دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

مختصات: ۳۵°۴۳′۲۳″شمالی ۵۱°۲۲′۵۶″شرقی / ۳۵٫۷۲۲۹۸۱۶°شمالی ۵۱٫۳۸۲۰۸۸۱°شرقی / 35.7229816; 51.3820881
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
Faculty of Business Management by Hossein Amanat University of Tehran 9 -21546-800-500-100.jpg
یکی از کلاس‌های دانشکده
بنیانگذاری شده۱۳۳۳
وابستگیدانشگاه تهران
رئیسطاهر روشندل اربطانی[۱]
دانشجویان۳۳۷۸[۲]
موقعیتتهران، ایران
وبگاه

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران است که در سال ۱۳۳۳ تأسیس شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته‌های مختلف همچون مدیریت دولتی، مدیریت بازرگانی، حسابداری و... دانشجو می‌پذیرد.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکده مدیریت تحت عنوان مؤسسه علوم اداری در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی به موجب عقد قرارداد بین دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به منظور تربیت مدیران برای اداره سازمان‌های دولتی و خصوصی، در دانشکده حقوق دانشگاه تهران راه اندازی گردید و فعالیت خود را با همکاری گروهی از استادان آمریکایی آغاز نمود. از شهریور ۱۳۳۶ اداره آن به متخصصان و استادان ایرانی واگذار گردید و مؤسسه نیز بنام «مؤسسه علوم اداری و بازرگانی» تغییر نام یافت. در سال ۱۳۴۳ با تصویب شورای دانشگاه و تأیید شورای مرکزی دانشگاه‌ها این مرکز علمی با تغییر نام به «دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی» به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود ادامه داد.[۳] در تاریخ دی ماه سال ۱۳۷۸ بر اساس مصوبه شورای دانشگاه تهران و سپس در تیر ماه ۱۳۷۹، براساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی نام دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی به «دانشکده مدیریت» دانشگاه تهران تغییر یافت.[۳]

در سال ۱۳۴۷ مقطع کارشناسی رشته حسابداری، در سال ۱۳۵۴ رشته دکترای مدیریت، در سال ۱۳۶۲ کارشناسی رشته مدیریت صنعتی و در سال ۱۳۶۶ کارشناسی مدیریت بیمه به رشته‌ها و مقاطع قبلی اضافه گردید. همچنین در سال ۱۳۶۷ دوره دکتری مدیریت پس از انقلاب فرهنگی مجدداً بازگشایی گردید.[۴]

فضل‌الله اکبری از نخستین رئیسان دانشکده در این باره چنین می‌گوید[۵]:

دانشکده مدیریت از زاویه پل گیشا

« ... در طول سال ۱۳۴۲ توضیحاتم رئیس وقت دانشگاه تهران را متقاعد و مصمم کرد که دانشگاه تهران، مانند بسیاری از مهمترین دانشگاه‌های جهان، و به لحاظ نیاز کشور، می‌باید دانشکده‌ای برای آموزش و تحقیقات مدیریت داشته باشد. در ابتدای شهریور ۱۳۴۳ شادروان دکتر صالح رئیس دانشگاه، در جلسه‌ای پرشور و با مخالفتهای بسیار، بالاخره تاسیس دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی را به تصویب شورایعالی فرهنگ رسانید ... . مخالفت‌ها با تاسیس این دانشکده، اولین در نوع خود در کشور، بیشتر از ناشناخته بودن مدیریت به عنوان رشته‌ای از دانش ناشی می شد.»

در تاریخ دی ماه سال ۱۳۷۸ بر پایه مصوبه شورای دانشگاه تهران و سپس در تیر ماه ۱۳۷۹، بر بنیاد مصوبه شورای گسترش آموزش عالی نام "دانشکده علوم اداری و مدیریت بازرگانی" به "دانشکده مدیریت" دانشگاه تهران دگرگون شد.

در سالهای ۱۳۸۸و ۱۳۸۹ پس از حوادث دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اساتید برجسته‌ای همچون حسن عابدی جعفری[۶] ، حسن میرزایی اهرنجانی [۷] و فریدون وردی‌نژاد [۸] عمدتا به دلایل سیاسی از این دانشکده بازنشسته شدند. در سال ۱۳۸۹ این دانشکده از میان دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی نگرفت.

ساختار سازمانی دانشکده، متشکل از ریاست و چهار معاونت "دانشجویی و فرهنگی"، "پژوهش و فناوری"، "اداری و مالی" و "آموزش و تحصیلات تکمیلی" می‌باشد. اکنون ریاست دانشکده را طاهر روشندل اربطانی برعهده دارد. ایوب محمدیان به عنوان معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی، داتیس خواجه ئیان به عنوان معاون پژوهش و فناوری، عباس نرگسیان به عنوان معاون اداری و مالی و غلامرضا کرمی معاون دانشجویی و فرهنگی هیأت رئیسه دانشکده مدیریت را تشکیل می‌دهند [۹].

