دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

مختصات: ۳۵°۴۳′۲۰″شمالی ۵۱°۲۳′۱۵″شرقی / ۳۵٫۷۲۲۳۴۴۹°شمالی ۵۱٫۳۸۷۵۷۸۸°شرقی / 35.7223449; 51.3875788
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
UTEH Econ7.jpg

دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران است.

ریاست این دانشکده هم اکنون بر عهده‌ی دکتر علی سوری و معاونت آموزشی دکتر محسن مهرآرا میباشد.

تاریخ[ویرایش]

از سال ۱۳۴۲ هجری شمسی سه گروه آموزشی اقتصاد سیاسی، اقتصاد اجتماعی و اقتصاد پولی و مالی در «دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی» با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کردند، تا اینکه در آبان ۱۳۴۶ دانشکده اقتصاد به صورت مستقل شکل گرفت.

در سال ۱۳۴۹ و در زمان مدیریت دکتر منوچهر آگاه این دانشکده به محل کنونی آن واقع در خیابان امیرآباد منتقل گردید.[۱]

مشخصات[ویرایش]

هم اکنون ۳ گروه آموزشی اقتصاد اجتماعی، اقتصاد نظری و پولی و مالی در این دانشکده فعال‌اند و در یک رشته کارشناسی، سه رشته کارشناسی ارشد و یک رشته دکتری (۵ گرایش) دانشجو می‌پذیرند.[۲]

این دانشکده اکنون با ۳۰ عضو هیئت علمی به ریاست دکتر سوری اداره می‌شود.

نشریه‌ها[ویرایش]

این مؤسسه دو مجله اقتصادی به زبان‌های فارسی و انگلیسی با عناوین زیر منتشر می‌کند:

 • مجله و علمی - پژوهشی تحقیقات اقتصادی به زبان فارسی،
 • مجله و Iranian Economic Review(به زبان انگلیسی)[۲]

گروه‌ها[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد اجتماعی[ویرایش]

این گروه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته اقتصاد توسعه و برنامه‌ریزی دانشجو می‌پذیرد.

معرفی رشته[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد اجتماعی از آغاز شکل‌گیری دو هدف زیر را در نظر داشته‌است: انجام پژوهش و ایجاد زمینه و لازم پایه ریزی و گسترش تئوری و سیاست‌های توسعه و اقتصادی وبرنامه‌ریزی به نحوی که بتواند مسیرهای اصلی حرکت اقتصادی را به سوی استقلال طراحی کند.

تربیت کارشناسانی که بتوانند ضمن استفاده آگاهانه و مفید از دستاوردهای علوم اقتصادی و برنامه‌ریزی، تکیه اساسی فعالیت‌های اجرایی خود را بر دستاوردهای تفکر اقتصادی غیر وابسته و مستقل بگذارند.

برنامه ریزی سیستم‌های اقتصادی به تعلیم و تحقیق دربارهٔ و تئوری، مدلسازی، طراحی و کاربردروش‌های برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی می‌پردازد؛ به طوری که دانش آموختگان این گروه می‌توانند طراحی استراتژی و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را بر عهده گرفته به عنوان کادربرنامه ریزی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان‌های مختلف تولیدی، خدمات اقتصادی واجتماعی، صنایع، بانک‌ها و مؤسسات تجاری و مالی فعالیت کنند.

گروه آموزشی اقتصاد نظری[ویرایش]

گروه آموزشی اقتصاد نظری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و با گرایش‌های اقتصاد نظری و اقتصاد انرژی دانشجو می‌پذیرد.

معرفی رشته[ویرایش]

گروه اقتصاد نظری اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • تربیت کادر تخصصی مورد نیاز نهادها و سازمان‌های اجرایی در مسائل اقتصادی
 • تربیت کادر تخصصی مورد نیاز بخش‌های انرژی کشور
 • انجام تحقیقات و مطالعات مستمر در زمینه اقتصاد اسلامی در ابعاد علمی و تجربی
 • پیشبرد مرزهای دانش اقتصاد در زمینه‌های نظری و کاربردی برای دستیابی به استقلال علمی وخود اتکایی اقتصادی

دانش آموختگان اقتصاد نظری به عنوان تحلیلگران اقتصادی می‌توانند در جهت رشد و توسعه کشور، تأمین اشتغال، تثبیت قیمت‌ها، تخصیص مطلوب منابع و سایر مسائل اقتصادی مقطعی، طرح‌ها و تحلیل‌های کارساز ارائه کنند.و دانش آموختگان اقتصاد انرژی جهت تأمین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت نفت(نفت، گازوپتروشیمی) توانمندی‌های زیر را به دست می‌آورند:

تجزیه و تحلیل موضوعات مختلف اقتصاد انرژی از قبیل ساختار بازار هیدروکربورهای نفتی ومشتقات آن و سایر انرژی‌ها، قیمت گذاری، صرفه جویی، جانشینی، بازاریابی و بازرگانی بین‌المللی انواع مختلف انرژی، شناخت تحولات سیاسی سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مربوط به انرژی‌های مختلف، بهره گیری ازشناخت کلی مراکز مصرف، اهداف و طرز عمل مجامع بین‌المللی در امر توسعه وبازاریابی نفت و فراورده‌های نفتی و تولیدات پتروشیمی، برنامه ریزی تولید و مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقتصادی، برنامه‌ریزی کلان دربارهٔ و تولید و مصرف انرژی و تعیین خط و مشی برنامه‌ریزی دراز مدت در سطح کشور، آشنایی با تکنولوژی موجود در جهان و بهره گیری از آن در زمینه و تولید، پالایش، توزیع، مصرف وبازاریابی انرژی.[۳]

گروه آموزشی پولی و مالی[ویرایش]

گروه آموزشی پولی و مالی در سه مقطع کارشناسی (گرایش پولی و مالی)، کارشناسی ارشد (گرایش اقتصادپولی و بین‌المللی) و دکتری (گرایش اقتصاد پولی و بین‌المللی) دانشجو می‌پذیرد.

