زاغ نوک‌زرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زاغ نوک‌زرد
Alpine Chough by Jim Higham.jpg
زاغ نوک‌زرد بالغ در سوئیس
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: گنجشک‌سانان
تیره: کلاغیان
نام علمی
Pyrrhocorax graculus
لینه، ۱۷۶۶
توزیع تقریبی به رنگ سبز نشان داده شده‌است

زاغ نوک‌زرد (‎/[invalid input: 'icon']ˈʌf/‎)، یا زاغ آلپی (Pyrrhocorax graculus) یک پرنده از خانواده کلاغ است، یکی از تنها دو گونه از جنس زاغ یا زاغ کوهی. دو زیرگونه از آن در کوهستان‌های بلند از اسپانیا و شرق اروپا و شمال آفریقا به آسیای مرکزی،هند و چین وجود دارد.

این پرنده با پرهای زینتی براق سفید و مشکی، نوک زرد، پاهای قرمز و صداهای خاص از دیگر پرندگان متمایز است. این پرنده می‌تواند یک پرواز آکروباتیک منظم داشته باشد. رنگ تخم‌های این پرنده سفید و قهوه‌ای می‌باشد. این پرنده به عنوان غذا، در فصل تابستان عمدتاً از شکار حیوانات (بی مهرگان) بهره می‌برد و در فصل زمستان از میوه‌ها استفاده می‌کند.

تغییرات آب و هوایی می‌تواند یک تهدید برای زندگی این نوع پرنده باشد که با تغییر زیستگاه پرنده از نقاطی با ارتفاع کم به نقاطی با ارتفاع زیاد برطرف می‌شود.

طبقه بندی[ویرایش]

زاغ نوک‌زرددارای دو زیرگونه موجود است:

  • P. g. graculus در اروپا، آفریقای شمالی،ترکیه و شمال ایران
  • P. g. digitatus بزرگتر از نژاد اول است و دارای پاهای قوی تر می‌باشد. این گونه به طور عمده در هیمالیا یافت می‌شود.

زاغ سفید بالدار استرالیا،Corcorax melanorhamphos، با وجود شکل نوک خود و پرهای زینتی سفید و مشکی، تنها زاغی است که دورتر از سایر گونه‌های زاغ زندگی می‌کند.

شرح[ویرایش]

زاغ‌های نوک‌زرد آلپ بالغ پرهای زینتی سفید و مشکی، یک نوک زرد کوتاه،عنبیه قهوه‌ای تیره، و پاهای قرمز دارند. کمی کوچکتر از زاغ نوک قرمز ۳۹-۳۷ سانتی متر(۱۴٫۶-۱۵٫۳ اینچ) طول به همراه ۱۲-۱۴ سانتی متر(۴٫۷-۵٫۵ اینچ) دم و ۷۵-۸۵ سانتی متر(۴۰-۳۳ اینچ) طول بالهای آنهاست، اما دم کوتاه تر و بال‌های بلند تر نسبت به بستگان خویش دارد. جنس نر و ماده در ظاهر یکسان هستند اگرچه نر به طور متوسط کمی از ماده بزرگتر است. زاغ نابالغ نسبت به زاغ بالغ تفاوت‌هایی از قبیل نوک زرد رنگ مبهم و پاهای قهوه‌ای دارا می‌باشد. زاغ نوک زرد بعید است با هر گونه دیگر اشتباه شود، اگرچه زاغ نوک زرد و نوک سرخ شبیه به هم هستند اما زاغ نوک زرد کوچکتر است و دارای پرهای زینتی خاکستری می‌باشد، و زغن قرمز دارای نوک قرمز و بلند می‌باشد.

زیرگونه P. g. digitatus به طور متوسط کمی بزرگتر از گونه نوع اول، با وزن ۱۹۱-۲۴۴ گرم(۶٫۸-۸٫۷ اونس) در برابر ۱۸۸-۲۵۲ گرم(۶٫۷-۹ اونس)و پاهای قوی تر است. این است که مطابق با اصل برگمان، که پیشبینی می‌کند که حیوانات بزرگ‌جثه‌تر باید در ارتفاعات بالاتر یا در مناطق سردتر و خشکتر زندگی کنند احتمال زندگی آنان دز این نوع مناطق بیشتر است. پرواز زاغ نوک زرد سریع و آکروباتیک با ضربه شدید بال‌های آن است. و در پرواز نسبت به زغن نوک قرمز تمییز می‌یابد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]