پرش به محتوا

دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران
سردر دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران
نام مستعاردانشکده‌ مدیریت
نوعدولتی، روزانه
بنیانگذاری شده۱۳۳۴
وابستگیدانشگاه تهران
رئیسطاهر روشندل اربطانی
اعضای هیئت علمیبیش از ۹۵ نفر
دانشجویانبیش از ۳۰۰۰ نفر
فارغ‌التحصیلانبیش از ۲۱۰۰۰ نفر
موقعیتتهران، ایران
وبگاه

دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران ، یکی از "مجموعه دانشکده‌ها"ی دانشگاه تهران است که در شهر تهران قرار دارد. این کالج؛ شامل چهار دانشکده ی "مدیریت صنعتی و فناوری"، "مدیریت کسب و کار"، "حسابداری و علوم مالی" و "مدیریت دولتی و علوم سازمانی" با بیش از ۳۰۰۰ دانشجو می باشد.[۱] با توجه به تغییر عناوین پردیس های دانشگاه تهران همانند پردیس‌ فنی، پردیس هنر، پردیس ابوریحان و ... که مجموعه از دانشکده های دانشگاه تهران بوده و پذیرای دانشجویان آموزش رایگان می باشند به "دانشکدگان" [۲] از سال 1402 دانشکده مدیریت نیز که مجموعه ای از چندین دانشکده در دانشگاه تهران است، به " دانشکدگان مدیریت" تغییر نام یافته است. [۳] این دانشکدگان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته‌های مختلف [۴] همچون مدیریت دولتی، مدیریت بازرگانی، حسابداری و... دانشجو می‌پذیرد.

تاریخچه[ویرایش]

حیاط اصلی دانشکدگان مدیریت
ساختمان مرکزی دانشکدگان مدیریت

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تحت عنوان موسسه علوم اداری در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی به موجب عقد قرارداد بین دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به منظور تربیت مدیران برای اداره سازمان های دولتی و خصوصی، در دانشکده حقوق دانشگاه تهران راه اندازی گردید و فعالیت خود را با همکاری گروهی از اساتید آمریکایی آغاز نمود. از شهریور ۱۳۳۶ اداره آن به متخصصان و اساتید ایرانی واگذار گردید و موسسه نیز بنام « موسسه علوم اداری و بازرگانی » تغییر نام یافت. در سال ۱۳۴۳ با تصویب شورای دانشگاه و تایید شورای مرکزی دانشگاه ها این مرکز علمی با تغییر نام به « دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی » به فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود ادامه داد.[۵] در تاریخ دی ماه سال ۱۳۷۸ بر اساس مصوبه شورای دانشگاه تهران و سپس در تیر ماه ۱۳۷۹، براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی نام دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی به «دانشکده مدیریت» دانشگاه تهران تغییر یافت.[۵] در سال ۱۳۴۷ مقطع کارشناسی رشته حسابداری، در سال ۱۳۵۴ رشته دکترای مدیریت، در سال ۱۳۶۲ کارشناسی رشته مدیریت صنعتی و در سال ۱۳۶۶ کارشناسی مدیریت بیمه به رشته‌ها و مقاطع قبلی اضافه گردید. همچنین در سال ۱۳۶۷ دوره دکتری مدیریت پس از انقلاب فرهنگی مجدداً بازگشایی گردید.[۶]

فضل‌الله اکبری از نخستین رئیسان دانشکده در این باره چنین می‌گوید[۷]:

دانشکده مدیریت از زاویه پل گیشا

« ... در طول سال ۱۳۴۲ توضیحاتم رئیس وقت دانشگاه تهران را متقاعد و مصمم کرد که دانشگاه تهران، مانند بسیاری از مهمترین دانشگاه‌های جهان، و به لحاظ نیاز کشور، می‌باید دانشکده‌ای برای آموزش و تحقیقات مدیریت داشته باشد. در ابتدای شهریور ۱۳۴۳ شادروان دکتر صالح رئیس دانشگاه، در جلسه‌ای پرشور و با مخالفتهای بسیار، بالاخره تاسیس دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی را به تصویب شورایعالی فرهنگ رسانید ... . مخالفت‌ها با تاسیس این دانشکده، اولین در نوع خود در کشور، بیشتر از ناشناخته بودن مدیریت به عنوان رشته‌ای از دانش ناشی می شد.»