در سالهای اخیر دانشکده مدیریت، همکاری گسترده‌ای را در زمینه علمی و پژوهشی، با مؤسساتی همچون بانک گردشگری[۱۰]، نستله[۱۱][۱۲] و یونیلیور [۱۳] انجام می‌دهد. دانشکده مدیریت در سند استراتژیک خود، "توسعه کیفی"، "بین‌المللی شدن" و "گسترش تعاملات با صنعت" را در افق پیش روی خود، به عنوان اهداف اصلی تعریف نموده است [۱۴].

وضعیت کنونی[ویرایش]

هم اکنون نیز این دانشکده با دارا بودن نزدیک به ۷۲ عضو هیات علمی تمام‌وقت[۲][۱۵] و ۱۸۶ دانشجوی مقطع دکتری، ۹۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۲۵۰ دانشجوی مقطع کارشناسی، آموزش و پروراندن نیروهای کارشناس در رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت توسعه، مدیریت بیمه، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت اجرایی، ام‌بی‌ای (MBA)، مدیریت منابع انسانی، مدیریت شهری، مدیریت رسانه و مدیریت فناوری اطلاعات در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای مدیریت را بر عهده دارد.[۳] برنامه درسی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشکده از اینجا قابل دسترسی هستند.

همچنین از سال ۱۳۸۶ این دانشکده پذیرش دانشجو در دوره‌های آموزش مجازی را آغاز نموده و هم اینک نزدیک به ۲۰۰۰ دانشجو در مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد در این دوره‌ها در حال تحصیل هستند.[۳]

دبیرخانه برخی از کنفرانس‌های علمی مهم رشته مدیریت در ایران؛ همچون کنفرانس مدیریت استراتژیک، کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندینگ[۱۶] (پیشتر کنفرانس مدیریت بازاریابی)، کنفرانس مدیریت منابع انسانی[۱۷] و جایزه ملی تحول دیجیتالی ایران[۱۸] در این دانشکده مستقر است.

اساتید برجسته فعلی[ویرایش]

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشکده مدیریت در ایران، همواره دانشجویان و پژوهشگران نخبه را به خود جذب کرده است. اتخاذ رویکرد گسترش دانشکده مدیریت و جذب تعداد زیادی از اساتید همراه با بازنشسته شده برخی از اساتید قدیمی و مطرح دانشکده بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، گرچه انتقادات فراوانی را پیرامون نحوه جذب و سطح علمی اساتید جوان را برانگیخته است، اما اساتید مطرح دانشکده هنوز هم تاثیر به سزایی در جریان علمی این دانشکده دارند. گفتنی است که گروه‌های اصلی تشکیل دهنده دانشکده مدیریت، گروه مدیریت دولتی و گروه مدیریت بازرگانی بوده و سایر گروه‌ها از این این دو گروه کم کم تفکیک شده اند.

اساتید برجسته دانشکده مدیریت دانشگاه تهران عبارتند از[۱۹][۲۰]:

ساختمان دانشکده[ویرایش]

این دانشکده در آغاز در دانشکده حقوق دانشگاه تهران جای داشت. سپس به ساختمانی در خیابان ابوریحان منتقل شد و سرانجام در سال ۱۳۶۴ به ساختمان تازه ساخت در بزرگراه جلال آل‌احمد (پل گیشا) (محل کنونی) که در زمین‌های خریداری شده از دانشگاه تربیت مدرس بر پا شده بود، منتقل گردید. معمار ساختمان کنونی دانشکده، حسین امانت است. در سال ۱۳۷۵ نیز ساختمان الغدیر به همراه آمفی‌تئاتر آن در چهار طبقه ساخته شد و در سال ۱۳۹۰ ساختمان نوساز امام رضا ساخته شده توسط بنیاد فرهنگی مصلی نژاد در دانشکده احداث شده است.[۳] همچنین سالن ورزشی شهدای دانشکده مدیریت در سال ١٣٩٤ با مشارکت شهرداری منطقه ۶ تهران به بهره برداری رسید. ساختمان دانشکده مدیریت به عنوان یکی از بناهای واجد ارزش ثبت در فهرست آثارملی ایران ارزیابی شده است [۲۱].