معرفی رشته[ویرایش]

دانشجویان این گروه با مباحثی چون تجارت بین‌الملل، مالیه بین‌الملل و اقتصاد پولی آشنامی‌شوند.و دانش آموختگان این گروه جهت تأمین نیروی انسانی مورد نیاز سازمان‌های پولی و مالی کشورو وزارتخانه‌هایی مانند اقتصاد و دارایی و بازرگانی توانمندی‌های لازم راکسب می‌کنند. این توانمندی‌ها شامل تجزیه و تحلیل مسائل اقتصاد بین‌الملل و مسائل پولی کشور و سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی است. همچنین توانایی لازم برای برنامه‌ریزی جهت توسعه و تجارت وسیاستگذاری‌های مربوط به مسائل پولی، مالی و ارزی را به دست می‌آورند.

امکانات آموزشی و پژوهشی[ویرایش]

کتابخانه[ویرایش]

آمار کتاب‌ها و مجلات کتابخانه به شرح زیر است:

فارسی انگلیسی فرانسه زبان‌های دیگر
کتاب ۴۶۲۱ ۱۱۷۲۸ ۱۰۳۴ ۹۹
مجله ۲۳۵ ۴۵۶ - ۱

دو مرکز رایانه‌ای با ۴۰ دستگاه رایانه که متصل به شبکه اطلاع رسانی جهانی و مجهوز به دستگاه‌های ویدئو پروژکتور و ویژولایزر است

تالار شهید جوزی با ظرفیت ۲۵۲ نفر

دو آزمایشگاه اقتصاد سنجی نیز در حال تجهیز است و دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشدو دکتری در آن‌ها مشغول انجام پروژه‌های تحقیقاتی خود هستند.

دو مجله و معتبر علمی - پژوهشی تحقیقات اقتصادی به فارسی و مجلهIranian Economic Review به زبان انگلیسی

فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

از جمله پژوهش‌های اقتصادی به انجام رسیده در این دانشکده در قالب کتاب یا به صورت مقاله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی امکان تأسیس یک بانک توسعه چند ملیتی در لبنان، بررسی کاربرد تئوری‌های عمده و مصرف و سرمایه گذاری در اقتصاد ایران، بازسازی اقتصاد ایران پس از جنگ با توجه به تجربیات آلمان غربی، ارزیابی سیاست نرخ گذاری ارز در ایران، نگرشی بر اصلاحات ساختاری جامعه و توسعه نیافته

هدایت فکری دانشجویان درانجام پژوهش‌ها و نوشتن رساله‌های کارشناسی ارشد و دکتری، برگزاری سمینارهای علمی و انتشار نشریات اقتصادی از دیگر فعالیت‌های مؤسسه به شمار می‌آید.

این دانشکده پروژه‌های تحقیقی و پژوهشی را که از مراکز مختلف دولتی و خصوصی از قبیل وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تامین اجتماعی، مؤسسه تحقیقاتی پولی و بانکی، وزارت اموراقتصادی و دارایی، امور مجلس، بانک مرکزی و غیره درخواست می‌شوند، به انجام می‌رساند. ازمهم‌ترین این پژوهش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شناسایی موانع رقابت در اقتصاد ایران، توسعه ومالی در بازارهای پول و سرمایه، توسعه ومالی در بازارهای پول و سرمایه، مدیریت استراتژیک توسعه وتجاری و صادرات غیر نفتی، تعیین متغیرهای هدف پولی مناسب برای سیاستگذاری پولی.[۳]

موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی[ویرایش]

UTEH Econ2.jpg

برای انجام بررسی‌های اقتصادی و ایجاد امکان تحقیقات بیشتر اقتصادی و علمی برای گروه‌های آموزشی و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناسان اقتصادی کشور و همچنین تربیت کادر لازم برای تهیه و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های اقتصادی و اجتماعی کشور در سال ۱۳۳۹ مؤسسه تحقیقات اقتصادی در دانشکده حقوق، علوم سیاسی و اقتصادی تشکیل شد و سپس با انتقال دانشکده اقتصاد به پردیس مجزا، موسسه نیز به مکان فعلی واقع در خیابان کارگر شمالی انتقال یافت و از سال ۱۳۴۹ با نام مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی فعالیت خود را ادامه داد.این مؤسسه اکنون به نام مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران شناخته می‌شود. در حال حاضر موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی در چهار حوزه آموزش، پژوهش، امور ترویجی مانند نشر کتاب و برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی و مشاوره به سازمان‌ها و مراکز دولتی و غیر دولتی خدمات ارائه می نماید. وبگاه رسمی موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران

منابع[ویرایش]

 • وبگاه رسمی دانشگاه تهران
 • وبگاه رسمی موسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران
 • «وبگاه دانشگاه تهران» (به انگلیسی). بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۳ فوریه ۲۰۰۸.
 • روابط عمومی دانشگاه تهران
 • روابط عمومی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
 • دانشنامهِ اطلاعات پردیس‌های دانشگاه تهران، روابط عمومی دانشگاه تهران، ۱۳۸۴
 • شناسان دانشگاه تهران، ۱۳۸۳

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2580141
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ وب‌گاه رسمی دانشگاه تهران
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ روابط عمومی دانشگاه تهران