ویدئو پروژکتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

(به انگلیسی: Video projector)

پروژکتور DLP InFocus IN34.

پروژکتور دستگاهی است که برای نمایش تصاویر انفورماتیک روی یک پرده و یا دیوار سفید استفاده می‌شود. با رشد سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در این ۱۰سال اخیر شرکت، مدارس، دانشگاه و دیگر ارگان برای سادگی در آموزش از این سیستم استفاده می‌کنند.

محتویات
  1. داستان ثبت اختراع
  2. دسته‎بندی
  3. منابع

داستان ثبت اختراع[ویرایش]

فردی به نام «فرانسیس جنکینز» آنچه را که بعدها پروژکتور نام گرفت، یعنی دستگاهی که نوار مجموعه‌ای از عکس‌های به هم چسبیده را با سرعت یک بیست و چهارم ثانیه نشان می‌دهد، اختراع کرد. اما حامی مالی وی این دستگاه را دزدید و آن را به شرکت بزرگی که صاحب سالن‌های تئاتر و سینما بود فروخت.

این شرکت آن را «ادیسون ویتاسکوپ» نامید فقط به این خاطر که در آن زمان اسم ادیسون مشهور بود و می‌توانست به موفقیت این دستگاه کمک کند. آنچه که بعدها از قبل اختراع این دستگاه به توماس ادیسون نسبت داده می‌شد در حقیقت نتیجه یک دزدی آشکار بود.[۱]

دسته بندی[ویرایش]

پروژکتورها بر اساس معیارهای مختلف دسته‎بندی می‎شوند اما به‎طور کلی می‎توان آن‎ها را در دو دسته پروژکتورهای آنالوگ و پروژکتورهای دیجیتال قرار داد.

پروژکتورهای آنالوگ:[ویرایش]

یک پروژکتور آنالوگ وسیله‎ای است که جهت نمایش تصاویر ویدیویی بر روی صفحه نمایش، استفاده می‎شود. فناوری آن خیلی از همتای دیجیتال آن قدیمی تر است اما هنوز هم، وقتی که در تنظیمات سینمای خانگی استفاده می‎شود، مزایایی دارد. پروژکتورهای آنالوگ عمدتا از سال 2011 به بعد تولید نشدند  و ممکن است پیدا کردن آن‎ها در بازار سخت باشد. پروژکتورهای آنالوگ از لوله پرتو کاتدی یا فناوری CRT استفاده می‎کنند. پروژکتورهای با لوله پرتو کاتدی با استفاده از سه لوله‎ با رنگهای اصلی (قرمز، آبی و سبز) و پردازش این که کدام قسمت از تصویر  لازم است تا  به وسیله هر لنز مربوطه خروجی دهد، تصویر تشکیل می‎دهند. یک پروژکتور آنالوگ تا 10000 ساعت طول عمر دارد؛ در مقایسه با پروژکتورهای دیجیتال که به‎طور معمول بعد از حدود 2000 ساعت به تعویض قطعه منظم احتیاج دارند. فناوری آنالوگ، مشکلات تصویری دیجیتال متعارف نظیر پیکسله شدن، تاثیرات رنگین کمانی که می‎تواند لبه‎های تغییرشکل یافته  اشیا را در صفحه نمایش نشان ‎دهد را ندارد.

پروژکتورهای دیجیتال:[ویرایش]

پروژکتورهای دیجیتالی را می‎توان از لحاظ نوع کاربرد به چهار دسته تقسیم کرد:

1- پروژکتور جیبی که پیکو نیز نامیده می‎شود

2- پروژکتور سینمای خانگی

3- پروژکتور چند رسانه‌ای

4-  پروژکتورهای مورد استفاده در محل‎های برگزاری بزرگ و با نصب ثابت (یک زیر مجموعه از چند رسانه‎ای)

در اغلب موارد، نوع پروژکتور با توجه به درخواست و نوع نیاز شما تعیین خواهد شد مثلا: پروژکتور جیبی یا پیکو برای زمانی که قابل حمل بودن پروژکتور مهم است و در آن اندازه‌ی صفحه نمایش کوچک نیز قابل قبول است، پروژکتور سینمای خانگی برای یک اتاق نشیمن، پروژکتور چندرسانه‌ای برای اتاق جلسه‌ی هیئت مدیره‌ی یک شرکت و پروژکتورهای مناسب محل برگزاری بزرگ و مخصوص نصب ثابت برای سالن سخنرانی با 500 صندلی استفاده می‎شود.