با توجه به گسترش فعالیت های علمی دانشکدگان، براساس مصوبه هیات امنای دانشگاه تهران در تاریخ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ مبنی بر ارتقاء ساختاردانشکده به سطح"دانشکدگان مدیریت"متشکل از دانشکده های چهارگانه *دانشکده مدیریت صنعتی و فناوری ،*دانشکده مدیریت کسب و کار، *دانشکده حسابداری و علوم مالی و *دانشکده مدیریت دولتی و علوم سازمانی ، این موضوع در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ مقارن با بزرگداشت مقام معلم و استاد با حضور وزیر محترم عتف و همزمان با افتتاح سردر جدید بطور رسمی اعلام گردید.[۸].

ساختار سازمانی دانشکده، متشکل از "ریاست" و دو معاونت "علمی" *معاونت علمی دانشکدگان مدیریتو "اجرایی" *معاونت اجرایی دانشکدگان مدیریتمی‌باشد. اکنون ریاست دانشکده را *دکتر طاهر روشندل اربطانی برعهده دارد. [۹].

در سالهای اخیر دانشکدگان مدیریت، همکاری گسترده‌ای را در زمینه علمی و پژوهشی، با مؤسساتی همچون گروه صنعتی گلرنگ[۱۰]، شرکت "های وب"، بنیاد فرهنگی مصلی نژاد [۱۱] ، بنیاد علمی قلم چی [۱۲] ، شرکت نستله[۱۳][۱۴] و شرکت یونیلیور [۱۵] انجام می‌دهد. دانشکدگان مدیریت در سند استراتژیک خود، "توسعه کیفی"، "بین‌المللی شدن" و "گسترش تعاملات با صنعت" را در افق پیش روی خود، به عنوان اهداف اصلی تعریف نموده است [۱۶].

وضعیت کنونی[ویرایش]

هم اکنون این دانشکدگان با دارا بودن بیش از ۹۵ عضو هیئت علمی(*اعضا هیات علمی دانشکدگان مدیریت) تمام‌وقت و بیش از 700 دانشجوی مقطع دکتری تخصصی، ۱۵۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۲۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی، آموزش و پروراندن نیروهای کارشناس در رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت کسب و کار (MBA)، مدیریت منابع انسانی، مدیریت شهری، مدیریت رسانه و مدیریت فناوری اطلاعات،مدیریت امور بانکی و مدیریت بیمه در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی را بر عهده دارد. برنامه درسی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشکدگان از اینجا قابل دسترسی هستند.

دبیرخانه برخی از کنفرانس‌های علمی مهم رشته مدیریت در ایران؛ همچون کنفرانس مدیریت استراتژیک، کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندینگ[۱۷] (پیشتر کنفرانس مدیریت بازاریابی)، کنفرانس مدیریت منابع انسانی[۱۸] و جایزه ملی تحول دیجیتالی ایران[۱۹] در این دانشکدگان مستقر است.

اساتید برجسته فعلی[ویرایش]

دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشکده مدیریت در ایران، همواره دانشجویان و پژوهشگران نخبه را به خود جذب کرده است. گفتنی است که گروه‌های اصلی تشکیل دهنده دانشکدگان مدیریت، گروه مدیریت دولتی و گروه مدیریت بازرگانی بوده و سایر گروه‌ها از این دو گروه به تدریج تفکیک شده اند.

استادان برجسته دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران عبارتند از:

ساختمان دانشکدگان[ویرایش]

این دانشکده در آغاز در دانشکده حقوق دانشگاه تهران جای داشت. سپس به ساختمانی در خیابان ابوریحان منتقل شد و سرانجام در سال ۱۳۶۴ به ساختمان تازه ساخت در بزرگراه جلال آل‌احمد (پل گیشا) (محل کنونی) منتقل گردید. معمار ساختمان کنونی دانشکدگان، حسین امانت است. در سال ۱۳۷۵ ساختمان الغدیر(*دانشکده مدیریت صنعتی و فناوری کنونی) به همراه آمفی‌تئاتر آن در چهار طبقه ساخته شد و در سال ۱۳۹۰ ساختمان امام رضا (*دانشکده حسابداری و علوم مالیکنونی) توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد در دانشکدگان احداث شده است. همچنین سالن ورزشی شهدای دانشکدگان مدیریت در سال ۱۳۹۴ با مشارکت شهرداری منطقه ۶ تهران به بهره برداری رسید. ساختمان دانشکدگان مدیریت در فهرست آثارملی ایران ثبت شده است [۲۰].

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

بنا به آخرین اطلاعات موجود، گروه‌های آموزشی زیر [۲۱] در حال حاضر در دانشکدگان فعالیت می‌کنند:

 1. گروه حسابداری [۲۲]
 2. گروه مهندسی مالی [۲۳]
 3. گروه بازارها و نهادهای مالی [۲۴]
 4. گروه مدیریت تکنولوژی و نوآوری [۲۵]
 5. گروه مدیریت فناوری اطلاعات [۲۶]
 6. گروه مدیریت عملیات و علوم تصمیم [۲۷]
 7. گروه مدیریت رسانه و ارتباطات کسب و کار [۲۸]
 8. گروه استراتژی و سیاست گذاری کسب و کار [۲۹]
 9. گروه بازاریابی و توسعه بازار [۳۰]
 10. گروه علم اطلاعات و مدیریت دانش [۳۱]
 11. گروه رهبری و سرمایه انسانی [۳۲]
 12. گروه خط‌مشی و اداره امور عمومی [۳۳]

پیش از این گروه های آموزشی مطالعات مدیریت اسلامی و مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) در دانشکدگان وجود داشتند که یا منحل شده و یا در گروه های آموزشی دیگر ادغام گشتند. گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش‌شناسی (رشته کتابداری سابق) از سال ۱۳۹۵ به این دانشکدگان اضافه شد. همچنین این دانشکدگان دوره‌های یکساله MBA و DBA (دکتری مدیریت کسب‌وکار) را برگزار می‌نماید[۳۴][۳۵].

امکانات آموزشی و پژوهشی[ویرایش]


نشریه‌ها[ویرایش]

اداره انتشارات دانشکدگان مدیریت از تابستان ۱۳۶۷ با انتشار فصلنامه «دانش مدیریت» آغاز به کار نمود. فصلنامه علمی ­- پژوهشی «بررسی‌های حسابداری و حسابرسی» از تابستان سال ۱۳۷۱ و دوفصلنامه علمی­ پژوهشی «تحقیقات مالی» از زمستان ۱۳۷۲در این اداره منتشر می­‌شوند. فصلنامه «دانش مدیریت» نیز از دی ماه سال ۱۳۸۶ موفق به اخذ درجه «علمی ­- پژوهشی» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. در تابستان ۱۳۸۷ «دانش مدیریت» پس از انتشار ۸۱ شماره به کار خود پایان داد و به چهار فصلنامه علمی ­_ پژوهشی «دانش مدیریت دولتی»، «دانش مدیریت بازرگانی»، «دانش مدیریت صنعتی» و «دانش مدیریت فناوری اطلاعات» بخش‌بندی شد.[۳۶] اکنون شش نشریه به شکل فصلنامه به نام‌های زیر منتشر می‌شود[۳۷]:


تشکل‌های فرهنگی و دانشجویی[ویرایش]

رؤسای دانشکدگان[ویرایش]

نام و سال‌های ریاست رؤسای پیشین و کنونی دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران در دنباله آورده شده است [۳۸]:

سال‌های ریاست نام رئیس
۱۳۳۳-۱۳۳۵ هری مارلو
۱۳۳۳-۱۳۳۵ موسی عمید
۱۳۳۵-۱۳۴۵ علی اصغر پورهمایون
۱۳۴۵-۱۳۵۰ فضل‌الله اکبری
۱۳۵۰-۱۳۵۵ پرویز کیقبادی
۱۳۵۵-۱۳۵۷ فیروز بهرامپور
۱۳۵۷-۱۳۵۹ علیرضا بشارت
۱۳۵۹-۱۳۶۵ علی وثوق
۱۳۶۵-۱۳۷۶ علی رضاییان
۱۳۷۶-۱۳۸۵ محمدسعید تسلیمی
۱۳۸۵-۱۳۹۲ سیدرضا سیدجوادین
۱۳۹۲-۱۳۹۷ طهمورث حسنقلی پور[۳۹]
۱۳۹۷-۱۴۰۰ بابک سهرابی [۴۰]
۱۴۰۰-تاکنون طاهر روشندل اربطانی [۴۱]

استادان پیشین برجسته[ویرایش]

برخی از دانش‌آموختگان سرشناس[ویرایش]

