خونس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کانشو
خدای ماه
ویژگی‌ها: الهه ماه، شفادهی بیماران، جا به جا کردن ماه، ایجاد ماه و خورشید گرفتگی
اطلاعات شخصی
جنسیت: مرد
پدر: آمون
مادر: موت
همسر: گاهی سشات
فهرست اساطیر مصر
واژه کانشو

به خط هیروگلیف
Aa1
N35
O34
M23G43A40

کانشو در دین مصر باستان به عنوان خدای ماه یاد شده است. خدایی که دربرابر تاریکی‌ها در کنار فرعون می‌جنگد. به احتمال بالا اولین بار نام خونس یا خنسو یا کانشو را در سریال شوالیه ماه مارول شنیده باشید. خونس مانند یاه(خدای ماه دیگر مصر) خدای فراموش شده ای نبود و مقام کمی هم نداشته اما در مقابل خدایان پانتئون مصر محبوبیت کمتری داشته. دقیق تر بخواهیم بگوییم خونس ماهیت خود را از خدایان دیگر ساخته بوده است. خونس روح خدایان گناهکار را میخورده است و قدرت بعضی از آنها مانند یاه را میگرفته است. اما مهمترین سرنخ که او خدای مهمی بوده نام او و خانواده اوست. خانسو تلفظ نام مصری این خدا است که به دو معنی است؛ جفت پادشاهان و عقب و جلو بردن ماه. خونس فرزند آمون خداوندگار مصر باستان و سرور تمام خدایان و موت همتای زنانه رع یا خدای خورشید است. همچنین اهمیت خونس به دلیل اینکه عضوی از یک گروه سه گانه به نام تبس است که هر سه عضو آن شامل خانواده قدرتمندش هستند است بالاتر میرود. همچنین از انجا که پدر خونس بزرگترین معبد را داشته و شاهان خود را فرزند آمون مینامیدند و خونس برادر شاهان بوده جایگاه خونس در بین خدایان بسیار بالا بوده است. با وجود چنین اهمیتی در بین خدایان هویت او مبهم است. خونس خدایی بود که به مرور قدرت های خود را به دست آورد.

ظاهر[ویرایش]

خونس در دو شکل ظاهر میگشته است؛ با سر شاهین و سر انسان که شاهین نماد خدای ماه است و سر انسان نماد جوانی(همچنین خونس با سر انسان همواره با سر تراشیده در حالتی که یک دسته مو کوچک دارد ظاهر میشده که جوانان نیز به تبعیت از خونس برای ورود به بزرگسالی باید سر خود را به شکل او در می آوردند). در هر دو شکل هم حلال و قرص ماه بر روی سر او قرار داشته.

خونس
خونس در دو شکل با سر انسان و سر شاهین

معبد خونس[ویرایش]

بزرگترین و شناخته شده ترین معبد خونس در اطراف شهر کارنک بنا شده که در نزدیکی معبد پدرش آمون و مادرش موت است. در اواخر پادشاهی جدید، فرعون رامسس سوم با شروع ساخت معبد عظیمی به خونس خدمت کرد. چنین بنای یادبود عظیمی، هرگز توسط خود رامسس سوم به پایان نرسید اما توسط حاکمان بعدی از جمله ژنرال های لیبی که مصر علیا را کنترل می کردند، تکمیل شد. حتی امروزه هم خرابه های معبد هنوز بسیار باشکوه است. داخل معبد خونس کنده کاری ها و نقاشی های مهمی مربوط به خونس و آمون و موت وجود دارد.

تصویری از معبد خونس در کارنک

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]