 1- پروژکتورهای جیبی

پروژکتور جیبی یک فناوری نسبتا جدیدی است. البته منظور از جیبی بودن این نیست که در جیب معمولی جا شوند؛ با این حال، آنقدری کوچک هستند که راحت در دست قرار بگیرند و معمولا می‎توانند به خوبی بر روی سه‎پایه نصب شوند. از آنجا که این پروژکتورها از لامپ LED  استفاده می‎کنند، روشنایی کمی دارند: در حدود 20 تا 1000 لومنو طول عمر لامپ آنها بسیار زیاد است و نیاز به تعویض لامپ که متداول ترین ایراد سخت‎افزاری پروژکتورها به شمار می‎آید، ندارند. یکی دیگر از محدودیت‎های مهم مشترک پروژکتورهای جیبی، نداشتن لنز زوم است.

2- پروژکتورهای چند رسانه‌ای

- پروژکتورهای چند رسانه ای با برد بلند:

پروژکتورهای چندرسانه‎ای بزرگترین دسته پروژکتورها هستند. پروژکتورهای چندرسانه‌ای همه کاره‎اند و برای همه چیز، از ارائه پاورپوینت‎های سخنرانی تا نمایش کلیپ‎های ویدیویی و نمایش اسلاید در مجالس عروسی استفاده می‎شوند. این پروژکتورها معمولا قابل حمل در نظر گرفته می شوند. روشنایی آن‎ها در محدوده 2500 تا 4500 لومن یا بیشتر است. به غیر از زیر گروه ویژه‌ با نام" پروژکتور برد کوتاه"، تقریبا همیشه لنزهای زوم دارند؛ با این حال، محدوده زوم آن‎ها معمولا کمتر از پروژکتورهای مشابه سینمای خانگی است.

پروژکتورهای چندرسانه‎ای تقریباً همه ورودی VGA و ویدئو کامپوزیت دارند و بسیاری از مدل‎ها در حال حاضر از ویژگی HDMI نیز برخوردارند. رزولوشن های معمول پروژکتور های چند رسانه ای، SVGA ،XGA ،WXGA و WUXGA و در اینده دور 4kها هم خواهند آمد.

رزولوشن بصورت عدد نمایش داده می شود و چون بخاطرسپاری و استفاده از این اعداد سخت است، برای رزولوشن‎های متداول نام قرار داده‎اند. مثلا:

SVGA

800 در 600 پیکسل

XGA

1024 در 768 پیکسل

WXGA

1280 در 800 پیکسل

WUXGA

1920 در 1200 پیکسل

HD 720

1280 در 720 پیکسل

HD 1080

1920 در 1080 پیکسل

- پروژکتورهای چندرسانه‎ای با برد کوتاه و بسیار کوتاه:

اگر چه بیشتر پروژکتورهای چند‎رسانه‌ای لنز زوم توکار (داخلی) دارند، پروژکتورهای برد کوتاه و برد بسیارکوتاه که جزء این دسته‎اند، فاقد لنز می‎باشند به طور کلی، پروژکتورهای برد کوتاه اغلب مورد استفاده در کلاس‎های درس هستند و برای کار با وایت‎بردهای هوشمند دیجیتال (تخته‌ی هوشمند یا برد هوشمند هم نامیده می‌شوند) ایده‎آل‎اند. در پروژکتور برد کوتاه، اگر خارج از محدوده برد توصیه شده آن استفاده شود، انحراف تصویر زیاد می‎شود و برای تولید یک تصویر بدون انحراف، نیاز به نصب دقیق دارد.

3- پروژکتورهای سینمای خانگی

پروژکتورهای سینمای خانگی واقعی برخلاف پروژکتورهای مشترک در گروه چندرسانه‌ای و سینمای خانگی که از دیدگاه ویژگی می‎توانند به عنوان پروژکتورهای چندرسانه‌ای تلقی شوند، بر کیفیت تصویر بیش از هر چیز تاکید دارند. آنها بیشترین زوم را نسبت به تمام پروژکتورهایی که از لنز توکار (داخلی) استفاده می‎کنند، دارد. این پروژکتورها برای استفاده در اتاق نشیمن و یا اتاق نمایش کوچک، که نور محیط را می توان به طور کامل کنترل نمود، در نظر گرفته می‎شوند. آنها از تکنولوژی تصویر DLP و یا LCoS استفاده می‎کنند و به طور کلی بهترین تصویر از هر نوع را می‎دهند.