گالری عکس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «وبسایت دانشکدگان مدیریت». دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران.
 2. «تصویب عنوان «دانشکدگان» برای پردیس‌های غیرخودگردان». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۱-۰۵-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۱۱.
 3. YJC، خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان |. «چرا واژه «دانشکدگان» جایگزین پردیس در دانشگاه تهران شد؟». fa. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۷.
 4. «رشته های دانشکدگان مدیریت». دانشکدگان مدیریت.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ «: تاریخچه دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۲۵.
 6. «تاریخچه دانشکده». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۲۴.
 7. نوبت من نیست. فصلنامه حسابرس شماره ۳، بهار ۱۳۷۸
 8. «سردرِ دانشکده مدیریت دانشگاه تهران رونمایی شد». ایرنا. ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳.
 9. «هیأت رئیسه». دانشکده مدیریت. ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳. دریافت‌شده در ۲۸ ژوئن ۲۰۲۳.
 10. «بازدید از روند پیشرفت پروژه احداث مرکز توسعه رهبران کسب و کار». دانشکدگان مدیریت.
 11. «بنیاد فرهنگی مصلی نژاد». بنیاد فرهنگی مصلی نژاد.
 12. «بنیاد علمی قلم چی». بنیاد فرهنگی مصلی نژاد.
 13. bultannews.com، بولتن نیوز | (۱۳۹۵-۱۰-۲۷). «بازدید هیئت 15 نفره دانشکده مدیریت دانشگاه تهران از کارخانه نستله در قزوین». fa. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۸.[پیوند مرده]
 14. «تفاهم نامه دانشكده مديريت با شركت نستله - صفحه اصلی». www.managementalumni.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۸.[پیوند مرده]
 15. محمد طبيب زاده (۱۳۹۵-۰۹-۱۷). «یونیلیور شروع کننده بازی های چندسر برد». ام بی ای نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۹.
 16. «برنامه استراتژیک دانشکده». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 17. «صفحه نخست». کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندیگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 18. «صفحه نخست». کنفرانس مدیریت منابع انسانی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 19. «جایزه ملی تحول دیجیتال – شب تحول دیجیتال ایران – Digital Transformation Award». دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 20. «ثبت هشت بنای تاریخی شهر تهران در فهرست آثار ملی - مهر». خبرگزاری مهر.
 21. «گروههای آموزشی دانشکدگان مدیریت». دانشکدگان مدیریت.
 22. «گروه حسابداری». دانشکدگان مدیریت.
 23. «گروه مهندسی مالی». دانشکدگان مدیریت.
 24. «گروه بازارها و نهادهای مالی». دانشکدگان مدیریت.
 25. «گروه مدیریت تکنولوژی و نوآوری». دانشکدگان مدیریت.
 26. «گروه مدیریت فناوری اطلاعات». دانشکدگان مدیریت.
 27. «گروه مدیریت عملیات و علوم تصمیم». دانشکدگان مدیریت.
 28. «گروه مدیریت رسانه و ارتباطات کسب و کار». دانشکدگان مدیریت.[پیوند مرده]
 29. «گروه استراتژی و سیاست گذاری کسب و کار». دانشکدگان مدیریت.
 30. «گروه بازاریابی و توسعه بازار». دانشکدگان مدیریت.
 31. «گروه علم اطلاعات و مدیریت دانش». دانشکدگان مدیریت.
 32. «گروه رهبری و سرمایه انسانی». دانشکدگان مدیریت.[پیوند مرده]
 33. «گروه خط‌مشی و اداره امور عمومی». دانشکدگان مدیریت.
 34. [postmba.org// «صفحه اصلی»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). postmba.org/. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 35. «خبرگزاری فارس - آغاز پذیرش دوره‌های یکساله MBA و DBA در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران‌». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۸-۰۷-۲۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۷.
 36. «انتشارات، ساختار و وظایف». تارنمای دانشکده مدیریت دانشگاه تهران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۸ دی ۱۳۹۲.
 37. «انتشارات». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰.
 38. «روسای قدیم دانشکده». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 39. «رییس دانشکده». تارنمای دانشکده مدیریت دانشگاه تهران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۸ دی ۱۳۹۲.
 40. «رئیس جدید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران معرفی شد». دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 41. «انتصاب دکتر طاهر روشن‌دل به ریاست دانشکده مدیریت دانشگاه تهران». خبرآنلاین.
 42. «كانون دانش آموختگان دانشكده مديريت دانشگاه تهران». www.managementalumni.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئن ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 • روابط عمومی دانشگاه تهران
 • روابط عمومی دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران
 • وب‌گاه دانشگاه تهران
 • دانشنامهِ اطلاعات پردیس‌های دانشگاه تهران، روابط عمومی دانشگاه تهران، ۱۳۸۴
 • شناسان دانشگاه تهران، ۱۳۸۳

پیوند به بیرون[ویرایش]