یا ارضاءِ صاحبانِ سگ‌ها در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند تا مجبور به مبارزه شوند.[۴] در این مسابقات، جانوران تا پای جان می‌جنگند و وسیله‌ای برای شرط‌بندی و تفریح دیگران می‌شوند.[۵] جنگ اندازیِ سگ‌ها معمولاً برای شرط‌بندی انجام می‌شود و ناقضِ حقوق حیوانات و کاری غیرِ اخلاقی است.

Tosa Inu

در ایران[ویرایش]

نبرد خونین سگ‌ها در زنجان[ویرایش]

خبرِ به جان هم انداختنِ سگ‌ها در برخی نقاطِ استان زنجان برای مدتی به‌گوش می‌رسید. در مجموع اکثر افراد از این کار به عنوان عملی بسیار زشت، زننده و غیرانسانی یاد می‌کنند و برخورد قاطع و قانونی با صاحبان این سگ‌ها را از مقام‌های مسئول دارند. فرمانده انتظامی شهرستان زنجان نیز با بیان اینکه پلیس نیز همانند دوستداران حیوانات با برگزاری مسابقات جدال خونین سگ‌ها به هر عنوانی که صورت می‌گیرد مخالف است افزود: به فرماندهان پاسگاه‌های انتظامی این شهرستان دستور مقتضی در خصوص جلوگیری از به راه انداختن مسابقات جنگ سگ‌ها داده شده‌است.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ««جنگ سگ‌ها» تفریحی که سود کلانی نصیب پرورش‌دهندگان می‌کند/ جمجمه‌ای که در اعتراض به معضل جنگ سگ‌ها شکافت». خبرگزاری فارس. ۲۰۲۲-۰۱-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۰۳.
  2. «سگ دعوا، تجارتی خونین». ایرنا. ۲۹ تیر ۱۳۹۷.
  3. «نبرد خونین سگ‌ها در زنجان متوقف شد + تصاویر». YJC. ۱۱ بهمن ۱۳۹۴.
  4. Gibson, Hannah (2005). "Quick Summary of Dog Fighting". Animal Legal and Historical Center at Michigan State University College of Law. Retrieved 2013-10-22.
  5. «(تصاویر) نبرد خونین سگ‌ها در زنجان». فرارو. ۴ بهمن ۱۳۹۴.
  6. «نبرد خونین سگ‌ها در زنجان متوقف شد + تصاویر». YJC. ۱۱ بهمن ۱۳۹۴.