رشادی گوش‌موشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رشادی گوش‌موشی
Arabidopsis thaliana.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: کلم‌سانان
تیره: شب‌بویان
سرده: رشادی
گونه: A. thaliana
نام علمی
Arabidopsis thaliana
(L.) Heynh.
Arabidopsis thaliana distribution.svg
مترادف

Arabis thaliana

رَشادی گوش‌موشی یا آرابیدوپسیس تالیانا یک گیاه کوچک و بومی اروپا، آسیا و شمال غربی آفریقاست. این گیاه اولین گیاهی است که نقشه ژنی‌اش توالی‌یابی شد.

شاهی گوش موشی Arabidopsis thaliana گیاه مین یاب!

گیاه مین یاب گیاهی یکساله و دولپه‌ای است. این گیاه یک خردل کوچک است که به خانوادهٔ Brassicaceae تعلق داشته واغلب در ردیف کلم بروکلی و گل کلم دسته‌بندی می‌شود با این تفاوت که این گیاه مصرف خوراکی ندارد. طول این گیاه در حدود ۳۰–۲۰ سانتیمتر است. رنگ گلها سفید بوده وهر گل از چهارگلبرگ تشکیل شده است. ضخامت گلها ۴–۲ میلیمتر می‌باشد. برگها کوچک کنگره‌ای و پرزدار هستند.

این گیاه کوچکترین ژنوم شناخته شده گیاهی را دارا است. اندازه ژنوم این گیاه حدود 135 مگابیس است ودارای 27000 ژن و 35000 پروتئین می‌باشد. این گیاه ۵ کروموزوم دارد که در مقایسه با گیاهان دیگر، عدد کمی ست. نوع تراریخته ای از شاهی گوش موشی ایجاد شده است که می‌تواند مین‌ها و مواد منفجره ی پنهان شده در خاک را پیدا کند[نیازمند منبع]. . جالب تر اینکه رنگ برگهای این گیاه بعد از تماس با مواد انفجاری از سبز به قرمز تغییر می‌یابد و این ویژگی به خاطر ایجاد تغییر ژنتیکی در گیاه می باشد [نیازمند منبع]. در واقع هنگامیکه این گیاه در حضور No2 رشد کند پس از سه تا پنج هفته برگهای آن از سبز به قرمز تغییر رنگ می‌یابد به این خاطر که گیاه به دی اکسید نیتروژن موجود در مواد منفجره حساس است.[۱]

منابع

  1. منبع: سایت دانشجویان علوم گیاهی دانشگاه تهران

جستارهای وابسته