پروژکتورهای سینمای خانگی اغلب قابلیت کنترل کم ولتاژ (LVC) دارند، به طوری که روشن یا خاموش کردن پروژکتور می‎تواند بالا یا پایین رفتن پرده نمایش را مدیریت کند.در برخی موارد، امکان نصب معکوس در سقف را ندارند. آنها همچنین به نسبت مشخصات، گران‎ قیمت‎ترین نوع پروژکتور می‌باشند.

4- پروژکتورهای مخصوص نصب و راه اندازی ثابت و مناسب محل برگزاری بزرگ

پروژکتورهای این دسته بندی، روشن‎ترین نوع موجود در بازار هستند. پروژکتورهای مخصوص نصب ثابت، معمولا قابل حمل نیستند و راه‎اندازی آن‎ها مدتی طول می‎کشد. در اغلب موارد، آنها سازگارترین نوع پروژکتورها محسوب می شوند. به طور معمول در سالن‎های سخنرانی، سینماها، مساجد، ورزشگاه‎ها و موارد مشابهی که نیاز به نمایش برای مردم زیادی است، استفاده می شوند. علاوه بر اندازه‌ی صفحه نمایش بزرگ، آنها در مواردی که نور محیط نمی تواند کنترل شود، استفاده می شوند. همچنین بسیاری از آنها از قابلیت انباشتگی استفاده از چند پروژکتور به صورت هم‎زمان برای یک صفحه پشتیبانی می‎کنند، یعنی خروجی تصویر از دو یا تعداد بیشتری پروژکتور، می تواند روی هم بیفتد که باعث افزایش روشنایی، فراتر از آنچه یک پروژکتور می‎تواند ایجاد کند، شود.

انواع پروژکتور بر اساس سیستم تصویری:[ویرایش]

امروزه سه سیستم تصویر در پروژکتورها استفاده می‎شود DLP ،LCD و یکی که شما ممکن است تا به حال نشنیده باشید: LCoS

LCD دارای یک ضریب اطمینان جزئی است. پانل‎های LCD هنوز دچار مشکل می‌شوند اما در بیشتر مواقع این نقض منجر به سوخته شدن پیکسل‎ها می‎شود که این به اندازه فاجعه‎ای که برای چرخه رنگی DLP هنگامی که متوقف می‌شود، رخ می‎دهد، نیست (در صورت بروز مشکل در LCD چند پیکسل سیاه می‎شود اما درDLP کل سیستم با مشکل مواجه می‎شود). تفاوت دیگر آنکه پروژکتورهای  DLP فن کمتری دارند، چون فقط نیاز به خنک نگه داشتن لامپ می‎باشد درحالی که در پروژکتورهای LCD بدلیل اینکه خنک نگه داشتن پنل LCD هم مهم است، نیاز به تعداد فن بیشتری هست. اگر شما پروژکتور را قرار است در جایی نصب کنید که دسترسی به آن برای تعویض یا تعمیر مشکل است، پس LCD برای شما مناسب خواهد بود.

در برخی موارد، LCOS، ترکیبی از بهترین ویژگی های LCD و DLP را ارائه می دهد. LCOS یک تکنولوژی انعکاسی مانند DLP است. این سیستم در حال حاضر حداقل اثر screen door (مشخص شدن پیکسل‎های تصویر) را دارد و چون LCD است، اثر رنگین‎کمانی و دیگر مشکلات مربوط به چرخه رنگ را هم ندارد. این سیستم تصویری تقریبا مختص پروژکتورهای چندرسانه‎ای سطح بالا که به منظور کاربردهای نمایشی مهم ساخته شده‌اند استفاده می‎شود. در پروژکتورهای سینمای خانگی سونی، LCOS با نام SXRD نامیده می‎شود.

پانویس[ویرایش]

liquid crystal display/ صفحه نمایش کریستال مایع

digital light processing/ پردازنده نوری دیجیتال

liquid crystal on silicon/ کریستال مایع در سیلیکون

منابع[ویرایش]

http://www.ehow.com/info_12198442_analog-projector.html[۱]

http://www.bhphotovideo.com/explora/video/buying-guide/projectors[۲]

[۳]

  1. "www.ehow.com". 
  2. "http://www.bhphotovideo.com". 
  3. "www.behprice.com".