رسنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رسنان یکی از روستاهای بسیار زیبا و بیمانند و منحصر بفرد از لواسان بزرگ بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات استان تهران ایران است. این روستا در یازده کیلومتری جاده تهران به دماوند و در فاصله چهارده کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش لواسانات واقع است. بعد از رودخانه جاجرود و حرکت به سمت سد لتیان, شما به این روستای زیبا می‌رسید. روستایی ویژه و بی همتا در نزدیکی تهران که خوراک یک سفر یک روزه برای تعطیلات آخر هفته است. تنفس هوای پاک و دیدن آسمان آبی غنیمتی است که شما می توانید طی مدت نیم ساعته و در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری هر کجای اطراف تهران به آن برسید. آب و هوای رسنان در بهار و تابستان خوشایند و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. البته درست است که هوای در زمستان سرد است، اما دیدن این روستا را در تمام فصول به شما توصیه می‌کنیم. این روستای زیبا و ویژه با مناظر دلفریب و جلوه‌های کم‌نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند. مردم روستای رسنان مانند دیگر روستاهای منطقه به زبان پارسی کهن گفتگو می‌ کنند.[۱] مردمان رسنان به لحاظ نزدیکی بسیار مکانی به پایتخت از زمان‌های بسیار قدیم دارای دو خانه، یکی در تهران برای فصل زمستان و دیگری برای بقیه سال در رسنان بوده‌اند.از این رو، ضمن حفظ اصالت ویژگی‌های خوب خانواده‌های با فرهنگ ایرانی، فرزندان شان بسیار تحصیل کرده می‌باشند که با توجه به تعداد جمعیت، از نسبتهای بسیار بالای تحصیل کردگان در کشورمان می‌باشند. اگر می‌خواهید روستاگردی کنید می‌توانید در ادامه، به روستای کوچک ۴ باغ بروید. باز در ادامه در سمت راست شما , مزرعه کلکدر قرار دارد. مزرعه کلکدر به خانواده اصیل منطقه، خانواده‌ محمدیان(فرزندان حاج حیدر محمدیان رسنانی) تعلق دارد.این خانواده‌ برای آبادانی بیشتر رسنان، مزرعه بسیار بزرگ کلکدر با بیش از دویست هکتار مساحت را وقف امام حسین و توسعه روستا نموده‌اند. رسنان دارای یک دبستان می‌باشد که زمین آن توسط مرحوم علی اصغر محمدیان اهدا و در بیش از ۵۰ سال پیش ساخته شد.

طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تغییر و به جای آن‌ها ساختمان‌های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده‌است. ارزشمند است که بدانید که در زمان‌های قدیم روستای رسنان از بافت قدیمی جالبی بهره می‌برد. بر طبق مستندات و به ویژه وقف نامه مزرعه کلکدر, گروهی از خانواده هادیان از خاندان زند و فرزندان حاج محمد حسن خان و سلیمان شاهسواری می‌باشند. ایشان در زمان کشتار خاندان ایشان در زمان سلطان آغا محمد خان قاجار به صورت مخفیانه از مناطق شیراز مهاجرت کرده‌اند بافت جالب و سنتی خاصی را در این منطقه برای خانه‌های خود اختیار کرده بودند. متأسفانه باغات این مناطق در حال نابودی و کوه‌ها هم در معرض فرسایش بدی هستند. در سال‌های اخیر بسیاری از باغات تغییر کاربری داده شده و ویلاهای فراوانی در آن‌ها ساخته شده‌اند. از طرفی ساکنان تهران و اطراف در ایام تعطیلی به این مناطق می آیند و ملاحظات لازم را برای نگهداری از پیکره زیستی این روستاها نمی‌کنند.

چطور برویم؟ فاصله تهران تا رسنان از اولین خروجی تهران به سمت جاجرود ۳۳ کیلومتر است اما برای رفتن به رسنان از دو مسیر می‌توان استفاده کرد: یکی مسیر تهران، جاجرود، سد لتیان، رسنان تهران، و دیگری. لواسان، نارون، هنزک، افجه و نیکنامده و سپس رسنان. هر دو این مسیرها آسفالته است. اگر قصد دارید از تهران به سمت رسنان بروید، می‌توانید از مسیر بزرگراه شهید بابایی، مسیر جاجرود، سد لتیان و رسنان می‌باشد.مسیر دورتر از جاده لشگرک، لواسان کوچک رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای نیکنامده برسید و سپس از آنجا به سمت رسنان بروید. برای مسیر برگشت می‌توانید با ادامه راه به سمت جاده جاجرود رفته و در این مسیر از طبیعت زیبای اطراف سد لتیان نیز لذت ببرید.

از رسنان تا سد لتیان شش کیلومتر، از سد تا جاده جاجرود حدود هفت کیلومتر و از آنجا تا بزرگراه بابایی حدود ۱۵ کیلومتر راه در پیش خواهید داشت.متأسفانه از نظر معماری هویت این روستا دگرگون شده‌است. سوغات : گندم، جو و بنشن عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، ازگیل گیلاس، آلبالو و هلو، خرمالو، آلو، گلابی توت از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. فراورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز رواج دارد.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۳۷۵ نفر در ۲۱۵ خانوار است که قطعاً تا کنون افزایش یافته‌است.

منابع[ویرایش]

  • «ویکی انگلیسی».
  • قصران (کوهسران) نوشته حسین کریمان، جلد نخست، صفحه ۴۵۲

پیوند به بیرون[ویرایش]