رز آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
SUNTORY blue rose APPLAUSE نام رسمی گل رز آبی است که توسط شرکت سانتوری ایجاد شده‌است.
رز آبی تولید شده در برزیل

رز آبی در طبیعت موجود نیست. گیاه رز فاقد یک ژن برای ایجاد رنگ آبی‌ است. در سال ۲۰۰۴ یک شرکت ژاپنی به نام سانتوری Suntory و یک شرکت استرالیایی بنام ﻓﻠـﻮرﻳﮋن Florigene یک ژن آبی از بنفشه را به گل رز اضافه کرد و برای اولین بار رز آبی در جهان با موفقیت ایجاد شد. دلفینیدین رنگدانه گیاهی است که رنگ آبی را تولید می‌کند این رنگدانه به طور طبیعی در گل رز یافت نمی‌شود.[۱]

نقش مهندسی ژنتیکی در تغییر رنگ گل[ویرایش]

رنگ گل تحت تاثیر سه نوع رنگدانه، فلاونوئید‌ها، کاروتنوئید‌ها و بتالائین‌ها است.

  • فلاونوئیدها: معمول‌ترین رنگدانه بوده وطیف رنگی زیادی رنگ از زرد تا قرمز تا آبی را ایجاد می‌کنند. از فلاونوئیدهای مهم در ایجاد رنگ گل، آنتوسیانین‌ها هستند که در سلول‌های اپیدرمی گلبرگ یافت می‌شوند.
  • کاروتنوئیدها: در پلاستید سلولی قرار گرفته و رنگ‌های زرد را ایجاد می‌کنند. این رنگدانه‌ها همراه با آنتوسیانین‌ها رنگ‌های برنز، قهوه‌ای و نارنجی یا قرمز را در گلبرگ موجب می‌شوند.
  • بتالائین‌ها: به ندرت یافت شده و رنگ‌های شیری، زرد، نارنجی و بنفش را ایجاد می‌نمایند.

تنوع در رنگ گل با استفاده از مهندسی ژنتیک بر ایجاد تغییر در مسیرهای متابولیکیِ تولید فلاونوئیدها متمرکز شده‌است. بسیاری از گل‌های آبی رنگ دارای مشتقات دلفینیدین هستند اما سه گیاه رز، میخک و گل داوودی فاقد این عنصر هستند بنابراین یکی از اهداف برنامه‌های مهندسی ژنتیک سعی بر القای سنتز مشتقات دلفینیدین به منظور ایجاد گل‌های آبی در این گیاهان بوده‌است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «About Blue Roses». Garden Guides. بازبینی‌شده در 14 May 2013. 
  2. جعفری‌خانی کرمانی، مریم، علی‌اکبر جوکار و ابوالفضل حبشی. «مروری بر روش های به‌نژادی مدرن گل و گیاهان زینتی». در مروری بر روش های به‌نژادی مدرن گل و گیاهان زینتی. فصلنامه ژنتیک نوین. بازبینی‌شده در 17 May 2013. 

پیوند به بیرون[ویرایش]