کلاغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلاغان
محدودهٔ زمانی: میوسن میانی تا امروز
Pied Crow.jpg
کلاغ سینه‌سفید، در پارک ملی اتوشا
Corvus albus
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
زیررده: نومرغان[۱]
فرورده: نوپرندگان[۲]
راسته: گنجشک‌سانان[۳]
زیرراسته: پرندگان آوازخوان[۴]
فروراسته: کلاغ‌وارگان[۵]
بالاخانواده: کلاغ‌واران[۶]
تیره: کلاغان
ویگورس، ۱۸۲۵
سرده‌ها

متن را ببینید.

Corvidae range.png
نقشهٔ پراکنش کلاغان.
      بومی       غیر بومی       منقرض

کَلاغان (Corvidae) نام خانواده‌ای از پرندگان گنجشک‌سان آوازخوان[۷] است.

این خانواده شامل انواع کلاغ، زاغ، زاغی، غراب و جیجاق می‌شود.

انواع

گروه‌های اصلی کلاغان که به طور سنتی نام‌های جداگانه‌ای دارند به شرح زیرند، نام‌های انگلیسی این پرندگان نیز در جدول آمده‌است:

کلاغ
Crow
Hooded Crow-Mindaugas Urbonas-5.jpg کَلاغ پرندهای است از راستهٔ گنجشک‌سانان که دارای قدی متوسط (به جثهٔ یک مرغ خانگی) و پرهای سیاه در قسمت سر و بال و دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه‌چیزخوار است. خوراکش حشره و جانوران کوچک است و طول عمرش طولانی است. در تداول انگلیسی‌زبانان آمریکا، واژه کلاغ بیشتر برای اشاره به کلاغ آمریکایی که سراپا سیاه است استفاده می‌شود.
کلاغ‌سیاه
Rook
Rook - Corvus frugilegus (476445950).jpg کلاغ سیاه ۴۵ تا ۴۷ سانتی‌متر طول دارد و از دیگر کلاغ‌ها با پوشش کاملأ سیاه بدن، منقار خاکستری مایل به سیاه و پوست خاکستری صورت متمایز می‌شود. کلاغ سیاه پرنده‌ای اجتماعی است و در گله‌های بزرگ دیده می‌شود. به‌خوبی با زندگی در کنار انسان‌ها انطباق یافته و در برخی شهرها جمعیت زیادی دارد و از زباله‌های انسانی هم تغذیه می‌کند. کلاغ سیاه یکی از باهوش‌ترین پرندگان است و برخی دانشمندان مهارت وی را استفاده از منقار خود برای ساختن و استفاده از وسایل ساده با مهارت شمپانزه در استفاده از دست‌هایش مقایسه می‌کنند. جمعیت کلاغ سیاه در سراسر دنیا بین ۶۱ تا ۲۱۶ میلیون برآورد می‌شود.
غُراب
Raven
Corvus corax varius upper body.jpg غراب نامی است رایج برای نامیدن آن دسته از اعضای سردهٔ کلاغ که جثه‌ای بزرگ، منقارهای بزرگ، پرهای سیاه و بدن پر دارند. غراب‌ها بسیار باهوشند. در واژه‌نامه کتاب مقدس چنین آمده‌است: «لفظ غراب در زبان عبری به معنی سیاه است و آن پرنده‌ای است شبیه به کلاغ لیکن بزرگتر از آن است و منفرداً پرواز می‌کند و در شریعت موسوی ناپاک است و این لفظ انواع هشتگانه ٔ کلاغ را که در فلسطین یافت می‌شود شامل است . خوراک وی لاشه و اجساد حیوانات مرده است که چشم‌های آنها را کنده و می‌خورد و در ویرانه‌ها و مقام‌ها و درخت‌های بلند مسکن میگیرد. و از چهار الی هفت جوجه را توجه و حفظ کند تا موقعی که به حد رشد رسیده ، خود بتواند تحصیل خوراک کرده خود را محافظت کنند.»
زاغچه
Jackdaw
Corvulus monedula Warsaw.jpg زاغچه از زیرسرده زاغچگان است و در غرب اوراسیا و شمال آفریقا زندگی می‌کند. جمعیت شمالی و شرقی زاغچه‌ها به مهاجرت به جنوب در فصل زمستان می‌پردازند. زاغچه در شکاف صخره‌ها لانه می‌کند و در میان تخته‌سنگ‌های ساحلی و در شهرها دیده می‌شود.[۸] زاغچه به نام زاغچه غربی، زاغچه اروپایی یا زاغچه اوراسیایی نیز شناخته می‌شود.
زاغ
Chough
Red-billed Chough Sikkim India.jpg سَرده زاغ دو گونهٔ زاغ نوک‌زرد و زاغ نوک‌سرخ را در بر می‌گیرد که در مناطق کوهستانی جنوب اورآسیا و شمال آفریقا سکونت دارند. بدن زاغ به رنگ سیاه و پاهای آن سرخ‌رنگ است. تک‌همسرند و زوج تا آخر عمر به یکدیگر وفادار می‌مانند. غذای اصلی آن‌ها بی‌مهرگان است و در کنار آن (به‌ویژه در زمستان) از سبزیجات و منابع غذایی سکونتگاه‌های انسانی استفاده می‌کنند.
زاغی
Magpie
Pica pica -Daventry Country Park, Daventry, Northamptonshire, England-8.jpg طول بدن زاغی حدود ۴۰ تا ۵۱ سانتی‌متر است که بیش از نیمی از آن دم بلند پرنده‌است. پرهای شانه، پهلوها و شکم آن سفید و بقیه پر و بالش سیاه با جلای آبی، سبز و ارغوانی است. همه‌چیزخوار است اما غذاهای گوشتی را بر گیاهی ترجیح می‌دهد. زاغی تک‌همسر است و تا پایان عمر با جفت خود زندگی می‌کند. در صورت مرگ همسر، جفتی هم‌سن خود انتخاب می‌کند. آشیانهٔ خود را معمولاً بر روی درختان بلند می‌سازد. جنس نر آن از ماده بزرگ‌تر است. زاغی تنها پرنده و یکی از معدود جانورانی است که می‌تواند تصویر خود در آینه را تشخیص دهد.[۹]
جیجاق
Jay
Garrulus glandarius 1 Luc Viatour.jpg جیجاق یا بلوط‌خورک در اروپا، شمال آفریقا و آسیا زندگی می‌کند. جیجاق‌ها میان‌جثه، پر سر و صدا و معمولاً رنگارنگ‌اند. جیجاق معمولاً در جنگل‌های دوردست به‌ویژه در میان بلوطها لانه می‌سازد و به ندرت دور از درخت دیده می‌شود. در سال‌ها اخیر به خاطر از میان رفتن جنگل‌ها جیجاق‌ها آغاز به مهاجرت به سوی شهرها کرده‌اند. جیجاق‌ها به دسته‌های جیجاق‌های برّ قدیم، جیجاق‌های برّ جدید، جیجاق‌های خاکستری و جیجاق‌های حبشی تقسیم می‌شوند.
فندق‌شکن
Nutcracker
Clark's Nutcracker - Nucifraga columbiana.jpg فندق‌شکن پرنده‌ای است کمی بزرگتر از جیجاق، البته نوکی بسیار بزرگتر دارد. غذای فندق‌شکن‌ها بیشتر دانه انواع کاج است و در مناطقی که کاج کم باشد فندق غذای اصلی آن‌ها است. سرده فندق‌شکن دو گونه دارد به نام‌های فندق‌شکن خالدار و فندق‌شکن کلارک. فندق‌شکن کلارک در غرب آمریکای شمالی زندگی می‌کند. پرنده دیگری به نام فندق‌شکن کشمیری که خال‌های بزرگی دارد گاه گونه‌ای جدا و گاه زیرگونه‌ای از فندق‌شکن خالدار به‌شمار می‌آید.
 • جیجاق‌های جهان قدیم
 • Piapiac
  • سرده Ptilostomus
 • زاغی‌های نیمکرۀ شمالی
 • جیجاق‌های جهان جدید
  • سرده Gymnorhinus

پانویس

 1. Neornithes
 2. Neoaves
 3. Passeriformes
 4. Passeri
 5. Corvida
 6. Corvoidea
 7. oscine
 8. Hennessy, Kathryn. 2010. Natural history: the ultimate visual guide to everything on Earth. New York: DK. p.486.
 9. Prior, Schwarz, and Güntürkün, Helmut, Ariane, and Onur; Schwarz, A; Güntürkün, O; De Waal, Frans (2008). "Mirror-Induced Behavior in the Magpie (Pica pica): Evidence of Self-Recognition" (PDF). PLoS Biology. Public Library of Science. 6 (8): e202. doi:10.1371/journal.pbio.0060202. PMC 2517622. PMID 18715117. Archived from the original (PDF) on 19 November 2008. Retrieved 2008-08-21.

پیوند به بیرون