مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (آی.بی.بی-IBB) یک مرکز پژوهشهای بنیادی در زمینه علوم سلولی و مولکولی در ایران است.

تاریخچه[ویرایش]

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (آی.بی.بی - IBB)[۱] در سال ۱۳۵۴ به منظور انجام پژوهش‌های بنیادی در زمینه علوم سلولی و مولکولی و در راستای تأمین نیروی انسانی متخصص کشور و همچنین تولید و گسترش مرزهای دانش تأسیس شد. در ابتدا، این مرکز فقط دارای یک گروه آموزشی با نام زیست شناسی سلولی و مولکولی بود که بعد از آن به سه گروه آموزشی بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک تبدیل شد. اولین دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی و بیوفیزیک به ترتیب در سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۶۹ دایر شد و در اردیبشهت ماه سال ۱۳۸۱ به دو گروه آموزشی مستقل بیوشیمی و بیوفیزیک تبدیل شد. در سال ۱۳۸۴ دوره دکترای بیوانفورماتیک دایر شد. اینک این مرکز شامل سه بخش بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک با مجموع ۲۰ عضو هیئت علمی تمام وقت بوده که ۱۰ عضو از آنها استاد تمام می‌باشد و همچنین ۳۵ کارمند اداری و کارشناس در این مرکز مشغول به کار می‌باشند. مرکز شامل 17 آزمایشگاه تخصصی پیشرفته، یک آزمایشگاه تجهیزات عمومی، کتابخانه مجهز، پایگاه کامپیوتری، رستوران، گل‌خانه و حیوان‌خانه است. مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک یک مرکز تحقیقاتی پیشرفته برای تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پسا دکتری، محققان داخلی و بین المللی است.[۲]

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

در ابتدا این مرکز فقط دارای گروه آموزشی "زیست شناسی سلولی و مولکولی" بود که بعد از مدتی به سه گروه بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک تبدیل شد. اولین دوره کارشناسی ارشد بیوشیمی و بیوفیزیک به ترتیب در سالهای 1365 و 1369 دایر شد و در اردیبهشت ماه 1381 به دو گروه مستقل بیوشیمی[۳] و بیوفیزیک[۴] تبدیل شد. در سال 1384 نیز دورۀ دکترای بیوانفورماتیک[۵] دایر شد.

فعالیت‌های پژوهشی[ویرایش]

بسیاری از مقالات و کتب منتشر شده این مرکز هر ساله بازتاب داخلی و خارجی دارد. به‌علاوه استادان و محققان بسیاری از اقصی نقاط جهان از قبیل آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، روسیه و غیره برای فرصت‌های تحقیقاتی به این مرکز می‌آیند. مرکز بیوشیمی و بیوفیزیک با تعدادی از مراکز خارج از ایران همکاری داشته و تحقیقاتی را انجام می‌دهد.

امکانات آموزشی و پژوهشی[ویرایش]

مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک شامل 19 آزمایشگاه تخصصی[۶]، یک آزمایشگاه تجهیزات عمومی[۷]، کتابخانه[۸]، گلخانۀ تحقیقاتی، حیوانخانه و رستوران می باشد.

ترکیب اعضاء[ویرایش]

این مرکز شامل 3 بخش بیوشیمی، بیوفیزیک و بیوانفورماتیک با مجموع 18 نفر عضو هیئت علمیِ[۹] تمام وقت است که 10 نفر آنها استاد تمام هستند. همچنین کادر اداری[۱۰] مرکز نیز شامل 30 نفر کارمند و کارشناس می باشد که در بخشهای آموزشی، پژوهشی و آزمایشگاه ها مشغول فعالیت می باشند.

فعالیتهای ملی و بین المللی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک[ویرایش]

 • وابسته به آکادمی علوم جهان (TWAS)[۱۱] در ایران
 • کرسیهای یونسکو در تحقیقات بین رشته ایِ دیابت (UCIRD)[۱۲]
 • دبیرخانۀ " انجمن بیوشیمی فیزیک ایران " (ISOBC)[۱۶]
 • دبیرخانۀ " انجمن بیوانفرماتیک ایران " (IBIS)[۱۷]
 • عضو شبکه آزمایشگاههای نانو کشور

منابع[ویرایش]

 1. «Institute of Biochemistry and Biophysics».
 2. https://ibb.ut.ac.ir/fa/history
 3. «گروه بیوشیمی».
 4. «گروه بیوفیزیک».
 5. «گروه بیوانفورماتیک».
 6. «Labs».
 7. «Central Lab».
 8. «Library».
 9. «Faculty Members».
 10. «کارکنان».
 11. «THE WORLD ACADEMY OF SCIENCES».
 12. «The UNESCO chair on Interdisciplinary Research in Diabetes».
 13. «The International Union of Biochemistry and Molecular Biology». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۶ مارس ۲۰۱۹.
 14. «Federation of National Societies of Biochemistry and Molecular Biology in the Asian and Oceanian Region».
 15. «Center of Excellence in Biothermodynamics».
 16. «Iran Society Of Biophysical Chemistry».
 17. «انجمن بیوانفورماتیک ایران».

پیوند به بیرون[ویرایش]