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

بنا به آخرین اطلاعات موجود، گروه‌های آموزشی زیر [۲۲] در حال حاضر در دانشکده فعالیت می‌کنند:

 1. گروه حسابداری و حسابرسی [۲۳]
 2. گروه مدیریت دولتی [۲۴](شامل رشته آینده‌پژوهی و مدیریت امور شهری)
 3. گروه مدیریت بازرگانی [۲۵](شامل رشته MBA و مدیریت رسانه)
 4. گروه مدیریت مالی و بیمه [۲۶]
 5. گروه مدیریت فناوری اطلاعات [۲۷]
 6. گروه مدیریت صنعتی [۲۸]
 7. گروه مدیریت منابع انسانی [۲۹]
 8. گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی [۳۰]

پیش از این گروههای آموزشی مطالعات مدیریت اسلامی و مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) در دانشکده وجود داشتند که یا منحل شده و یا در گروههای آموزشی دیگر ادغام گشتند. گروه آموزشی علم اطلاعات و دانش‌شناسی (رشته کتابداری سابق) از سال ۱۳۹۵ به این دانشکده اضافه شد. همچنین این دانشکده دوره‌های یکساله MBA و DBA (دکتری مدیریت کسب‌وکار) را برگزار می‌نماید[۳۱][۳۲].

امکانات آموزشی و پژوهشی[ویرایش]

 • کتابخانه
 • سه سایت کامپیوتر (برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
 • آزمایشگاه تحقیقات کسب‌وکار[۳۳][۳۴]
 • دفتر ارتباط با صنعت و مدرسه اشتغال
 • مرکز آموزش‌های الکترونیکی
 • مرکز آموزش‌های کاربردی
 • فصلنامه‌های علمی - پژوهشی و علمی-ترویجی

مرکز پژوهشهای کاربردی مدیریت[ویرایش]

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به منظور حل مشکلات اجرایی سازمان ها، شرکت ها و صنایع کشور در سال ۱۳۷۰ اقدام به راه اندازی دفتر پژوهشی برای اجرای تحقیقات کاربردی مدیریت نمود. از سال ۱۳۷۸ دفتر مزبور به مرکز پژوهش های کاربردی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۲ مجوز شورای گسترش آموزش عالی را نیز دریافت نمود. مرکز پژوهش های کاربردی بر اساس سفارش سازمان ها، شرکت ها و صنایع کشور، در محورهای ذیل فعالیت می نماید[۳۵]:

 • انجام تحقیقات کاربردی مدیریت
 • ارائه مشاوره های تخصصی مدیریت
 • ارائه آموزش های کوتاه مدت و سمینارهای تخصصی مدیریت

نشریه‌ها[ویرایش]

اداره انتشارات دانشکده مدیریت از تابستان ۱۳۶۷ با انتشار فصلنامه «دانش مدیریت» آغاز به کار نمود. فصلنامه علمی ­- پژوهشی «بررسی‌های حسابداری و حسابرسی» از تابستان سال ۱۳۷۱ و دوفصلنامه علمی­ پژوهشی «تحقیقات مالی» از زمستان ۱۳۷۲در این اداره منتشر می­‌شوند. فصلنامه «دانش مدیریت» نیز از دی ماه سال ۱۳۸۶ موفق به اخذ درجه «علمی ­- پژوهشی» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. در تابستان ۱۳۸۷ «دانش مدیریت» پس از انتشار ۸۱ شماره به کار خود پایان داد و به چهار فصلنامه علمی ­_ پژوهشی «دانش مدیریت دولتی»، «دانش مدیریت بازرگانی»، «دانش مدیریت صنعتی» و «دانش مدیریت فناوری اطلاعات» بخش‌بندی شد.[۳۶] اکنون شش نشریه به شکل فصلنامه به نام‌های زیر منتشر می‌شود[۳۷]:

تشکل‌های فرهنگی و دانشجویی[ویرایش]

رئیسان دانشکده[ویرایش]

نام و سال‌های ریاست رئیسان پیشین و کنونی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در دنباله آورده شده است [۳۸]:

سال‌های ریاست نام رئیس
۱۳۳۳-۱۳۳۵ هری الله مارلو
۱۳۳۳-۱۳۳۵ موسی عمید
۱۳۳۵-۱۳۴۵ علی اصغر پورهمایون
۱۳۴۵-۱۳۵۰ فضل‌الله اکبری
۱۳۵۰-۱۳۵۵ پرویز کیقبادی
۱۳۵۵-۱۳۵۷ فیروز بهرامپور
۱۳۵۷-۱۳۵۹ علیرضا بشارت
۱۳۵۹-۱۳۶۵ علی وثوق
۱۳۶۵-۱۳۷۶ علی رضاییان
۱۳۷۶-۱۳۸۵ محمدسعید تسلیمی
۱۳۸۵-۱۳۹۲ سیدرضا سیدجوادین
۱۳۹۲-۱۳۹۷ طهمورث حسنقلی پور[۳۹]
۱۳۹۷-۱۴۰۰ بابک سهرابی[۴۰][۴۱]
۱۴۰۰-تاکنون طاهر روشندل اربطانی

