گانگستر آمریکایی (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گانگستر آمریکایی
200px-American Gangster poster.jpg
کارگردانریدلی اسکات
تهیه‌کنندهریدلی اسکات
برایان گریزر
نویسندهاستیون زایلیان
بازیگراندنزل واشنگتن
راسل کرو
جاش برولین
روبرت فیتزگرالد دیگز
جان هاکس
جان اورتیز
آرماند آسانته
تد لواین
کوبا گودینگ جونیور
چیوتل اجیوفور
روبی دی
کی‌دی استریکلند
موسیقیگری جی-ویز
فیلم‌بردارهریس سوایدز
تدوین‌گرپیترو اسکالیا
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهیونیورسال پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۲ نوامبر ۲۰۰۷
مدت زمان
۱۵۸ دقیقه
کشورایالات متحده آمریکا
زبانانگلیسی

گانگستر آمریکایی (به انگلیسی: American Gangster) نام فیلمی آمریکایی ست به کارگردانی ریدلی اسکات و با بازی ستارگانی همچون راسل کرو و دنزل واشنگتن که در سال ۲۰۰۷ ساخته شد.

داستان فیلم[ویرایش]

داستان فیلم به دهه ۱۹۶۰–۱۹۷۰ میلادی در آمریکا بازمی‌گردد. اوج دوران تبعیض نژاد در آمریکا. در آن زمان یک خلاف کار حرفه‌ای به نام بامپی به دلیل مشکلات قلبی می‌میرد و در مراسم ختم او دست راستش فرانک لوکاس (دنزل واشنگتن) ریاست گروه را به عهده می‌گیرد؛ شخصی که دیگران فکرش را هم نمی‌کردند چون لوکاس یک سیاه پوست است.

فرانک با یک شگرد تازه، واردِ کارِ زیرزمینی نیویورک می‌شود. او بدون هیچ واسطه و دلالی شروع به کار می‌کند و هروئین مورد نیازش را به‌طور مستقیم از منبع مواد مخدر در یکی از مناطق آسیا دریافت می‌کند. موادی بسیار خالص را با ارزان‌ترین قیمت به نام جادوی آبی (blue magic) در اختیار مردم قرار می‌دهد و طولی نمی‌کشد که یک رانندهٔ سیاه پوست تبدیل به یک جنایت کار میلیونر می‌شود.

در آن سو کارآگاه ریچارد رابرتز (راسل کرو) پلیسی فداکار است که در بخش پلیس هیچ طرف داری ندارد. پلیس منحرف شده و به راحتی رشوه می‌گیرد اما چون رابرتز اهل رشوه‌گیری نیست او را محدود کرده‌اند و بخش مناسبی در اختیارش نمی‌گذارند. رابرتز با کمک فردی، چند تن عیاش را پیش خود جمع می‌کند و وقتی که از آن‌ها پلیس می‌سازد بخش پلیس جدایی باز می‌کند و با افراد جدیدش به فکر حل کردن معمای جادوی آبی می‌افتد.

فرانک لوکاس که حالا میلیونر شده تمام دوستانش را جمع می‌کند. او خانواده سیاه پوست فقیرش را از پائین شهر دعوت می‌کند و برای آن‌ها یک عمارت بزرگ می‌خرد. فرانک آدم بی‌احساسی نیست و به نهاد خانواده بسیار احترام می‌گذارد. در یکی از شب‌ها در کلوپی که در آن به مناسبت ورود خانواده اش جشن گرفته دختری به نام اوا کندو را ملاقات می‌کند و بعد از یک دوره معاشقه با او ازدواج می‌کند. اما در همین شب عروسی کاراگاه رابرتز از او عکس برداری می‌کند و در اختیار پلیس قرار می‌دهد. او و بخشش در حال گشتن به‌دنبال راه ورود مواد مخدر به شهر و دستگیری فرانک هستند.

در شب کریسمس، فرانک و همسرش اوا در حال تفریح در شهر هستند که به آن‌ها تیراندازی می‌شود. همسر فرانک به شدت ترسیده و به او پیشنهاد می‌کند که از آن‌ها از آمریکا فرار کنند ولی فرانک نمی‌پذیرد.

از سویی دیگر رابرتز از طریق یکی از چند پسرعمو فرانک رد او و منبع پخش جادوی آبی را می‌گیرد. او به یک فرودگاه نظامی می‌رود و متوجه می‌شود که جادوی آبی از داخل تابوت‌های سربازان آمریکایی از جنگ ویتنام وارد آمریکا می‌شدند. بعد از این کار او به ساختمان فروش مواد می‌رود و همه را دستگیر می‌کند بعد از ردگیری‌های لازم فرانک را که مادر و همسرش را به کلیسا برده بود بازداشت می‌کند.

مراحل قانونی طی شده و فرانک لوکاس به زندان می‌افتد. در یکی از بازجویی‌های او با رابرتز او لیست تک تک پلیس‌های خیانت کار و دلال‌های هروئین و گانگسترهای مواد مخدری را که در زندگی جنایی اش دیده تحویل رابرتز می‌دهد. این برگ برنده اوست، کسی که از ابتدای کارش نه به گنگستری یا جنایت کار دیگری احتیاج نداشته از دستگیری این آدم‌ها زخمی نمی‌خورد.

کم‌کم تمام جنایتکاران دستگیر می‌شوند. در طول مدت اسارت فرانک، رابرتز وکیل او می‌شود چرا که این اطلاعات برای او ارزش زیادی داشته. همسر و مادر فرانک به شهرهایشان برگشتند و باقی عموزاده‌هایش به زندان افتادند. در پایان فیلم فرانک آزاد می‌شود و با رابرتز هم چون دو دوست می‌روند و قهوه سفارش می‌دهند.

بازیگران[ویرایش]

جوایز[ویرایش]

این فیلم کاندیدای ۲ اسکار (کاندیدای اسکار بهترین طراحی هنری-کاندیدای اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن) در سال ۲۰۰۸ شد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی