رمز داوینچی (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رمز داوینچی
The da vinci code.jpg
کارگردانران هاوارد
تهیه‌کنندهبرایان گریزر
ران هاوارد
نویسندهآکیوا گلدسمن
بازیگرانتام هنکس
آدری تاتو
پل بتانی
آلفرد مولینا
ایان مککالن
ژان رنو
فرانچسکو کارنلوتی
موسیقیهانس زیمر
فیلم‌بردارسالواتور توتینو
تدوین‌گردانیل هانلی
میک هیل
توزیع‌کنندهکلمبیا پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۱۹ می ۲۰۰۶
مدت زمان
۲۴۵ دقیقه (نسخه نمایشی)
۱۷۴ دقیقه (نسخه تغییریافته)
کشورایالات متحده آمریکا
زبانانگلیسی
فرانسوی
هزینهٔ فیلم۱۲۵ میلیون دلار
فروش گیشه۷۵۸٬۲۳۹٬۸۵۱ دلار

رمز داوینچی (به انگلیسی: The Da Vinci Code) فیلمی محصول سال ۲۰۰۶ به کارگردانی ران هاوارد است. این فیلم براساس کتاب معروف رمز داوینچی نوشته دن براون ساخته شده‌است. در این فیلم تام هنکس و آدری تاتو و آلفرد مولینا بازی کردند.

خلاصه داستان

ماجرای داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد که پیش از آن نیز در موردش صحبت شده‌ است و برخی تاریخ‌دانان با آن موافقند. کتاب خون مقدس و جام مقدس منبع اصلی برای این تئوری‌ها می‌باشد. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده و صاحب فرزند شده‌ است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا، قصد پنهان کردن آن‌ها را دارند. همچنین جام مقدس نه یک شئ، بلکه خود مریم مجدلیه(رحم مریم مجدلیه) است.

تئوری‌های مختلف دیگری نیز در این فیلم وجود دارند؛ برای مثال این که لئوناردو داوینچی همجنسگرا بوده‌ و نقاشی معروف مونالیزا در واقع پرتره داوینچی از خودش به شکل یک زن است.

داستان در کشورهای فرانسه و بریتانیا و در بعضی اماکن مشهور این دو کشور اتفاق می‌افتد. مانند موزهٔ لوور.

پنج ماه پیش از شروع داستان، واتیکان به اسقف آرینگروسو، رهبری یک فرقه مسیحی تندرو موسوم به اپوس دئی (یعنی: کار خدا) اعلام می‌کند که می‌خواهد دست از حمایت از این فرقه بردارد و ۲۰ میلیون یوروی اهدایی فرقه را هم پس خواهد داد. فردی موسوم به استاد که در اصل قصد تخریب وجههٔ کلیسا و اپوس دئی را دارد، به اسقف پیشنهاد می‌دهد در ازای ۲۰ میلیون، جام مقدس گمشدهٔ عیسی را در اختیارش بگذارد تا اپوس دئی قدرت و محبوبیت زیادی پیدا کند؛ ولی در حقیقت با استفاده از یکی از نیروهای اسقف به قتل اعضای دیر صهیون که مخالفان قدیمی کلیسا و حافظان جام مقدس هستند، می‌پردازد تا خودش بتواند جام را به دست بیاورد.

استاد اعظمِ دیر صهیون که رئیس موزه لوور است پیش از مرگ، اسرار یافتن جام را به نوه‌اش (صوفی)، که نوه واقعی اش نبود منتقل می‌کند و از او می‌خواهد از دانشمندی آمریکایی (رابرت لنگدان) که در نمادشناسی مذهبی و دیرین‌شناسی تبحر دارد کمک بخواهد. این دو با وجود تعقیب بی‌امان پلیس و نیروهای استاد، مرحله به مرحله به جام مقدس نزدیک می‌شوند و در این راه از یک تاریخ‌دان انگلیسی (تیبنیگ) هم کمک می‌گیرند که در نهایت معلوم می‌شود او همان استاد تقلبی است. نهایتاً راز جام مقدس مشخص می‌شود و صوفی هم حقیقت و خانواده گمشده‌اش را پیدا می‌کند و…

بازیگران

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون