دندان‌درد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دندان‌درد
Address to the toothache.jpg
"Thou hell o' a' diseases"William Hole's illustration for رابرت برنز' poem Address to the Toothache (1897, poem circa 1786).
تلفظ
  • synonyms = Odontalgia,[۱] dentalgia,[۱] odontodynia,[۱] odontogenic pain[۲]:۳۹۶
تخصصدندان‌پزشکی

دندان‌درد (انگلیسی: Toothache) که با نام درددندان نیز شناخته می‌شود، نوعی درد است که در دندان یا ساختارهای نگهدارنده آن ایجاد می‌گردد که ناشی از بیماری‌های دندان یا درد ارجاعی از بیمارهای غیر دندانی است. تشدید دندان‌درد می‌تواند خواب، تغذیه و فعالیت‌های روزانه فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد.

تسکین درمان[ویرایش]

از گذشته تاکنون پزشکان و طبیبان روش‌های مختلفی را برای برطرف و ساکت کردن درد انجام دادند؛ که هرکدام بستگی به نوع و میزان درد مختلف بود.

پزشکان امروزه برای برطرف کردن درد دندان نه درمان! به صورت قرضی از استامینوفن، ایبوپروفن، ژلوفن، نوافن، دگزامتازون، آسپرین و … استفاده می‌کنند که هرکدام بستگی به نوع شرایط خاص خودش متفاوت است.

حتی گونه ای از دارو است که به صورت موضعی به نام لیدوکائین تجویز می‌شود که سرعت تسکین درد به بیشتر از ۵ ثانیه نمی‌رسد، اما به صورت موقت است.

گل ادویه میخک

ولی در گذشته طبیبان طب سنتی قدیم از روش‌های خانگی و گیاهان طبیعی استفاده می‌کردند.

آنها با استفاده از داروهای تک و ترکیبی(مخلوط) برای تسکین درد استفاده می‌کردند.

از جملهٔ آنها که قویترین نوع خودش بود گل میخک نام داشت استفاده می‌کردند که یک شاخه کوچک آن معادل داروی لیدوکائین عمل می‌کرد.

همچنین از مواردی مثل:

نیز استفاده می‌کردند

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Duncan L, Sprehe C (2008). Mosby's dental dictionary (2nd ed.). St. Louis, Mo.: Mosby. ISBN 978-0-323-04963-4.
  2. Tollison CD, Satterthwaite JR, Tollison JW (2001). Practical pain management (3rd ed.). Philadelphia, Pa.: Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 978-0-7817-3160-7.

پیوند به بیرون[ویرایش]