استادان پیشین برجسته[ویرایش]

برخی از دانش‌آموختگان سرشناس[ویرایش]

گالری عکس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران».
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «آموزش دانشگاه تهران در یک نگاه». معاونت آموزشی دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ ۳٫۴ «: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران». دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۲۵.
 4. «تاریخچه دانشکده». دانشکده مدیریت. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۱-۲۴.
 5. نوبت من نیست. فصلنامه حسابرس شماره ۳، بهار ۱۳۷۸
 6. «آخرین خبرها « سایت خبری تحلیلی کلمه». www.kaleme.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۷.
 7. «مرحوم استاد دکتر حسن میرزایی اهرنجانی». دیده بان سیاستگذاری (خط مشی) ایران IPWNA. ۱۳۹۶-۱۲-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 8. «وردی نژاد از دانشگاه تهران بازنشسته شد». عصر ایران. ۱۳۸۹-۰۷-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 9. «هیأت رئیسه». دانشکده مدیریت.
 10. «بانک گردشگری و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند». بانک گردشگری.
 11. bultannews.com، بولتن نیوز | (۱۳۹۵-۱۰-۲۷). «بازدید هیئت 15 نفره دانشکده مدیریت دانشگاه تهران از کارخانه نستله در قزوین». fa. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۸.[پیوند مرده]
 12. «تفاهم نامه دانشكده مديريت با شركت نستله - صفحه اصلی». www.managementalumni.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۸.[پیوند مرده]
 13. محمد طبيب زاده (۱۳۹۵-۰۹-۱۷). «یونیلیور شروع کننده بازی های چندسر برد». ام بی ای نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۸ مه ۲۰۱۹.
 14. «برنامه استراتژیک دانشکده». دانشکده مدیریت.
 15. «تاریخچه دانشکده». دانشکده مدیریت.
 16. «صفحه نخست». کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندیگ. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 17. «صفحه نخست». کنفرانس مدیریت منابع انسانی. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 18. «جایزه ملی تحول دیجیتال – شب تحول دیجیتال ایران – Digital Transformation Award». دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 19. «فهرست اعضای هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران».
 20. «و فهرست اعضای هیئت علمی دوره مجازه دانشکده مدیریت دانشگاه تهران».
 21. «محوطه تاریخی باغ گلستان و دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ثبت ملی می‌شوند | یک کلیسای تبریز و یک پادگان تهران هم واجد ارزش ثبت شدند - چمدان». chamedanmag.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۷.
 22. «رشته‌ها و مقاطع تحصیلی». دانشکده مدیریت.
 23. «گروه حسابداری». دانشکده مدیریت.
 24. «گروه مدیریت دولتی». دانشکده مدیریت.
 25. «گروه مدیریت بازرگانی». دانشکده مدیریت.
 26. «گروه مدیریت مالی و بیمه». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 27. «گروه مدیریت فناوری اطلاعات». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 28. «گروه مدیریت صنعتی». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 29. «گروه مدیریت منابع انسانی». دانشکده مدیریت.
 30. «گروه علم اطلاعات و دانش شناسی». دانشکده مدیریت. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۱۹.
 31. [postmba.org// «صفحه اصلی»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). postmba.org/. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 32. «خبرگزاری فارس - آغاز پذیرش دوره‌های یکساله MBA و DBA در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران‌». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۸-۰۷-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۷.
 33. «آزمایشگاه کسب‌وکار». دانشکده مدیریت.
 34. «معرفی». آزمایشگاه تحقیقات کسب‌وکار. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 35. «مرکز پژوهش‌های کاربردی». دانشکده مدیریت.
 36. «انتشارات، ساختار و وظایف». تارنمای دانشکده مدیریت دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۸ دی ۱۳۹۲.
 37. «انتشارات». دانشکده مدیریت.
 38. «روسای قدیم دانشکده». دانشکده مدیریت.
 39. «رییس دانشکده». تارنمای دانشکده مدیریت دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۸ دی ۱۳۹۲.
 40. «هیات رئیسه دانشکده». تارنمای دانشکده مدیریت دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۱۸ اسفند ۱۳۹۷.
 41. «رئیس جدید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران معرفی شد». دانشگاه تهران. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 42. «كانون دانش آموختگان دانشكده مديريت دانشگاه تهران». www.managementalumni.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئن ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۴.
 • روابط عمومی دانشگاه تهران
 • روابط عمومی دانشکدهِ مدیریت دانشگاه تهران
 • وب‌گاه دانشگاه تهران
 • دانشنامهِ اطلاعات پردیس‌های دانشگاه تهران، روابط عمومی دانشگاه تهران، ۱۳۸۴
 • شناسان دانشگاه تهران، ۱۳۸۳

پیوند به بیرون[ویرایش]